Latvijas un Slovākijas sadarbība balstās kopīgās vērtībās un ārpolitikas mērķos, kas nodrošina konstruktīvu divpusējo sadarbību un ciešu partnerību ES, NATO un citu starptautisko organizāciju ietvaros. Latvija ir ieinteresēta paplašināt tirdznieciski ekonomisko sadarbību ar Slovākiju, kā arī tālāk attīstīt sadarbību izglītības, kultūras, aizsardzības un citās jomās.

Čehoslovākijas Republika nodibināja diplomātiskās attiecības ar Latvijas Republiku 1922. gada 5. janvārī. No 1925. gada līdz 1933. gadam Bratislavā darbojās Latvijas goda vicekonsulāts, bet no 1933. gada līdz 1940. gadam – goda konsulāts. 1991. gada 9. septembrī Čehoslovākijas Federatīvā Republika atjaunoja diplomātiskās attiecības ar Latvijas Republiku.

Latvijas Republikas un Slovākijas Republikas diplomātiskās attiecības tika nodibinātas 1993. gada 1. janvārī, kad izveidojās divas neatkarīgas valstis – Čehijas Republika un Slovākijas Republika.

Latvijas pārstāvība Slovākijā

Latvijas Republikas vēstniecība atrodas Vīnē Latvijas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Slovākijas Republikā kopš 2021. gada decembra ir Guna Japiņa.

Kopš 2010. gada novembra Latvijas goda konsuls Slovākijā, Košices reģionā, ir Miroslavs Repka (Miroslav Repka).

Slovākijas pārstāvība Latvijā

Slovākijas vēstniecība atrodas Rīgā.

Kopš 2023. gada Slovākijas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā ir Braņislavs Pavlovičs (Branislav Pavlovič).

Plašāk

Valstu prezidenti
2022. g. 28. marts Latvijas valsts prezidenta Egila Levita oficiālā vizīte Slovākijā
2021. g. 20. decembris Slovākijas prezidentes Zuzanas Čaputovas (Zuzana Čaputová) vizīte Latvijā. Tikšanās ar Valsts prezidentu E.Levitu, Ādažu militārās bāzes apmeklējums.
2018. g. 18. decembris Slovākijas prezidenta Andreja Kiskas (Andrej Kiska) oficiālā vizīte Latvijā
2013. g. 12.–13. jūnijs Latvijas prezidenta Andra Bērziņa vizīte Slovākijā, dalība 18. Centrāleiropas valstu prezidentu samitā Bratislavā
2006. g. 6.–7. jūlijs Latvijas prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas valsts vizīte Slovākijā
Parlamentu priekšsēdētāji
2018. g. 11.–12. jūnijs Slovākijas Nacionālās padomes priekšsēdētāja Dr. Andreja Danko (Andrej Danko) oficiālā vizīte Latvijā
2007. g. 24.–27. maijs Saeimas priekšsēdētāja Induļa Emša vizīte Slovākijā, dalība ES dalībvalstu parlamentu priekšsēdētaju sanāksmē Bratislavā
2003. g. 26.–27. novembris Slovākijas Nacionālās Padomes priekšsēdētāja Pavola Hrušovski (Pavol Hrušovsky) oficiālā vizīte Latvijā
Ministru prezidenti, to vietnieki
2022. g. 2. jūnijs

 

Latvijas Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa dalība starptautiskajā drošības forumā “GLOBSEC 2022”, divpusējā tikšanās ar Slovākijas premjerministru Eduardu Hegeru (Eduard Heger)
2019.g. 28.–29. novembris

 

