Ārlietu ministrija aicina apzināties riskus, kas saistīti ar došanos uz ārvalstīm pandēmijas apstākļos

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar straujo Covid-19 izplatību pasaulē Apvienotajos Arābu Emirātos (AAE) ieviesti vairāki drošības pasākumi vīrusa izplatības ierobežošanai.

Ceļotājiem, kuriem ir Covid-19 vakcinācijas sertifikāts, nav nepieciešams veikt PCR testu pirms izlidošanas uz AAE. Vakcinācijai ir jābūt veiktai ar Pasaules Veselības organizācijas apstiprinātu vakcīnu, kā arī sertifikātam jābūt izdrukātam un jāietver QR kodu. No PCR testa prasības ir atbrīvotas arī personas, kuras var uzrādīt Covid-19 pārslimošanas sertifikātu. Pārslimošanas sertifikātam ir jābūt izdotam pēdējo 30 dienu laikā pirms plānotās izlidošanas.

Personām, kuras nevar uzrādīt iepriekšminētos dokumentus, ir nepieciešamas veikt PCR testu pirms ieceļošanas AAE. PCR tests ir derīgs 48 stundas kopš testa veikšanas (parauga noņemšanas) laboratorijā.

PCR tests ir jāveic laboratorijā, kuru ir apstiprinājusi AAE kompetentā iestāde vai arī izlidošanas valsts atzītā laboratorijā. Laboratoriju saraksts ir pieejams Nacionālā veselības dienesta mājaslapā.

Papildu informācija par ieceļošanu Dubaijā

No PCR testa veikšanas un vakcinācijas sertifikāta uzrādīšanas ir atbrīvoti bērni, jaunāki par 12 gadiem, un personas ar smagu vai vidēji smagu invaliditāti.  

Dubaijas lidostā izvēles kārtībā var tikt piemērota prasība veikt PCR testu. Aktuālā informācija par ieceļošanu, izceļošanu un testu nepieciešamību ir pieejama Emirates Airlines mājaslapāPirms ceļojuma aicinām arī pārliecināties pie lidsabiedrības, ar kuru plānojat lidot, vai nepastāv papildu prasības ceļošanai.

Papildu informācija par ieceļošanu Abū Dabī

No PCR testa veikšanas un vakcinācijas sertifikāta uzrādīšanas ir atbrīvoti bērni, kuri ir jaunāki par 16 gadiem.

Aktuālā informācija par ieceļošanu, izceļošanu un testu nepieciešamību ir pieejama Etihad Airways mājaslapā.  Pirms ceļojuma aicinām arī pārliecināties pie lidsabiedrības, ar kuru plānojat lidot, vai nepastāv papildu prasības ceļošanai.

Ar Covid-19 saistītie ierobežojumi AAE

Lai apmeklētu publiskās vietas Abū Dabī, ir nepieciešams uzrādīt Covid-19 vakcinācijas sertifikātu. Informācija par vakcināciju ir jāuzrāda Al Hosn lietotnē. Al Hosn lietotnē ir jānorāda īpašs numurs (Unified Identification Number), kuru persona saņem ielidojot AAE. Persona saņems arī paroli, lai varētu pabeigt reģistrāciju Al Hosn lietotnē. Ja ielidojot netiek saņemts UID Number, tad ir jāsazinās ar ICA vai ar GDRFA (atrodoties Dubaijā). Tūristi vakcinācijas faktu var apliecināt arī ar izdrukātu vai digitālu vakcinācijas sertifikātu.

AAE spēkā ir stingri noteikumi attiecībā uz sejas aizsargmasku nēsāšanu un distances ievērošanu. Visās publiskajās vietās (lielveikali, restorāni, kafejnīcas, sporta iestādes, tūristu apskates objekti, mošejas utt.) ir jāievēro noteikumi attiecībā uz personu veselības pārbaudi un visiem ar dezinfekciju saistītajiem pasākumiem. Iekštelpās obligāti ir jānēsā sejas aizsargmaskas un jāievēro distance. 2022. gada 26. februārī tika atviegloti sejas aizsargmasku nēsāšanas nosacījumi. Jaunie noteikumi paredz, ka, atrodieties uz ielas, sejas aizsargmaskas vairs nav obligātas.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

Reģionā valda saspīlējums un nestabilitāte, kas ietekmē arī situāciju AAE.  Ārlietu ministrija aicina ceļotājus AAE būt piesardzīgiem un sekot vietējo plašsaziņas līdzekļu ziņojumiem par situācijas attīstību reģionā un AAE, kā arī ievērot vietējo varas iestāžu norādes.

