❗Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 vīrusa straujo izplatību Andoras varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai. Ieceļošana valstī ir atļauta. Tūristiem, kuri  ir vecāki par 6 gadiem un kuri pavada Andorā 3 dienas vai ilgāk, ir jāuzrāda kāds no ieceļošanai derīgiem dokumentiem:

  • Vakcinācijas sertifikāts, ko izcelsmes valsts kompetentās iestādes izdevušas vismaz 14 dienas pēc pilnas vakcinācijas pabeigšanas;
  • Sertifikāts ar negatīvu PCR vai TMA SARS-CoV-2 testa rezultātu, kas nav veikts agrāk kā 72 stundas pirms ieceļošanas valstī;
  • Sertifikāts ar negatīvu SARS-CoV-2 ātrās antigēna diagnostikas testa rezultātu, kas veikts ne agrāk kā 48 stundas pirms ieceļošanas valstī;
  • Sertifikāts par atveseļošanos vismaz 11 dienas pēc pirmā pozitīvā PCR vai TMA testa. Šis sertifikāts ir derīgs 180 kalendārās dienas no datuma, kad pirmo reizi uzrādīts pozitīvs saslimšanas rezultāts. 

Minētajiem dokumentiem (papīra vai digitālajā formā) ir jābūt oriģināliem, kas izdoti kataloniešu, spāņu, franču vai angļu valodā.

Ceļojot pa sauszemi, ir jārēķinās, ka būs jāšķērso Francijas vai Spānijas teritorija, tādēļ ir svarīgi sekot līdzi arī šo abu valstu noteiktajiem ierobežojumiem un drošības prasībām.

Vairāk informācijas par ieceļošanu, testa prasībām un uzturēšanos Andorā Covid-19 apstākļos, varat atrast šeit.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar korona vīrusu Latvijā pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

Lai izvairītos no iespējamām zādzībām, aicinām ceļotājus pievērst pastiprinātu uzmanību  personīgo mantu drošībai, īpaši, atrodoties ļaužu plaši apmeklētās vietās, kā arī, izmantojot sabiedrisko transportu. Aicinām personīgās mantas (makus, personu apliecinošus dokumentus u.tml.) glabāt zagļiem grūti pieejamās vietās (piemēram, apģērba iekškabatās) un neatstāt tās bez uzraudzības (automašīnās, pievērst uzmanību mantu drošībai kafejnīcās, tūrisma objektos fotografēšanās laikā u.tml.).

Ja plānojat apmeklēt Andorā kalnu slēpošanas trases, pirms ceļojuma aicinām iepazīties ar aktuālajiem laika apstākļiem reģionā un informāciju par lavīnām šajās interneta mājas lapās: European Avalanche Warning ServiceSki Andorra vai GoSki. Vienotais glābēju dienesta tālrunis – 112, policija tālrunis – 110, neatliekamās palīdzības dienests – 116.

Vietējie likumi un paražas

Narkotiku glabāšana vai lietošana Andorā ir stingri aizliegta. Alkohola lietošana publiskās vietās vai uz ielas (izņemot ielu kafejnīcas un restorānus) nav atļauta un par šī noteikuma pārkāpumu var saņemt administratīvo sodu.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi un nepilsoņi var ieceļot Andorā bez vīzas, ja plānotais uzturēšanās laiks valstī nepārsniedz 90 dienas 180 dienu laikā. Latvijas pilsoņi var ieceļot Andorā arī ar eID karti, savukārt nepilsoņiem ceļošanai ir nepieciešama pase. Ceļošanas dokumentam ir jābūt derīgam līdz ceļojuma beigām.

Ja vecāki ceļo kopā ar bērnu (nepilngadīgo līdz 18 gadu vecumam), bērnam jābūt pasei vai eID kartei (ja Latvijas pilsonis) un dzimšanas apliecībai. Ja nepilngadīgais ceļo bez vecākiem citas personas pavadībā, bez pases vai eID, ir jābūt arī notariāli apliecinātai vecāku piekrišanai/atļaujai.

Lai ieceļotu Andorā ar mājdzīvnieku, tam ir jābūt čipētam, potētam pret trakumsērgu un jābūt līdzi mājdzīvnieka pasei.

Vairāk par ieceļošanu Andorā: https://visitandorra.com/en/visitor-information/.

Veselība

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību Spānijā pa tālruni + 34 913 691 362 vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26 33 77 11 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv, viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.