Slovākijas premjerministra Petera Pellegrini oficiālā vizīte Latvijā
2015. g. 6.–8. novembris Slovākijas premjerministra vietnieka, ārlietu un Eiropas lietu ministra Miroslava Lajčāka (Miroslav Lajčák) darba vizīte Latvijā, dalība Rīgas konferencē, divpusēja tikšanās ar Latvijas ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču
2012. g. 4.–5. oktobris Latvijas Ministru prezidenta Valda Dombrovska vizīte Slovākijā, dalība Kohēzijas draugu valstu premjeru samitā, divpusēja tikšanās ar Slovākijas premjerministru Robertu Fico (Robert Fico)
Ārlietu ministri
2022. g. 31. marts Latvijas ārlietu ministra Edgara Rinkēviča dalība B9 ārlietu ministru sanāksmē Bratislavā
2021. g. 30. novembris–1. decembris Slovākijas ārlietu ministra Ivana Korčoka dalība NATO ārlietu ministru sanāksmē Rīgā
2020. g. 31. janvāris Slovākijas ārlietu ministra Miroslava Lajčāka (Miroslav Lajčák) oficiālā vizīte Latvijā
2019. g. 6.–8. jūnijs Latvijas ārlietu ministra Edgara Rinkēviča darba vizīte Slovākijā, dalība starptautiskajā drošības forumā “GLOBSEC 2017”, divpusējā tikšanās ar Slovākijas ārlietu un Eiropas lietu ministru Miroslavu Lajčāku
2018. g. 17.–18. maijs Latvijas ārlietu ministra Edgara Rinkēviča darba vizīte Slovākijā, dalība starptautiskajā drošības forumā “GLOBSEC 2017”, divpusējā tikšanās ar Slovākijas ārlietu un Eiropas lietu ministru Miroslavu Lajčāku

Slovākijas parlamentā ir izveidota Deputātu grupa sadarbībai ar Dānijas, Somijas, Islandes, Norvēģijas, Zviedrijas, Igaunijas, Lietuvas, Latvijas parlamentiem. Grupā ir 19 deputāti. Grupas vadītājs ir Tomāš Lehockis (Tomáš Lehotský).

Slovākija Latvijas preču eksportam ir relatīvi nozīmīgs tirgus, ieņemot 29. vietu starp visām valstīm, uz kurām Latvija eksportē savas preces, kā arī 25. vietu preču importa ziņā.

Plašāk

LatvijasSlovākijas divpusējās sadarbības pamatu aizsardzības jomā veido 2000. gada 28. novembrī parakstītā Latvijas Republikas Aizsardzības ministrijas un Slovākijas Republikas Aizsardzības ministrijas vienošanās par militāro sadarbību.

Latvijas aizsardzības atašejs Slovākijā, Polijā, Čehijā un Ungārijā (rezidē Varšavā) ir plt. Aivars Spriedējs.

Slovākijas aizsardzības atašejs Latvijā ir Martins Joščāks (Martin Joščá).

Slovākija ir pievienojusies NATO kaujas grupai Latvijā sākot ar 2018. gada 1. jūliju ar 152 karavīru lielu vienību.

Sadarbība nav aktīva, nav noslēgti divpusēji starpvaldību vai starpministriju līgumi par sadarbību izglītībā un zinātnē. Tomēr vairākām augstskolām ir partneri Slovākijā, un studentu mobilitāte notiek Erasmus+ programmā.

Ar Slovākijas augstākās izglītības iestādēm sadarbojas Latvijas Universitāte, Daugavpils Universitāte, Latvijas Kultūras akadēmija, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Rīgas Juridiskā augstskola, Rīgas Starptautiskā ekonomikas un biznesa administrācijas augstskola, Rīgas Stradiņa universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, Biznesa augstskola “Turība”, Vidzemes Augstskola, Latvijas Lauksaimniecības universitāte, Banku augstskola, Transporta un sakaru institūts, Liepājas universitāte. Erasmus+ projektu ietvaros ar Slovākiju sadarbojas arī vairākas Latvijas profesionālās izglītības iestādes – Valmieras tehnikums un PIKC Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikums.

Slovākija piedāvā stipendijas Latvijas studentiem un akadēmiskajam personālam.

Latvijas Zinātņu akadēmija ir noslēgusi divpusējās sadarbības līgumu ar Slovākijas Zinātņu akadēmiju.

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija sadarbojas ar Slovākiju UNESCO Pasaules mantojuma komitejas ietvaros, kura tāpat kā Latvija ir pievienojusies „Konvencijai par pasaules kultūras un dabas mantojuma aizsardzību”, kā arī iesaistās Eiropas Padomes projektos.

Starp Latvijas Nacionālo bibliotēku un Slovākijas Nacionālo bibliotēku ir noslēgts savstarpējās sadarbības līgums.