2021. gada 5. janvārī Saūda Arābija, Apvienotie Arābu Emirāti, Bahreina un Ēģipte vienojās normalizēt attiecības ar Kataru, tādēļ tiek atcelti ierobežojumi gaisa satiksmei starp šīm valstīm. AAE ir no jauna atvērusi gaisa, sauszemes un jūras robežu ar Kataru. Ja tuvākajā laikā plānots ieceļot Katarā vai izceļot no tās, aicinām sazināties ar tūrisma kompāniju vai pārvadātāju un pārliecināties par plānotā reisa aktualitāti.

Vietējie likumi un paražas

AAE likumi un paražas atšķiras no Latvijā ierastā, tādēļ aicinām ceļotājus pirms AAE apmeklējuma rūpīgi ar tiem iepazīties, jo īpaši, apmeklējot valsti svētā mēneša Ramadāna laikā.

Saskaņā ar AAE Krimināllikuma 313. pantu Ramadāna laikā (no saullēkta līdz saulrietam) publiskās vietās ir aizliegts lietot ēdienus un dzērienus. Likuma neievērošanas gadījumā persona var tikt sodīta ar viena mēneša cietumsodu vai ievērojamu naudas sodu (ap 2500 EUR). Aicinām ceļotājus stingri ievērot AAE iestāžu norādes Ramadāna laikā.

Lamu vārdu un nepieklājīgu žestu izmantošana AAE ir uzskatāma par nepiedienīgu rīcību un var tikt sodīta ar apcietinājumu vai deportāciju.

AAE ir aizliegts fotografēt valdības ēkas un militārus objektus, kā arī valsts iedzīvotājus bez viņu atļaujas.

Ja lietosiet satelīta telefonus, ierakstīšanas ierīces, radio raidītājus, jaudīgas foto vai video kameras, var tikt pieprasīta lietošanas licence.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi uz AAE var ceļot bez vīzas, uzturoties valstī uz laiku līdz 90 dienām 180 dienu periodā, ja ieceļošanas mērķis nav algots darbs.

Latvijas nepilsoņi vīzu īstermiņa ieceļošanai AAE ar tūrisma mērķi var saņemt AAE vēstniecībā Latvijā. Vīzai uz AAE ir jāpiesakās pirms plānotā lidojuma. Detalizēta informācija par vīzas saņemšanas kārtību pieejama, sazinoties ar AAE vēstniecību Latvijā: e-pasts:  rigaemb@mofaic.gov.ae, tālrunis: (371) 671 122 41.

Ieceļošanas brīdī pasei jābūt derīgai vēl vismaz 6 mēnešus pēc plānotā brauciena beigām.

Saskaņā ar AAE iestāžu sniegto informāciju Latvijas nepilsoņa pases ir derīgas ieceļošanai AAE tikai tūrisma nolūkos un nav derīgas AAE uzturēšanās atļaujas saņemšanai.

Veselība

Ja ceļojuma laikā plānojat ņemt līdzi medikamentus, aicinām rūpīgi iepazīties ar medikamentu sarakstu, kuru ievešanai AAE ir vajadzīga ārsta izziņa angļu valodā ar paskaidrojumu, kādam nolūkam tie nepieciešami un kādās devās. Ar informāciju par medikamentu ievešanu un  medikamentu sarakstu var iepazīties AAE valdības mājaslapā.

Visiem AAE iedzīvotājiem un tūristiem pirms iebraukšanas valstī ir jāaizpilda anketa par medikamentu ievešanu AAE personīgai lietošanai.

Neskaidrību gadījumā lūdzam sazināties ar Veselības ministriju pa e-pastu: info@moh.gov.ae vai tālruni: +971 2 652 0500.

Ja persona AAE ierodas bez atļaujas un dokumentiem, tad medikamenti var tikt konfiscēti uz robežas un persona var tikt saukta pie atbildības saskaņā ar AAE tiesību aktiem. Veselības ministrija norāda, ka ir atļauts ievest medikamentu daudzumu, kas paredzēts ne vairāk kā 3 mēnešiem, bet, ja tie ir AAE īpaši kontrolējamo medikamentu sarakstā – līdz 1 mēnesim.

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā. Savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties ir pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību AAE vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv, viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta  Facebook  kontam:  www.facebook.com/celodrosi.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.