Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Drošības situācija

Politiskās un drošības situācijas pasliktināšanas dēļ, kā arī sakarā ar nenoteiktību par gaisa satiksmes stabilitāti, Ārlietu ministrija stingri iesaka nedoties uz Afganistānu. Visiem Latvijas valstspiederīgajiem, kas šobrīd atrodas Afganistānā, nekavējoties jāatstāj valsts. Ārlietu ministrija uzsver, ka konsulārās palīdzības sniegšana valstī ir ierobežota.

Drošības situācija visā valstī ir ļoti nestabila – regulāri notiek militārās darbības un bruņotas sadursmes, arī galvaspilsētā Kabulā.

Valstī pastāv augsti terorisma draudi. Teroristu un nemiernieku uzbrukumi ir vērsti gan pret militāriem, gan civiliem mērķiem, tostarp arī humānajā un valsts atjaunošanas jomā strādājošām organizācijām, kā arī personām. Uzbrukumu veidi ir visdažādākie: spridzekļu izvietošana, pašnāvnieku izraisītas spridzināšanas, apšaudes, nolaupīšanas un vardarbība. Visā valstī draudus rada nesprāgusi munīcija un kājnieku mīnas. Līdz ar terorisma draudu paaugstināšanos īpaša piesardzība jāievēro, uzturoties sabiedriskās vietās, kuras vienlaikus apmeklē liels cilvēku skaits un kuras var kļūt par teroristisku uzbrukumu mērķi.

Ceļošana valsts teritorijā ar automašīnu, jo īpaši ārpus Kabulas, ir ļoti bīstama. Tādai ceļošanai ir nepieciešama profesionāla apsardze un bruņumašīna. Aicinām nekādā gadījumā neapstāties nezināmās vietās, neiesaistīties sarunās ar nepazīstamiem cilvēkiem un nelietot viņu piedāvātos dzērienus, ēdienus un citas vielas.

Vietējie likumi un paražas

Afganistānā tiek stingri ievēroti islāma likumi, tāpēc aicinām cienīt vietējās tradīcijas, likumus un reliģiju un ar savu rīcību, uzvedību vai apģērbu neaizskart vietējo iedzīvotāju godu un cieņu, it īpaši gavēņa mēneša Ramadāna laikā, vai apmeklējot reliģiskas nozīmes vietas.  

Valdības un militāru objektu fotografēšana un filmēšana ir aizliegta. Arī vietējo iedzīvotāju un reliģisku norišu, vai objektu fotografēšana un filmēšana bez saskaņošanas var izraisīt asu nosodījumu.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Ja pretēji Ārlietu ministrijas ieteikumiem dodaties uz Afganistānu, Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem ieceļošanai valstī ir nepieciešama vīza. Detalizētu informāciju par vīzu kārtību var saņemt Afganistānas vēstniecības Polijā mājaslapā. Pasei jābūt derīgai vēl vismaz 6 mēnešus pēc plānotā brauciena beigām.

No 2022.gada 10.maija Afganistānas  varas iestādes ir atcēlušas Covid-19 ierobežojumus, ieceļojot valstī. Atsevišķas aviokompānijas var prasīt uzrādīt kādu no Covid-19 dokumentiem - testu vai vakcinācijas sertifikātu.

Ja esat nonācis ārkārtējā situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv, viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Pirms došanās ceļā, aicinām savu ceļojumu reģistrēt Konsulārajā reģistrā.

Tā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, konsulāro palīdzību var lūgt Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās. Vienlaikus lūdzam ņemt vērā, ka drošības situācijas dēļ konsulārās palīdzības sniegšanas iespējas valstī var būt ierobežotas.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.