❗Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 straujo izplatību Angolas varas iestādes īsteno dažādus drošības pasākumus vīrusa ierobežošanai. Aviopārvadājumi uz Angolu tiek izpildīti ierobežotā skaitā un neregulāri. Personām no Brazīlijas un Indijas ieceļošana Angolā ir aizliegta.

Personām, kas ieceļo Angolā, ir jāievēro virkne drošības prasību:

  • Pirms ieceļošanas pārvadātājam jāuzrāda negatīvs Covid-19 PCR testa rezultāts, kas nav veikts agrāk kā 72 stundas pirms ieceļošanas valstī;
  • 72 stundas pirms ceļojuma ir jāaizpilda pasažieru informācijas anketa. Informācija par drošības prasībām un saite uz anketu ir pieejama šeit.
  • Tūlīt pēc izkāpšanas no lidmašīnas Angolas lidostas angārā tiek veikts ātrais Covid-19 tests. Ir jārēķinās, ka uz testu var veidoties garas gaidītāju rindas. Ja ātrā testa rezultāts ir negatīvs, persona tiek ielaista tālāk uz imigrācijas pārbaudes punktu un pēc tam ievēro 10 dienu pašizolāciju kādā no šim nolūkam ierīkotajām apmešanās vietām pirms tiek veikts atkārtots Covid-19 tests. Savukārt, ja ātrā testa rezultāts ir pozitīvs, persona tiek nekavējoties ievietota karantīnā valsts dienestu ierīkotajā iestādē. Uz pašizolācijas laiku Angolas varas iestādes var paturēt personas pasi. Pase tiek atgriezta un pašizolāciju var pārtraukt, ja pašizolācijas 11.dienā atkārtotā testa rezultāts ir negatīvs.

Personām, kas izceļo no Angolas, ir obligāti jāuzrāda negatīva Covid-19 testa rezultāts, kas nav veikts agrāk kā 72 stundas pirms izceļošanas no valsts.

Lai pārvietotos pa valsti, personai ir vienmēr jābūt līdzi negatīva Covid-19 testa rezultātam, kas ir ne vecāks par 7 dienām. Izejot no mājas, visur (arī uz ielas vai personīgajā transportlīdzeklī) ir jāvalkā deguna un mutes aizsargmaska. Atsevišķu provinču pašpārvaldes var ieviest papildus ierobežojumus, tādēļ aicinām ievērot vietējo varas iestāžu norādījumus. Par ierobežojumu neievērošanu tiek piemēroti sodi.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

Ņemot vērā nestabilo politisko situāciju reģionā, Ārlietu ministrija ceļotājiem iesaka vērtēt vajadzību doties uz Angolu. Pastāvošo terorisma draudu dēļ, uzturoties valstī, iesakām izvairīties no masu pasākumiem un demonstrācijām, kā arī sekot jaunākajai informācijai plašsaziņas līdzekļos un ievērot vietējās policijas un drošības iestāžu darbinieku norādījumus.

Valsts galvaspilsētā Luandā ir augsts noziedzības līmenis, tādēļ aicinām ceļotājus ievērot piesardzību un neuzturēties ārpus telpām diennakts tumšajā laikā. Tiek ziņots par seksuāla rakstura uzbrukumiem sievietēm gan populāros naktsklubos, gan privātmājās.

Ārlietu ministrija iesaka neapmeklēt Kabindas (Cabinda) provinci, izņemot Kabindas pilsētu, kur bieži notiek cilvēku nolaupīšana un vardarbīgi uzbrukumi ārvalstniekiem. Aicinām izvairīties arī no Ziemeļlundas (Lunda Norte) provinces apmeklējuma, kur vietējās varas iestādes ārvalstniekus var aizturēt vai likt šķēršļus tālākai ceļošanai. Ārlietu ministrija aicina Latvijas valstspiederīgos ceļot tikai tādu personu vai organizāciju pavadībā, kas pārzina vietējos apstākļus, jo pārvietošanās ārpus Luandas un provinču galvaspilsētas ir apgrūtināta un bīstama.

Lietus sezona valstī ilgst no novembra līdz aprīlim. Šajā laikā ceļotājiem jārēķinās ar plūdiem un izskalotiem ceļiem. Plūdu laikā var tikt pārvietotas un atsegtas kājinieku mīnas.

Vietējie likumi un paražas

Valstī par noziegumiem, kas saistīti ar narkotisko vielu transportēšanu, izgatavošanu, realizāciju vai glabāšanu, draud bargs sods.

Ārlietu ministrija iesaka ceļotājiem neizmantot foto kameras, binokļus vai kartes valdības ēku un militāro objektu tuvumā. Fotogrāfiju uzņemšana pilsētā var piesaistīt varasiestāžu uzmanību, un tās var konfiscēt aprīkojumu.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem ieceļošanai Angolā ir jānoformē vīza. Informāciju par vīzu saņemšanas kārtību var saņemt Latvijā akreditētajā Angolas vēstniecībā Polijā (tālrunis +48 22 844 09 94; e-pasts: recepcjaambang@gmail.com).

Vīza nav jānoformē, ja tranzītā ielido Luandas Ceturtā Februāra (Quatro de Fevereiro) lidostā un neuzturas ilgāk par 24 stundām.

Pasei jābūt derīgai vismaz 6 mēnešus pēc plānotā brauciena beigām.

Veselība

Valstī pastāv risks inficēties ar Zikas vīrusu. Ārlietu ministrija aicina ceļotājus ievērot individuālus profilakses pasākumus, apmeklējot Zika vīrusa skartās valstis. Detalizēta informācija par Zika vīrusa izplatību un skartajiem reģioniem ir pieejama Pasaules Veselības organizācijas (PVO) un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapās.

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv, viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi

Tā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, informējam, ka konsulāro palīdzību iespējams saņemt citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.