❗Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 vīrusa izplatīšanos Beninas valdība veic dažādus pasākumus vīrusa ierobežošanai. Ieceļošana vai izceļošana no valsts ir ļoti ierobežota. Sauszemes robeža ar Togo ir slēgta. Iebraukšanas vīzas tiek izsniegtas ierobežotā skaitā, tikai ārkārtējas nepieciešamības gadījumā, un tās tiek izsniegtas saskaņojot ar pierobežas valstīm.

  • Visiem ceļotājiem, kas ierodas Beninā ar avioreisiem, ir obligāta vīrusa Covid-19 pārbaude: viens tests tiek veikts ieceļojot un otrs – 14 dienas pēc pirmā testa rezultāta saņemšanas. Pārbaužu izmaksas sedz paši ceļotāji.
  • Pirms došanās prom no Beninas visiem pasažieriem arī ir obligāti jāveic tests vai nu Cotonou Cadjehoun starptautiskajā lidostā vai Palais de Congres. Testa izmaksas jāsedz no personīgajiem līdzekļiem.
  • Testa rezultāti tiek saņemts 24 līdz 48 stundu laikā. Pozitīva testa rezultātā personas tiks pakļautas valdības pilnvarotai izolācijai un ārstēšanai par valsts līdzekļiem. Karantīnas zonas apsargā Beninas aizsardzības un drošības spēki. Personas pase karantīnas laikā tiek glabāta Beninas drošības iestādēs.
  • Visiem pasažieriem (gan ieceļojošajiem, gan izceļojošajiem) tiešsaistē ir jāaizpilda veselības apliecinājuma veidlapa.

Detalizēts apraksts (vadlīnijas) par ieceļojošo un izceļojošo pasažieru pienākumiem pieejams Beninas valdības mājas lapā (informācija tikai franču valodā).

Masku nēsāšana sabiedriskās vietās ir obligāta. Noteikta sociālā distancēšanās un nav pieļaujama pulcēšanās vairāk par 50 cilvēkiem.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

Ņemot vērā augsto noziedzības un terorisma draudu līmeni Beninā, Ārlietu ministrija ceļotājiem stingri iesaka neapmeklēt šo valsti.

Vispārējā politiskā situācija ir stabila, tomēr vajadzētu sekot līdzi plašsaziņu līdzekļiem un valdības paziņojumiem un būt uzmanīgiem par notikumu attīstību valstī, kas var izraisīt sabiedrības protestus vai nemierus. Aicinām izvairīties no jebkādām demonstrācijām vai lielākām cilvēku pulcēšanās vietām.

Beninas ziemeļu pierobežas reģionā ir paaugstināts cilvēku nolaupīšanas risks. Valsts policijas ārkārtas numurs ir 117 un ugunsgrēka gadījumā jāzvana uz 118.

Pastāv iespēja, ka teroristu grupas var iekļūt Beninas ziemeļu pierobežas apgabalos no Burkinafaso, Nigēras un Nigērijas. Burkinafaso DA palielinās teroristu aktivitāte, tostarp ir bijuši uzbrukumi Burkinafaso Parc du W daļā. 

Mali, Kotdivuārā un Burkinafaso teroristu grupas turpina rīkot uzbrukumus pludmales kūrortiem, viesnīcām, kafejnīcām, kurus apmeklējuši ārzemnieki. Šajās vietās aicinām būt īpaši piesardzīgiem un izvērtēt šo vietu apmeklēšanas nepieciešamību.

Seme robežšķērsošanas vietā starp Beninu un Nigēriju tiek veiktas papildus pārbaudes. Ja plānojat šķērsot šo robežpunktu, aicinām sazināties ar vietējām varas iestādēm.

Tāpat Ārlietu ministrija aicina ceļotājus Beninā vienmēr ievērot piesardzību, nenēsāt uzkrītošas rotaslietas, neņemt līdzi lielas naudas summas un turēt drošībā dokumentus. Aicinām izvairīties no ceļošanas vienatnē, it īpaši naktī un izolētās vietās, ieskaitot pludmales. Pludmales nav ieteicams apmeklēt vienatnē jebkurā diennakts laikā.

Stingri aizliegts fotografēt valdības teritoriju tuvumā, piemēram, militāros objektos vai lidostā.

Beninas un kaimiņvalstu ūdeņos ir bijuši pirātisma gadījumi un bruņotas laupīšanas pret lieliem kuģiem. Jūrniekiem jāveic atbilstoši piesardzības pasākumi.

Vietējie likumi un paražas

Benina ir viens no galvenajiem Voodoo prakses centriem, un šī kultūra joprojām ir izplatīta. Aicinām izpētīt un ievērot reliģiskās un sociālās tradīcijas, lai izvairītos no nevajadzīgiem starpgadījumiem vai pat sodiem.

Beninā autotransportu drīkst vadīt tikai ar starptautisko vadītāja apliecību.

Ceļotājiem vajadzētu pieklājīgi un stingri noraidīt amatpersonu pieprasījumus pēc samaksas, lai atvieglotu administratīvo jautājumu kārtošanu.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem ieceļošanai Beninā ir nepieciešama vīza. Saņemt informāciju par vīzas noformēšanu un pieteikties vīzai tiešsaistē var mājas lapā: https://evisa.gouv.bj/en/ . Ieceļošanas vīzu, pēc valsts nodevas samaksas, nepieciešams izdrukāt un glabāt visu uzturēšanās laiku valstī.

Elektronisko vīzu iespējams noformēt arī Beninas robežkontroles punktos, pirms tam norādītajā tiešsaistē sniedzot prasīto informāciju un saņemot Beninas imigrācijas dienesta ieceļošanas atļauju. Noformējot ieceļošanas vīzu Beninas robežkontroles punktos, samaksu var veikt uz vietas.

Ieceļojot vīzai ir jābūt derīgai.

Ieceļojot ar mērķi-tūrisms ne ilgāk par 8 dienām, gan pilsoņi, gan nepilsoņi vīzu var saņemt Beninas robežkontroles punktos:

  • jāveic samaksa 10.000 CFA (Rietumāfrikas franks);
  • pase (derīga vismaz 6 mēneši uz izceļošanas brīdi);
  • starptautiski atzīts vakcinācijas sertifikāts pret dzelteno drudzi.

Veselība

Veselības aprūpes saņemšana ir ierobežota, īpaši lauku apvidos. Tādejādi aicinām noformēt atbilstošu medicīnisko apdrošināšanu, kas sedz jebkādas ārstēšanās izdevumus un repatriācijas izmaksas.

Izplatītākās slimības – Tropu drudzis, Dzeltenais drudzis, HIV/AIDS, Holēra, Tuberkuloze, malārija u.c.

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lvTā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, informējam, ka konsulāro palīdzību iespējams saņemt citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.