Otrā pasaules kara atceres un Eiropas dienas pasākumi Latvijā

03.05.2017. 15:36

8-9.maijs infografiks LV 2

8. maijs pasaules lielākajā daļā ir nacisma sagrāves un Otrā pasaules kara upuru piemiņas diena, kad atceramies, kā arī izvērtējam Latvijas sarežģīto vēsturi. 8. maijā pieminam Otrā pasaules kara nevainīgos upurus, pieminam visus kritušos, visus nobendētos, visus slepkavotos, visus nīdētos, trimdā un katorgā aizdzītos. 8. maijā domājam par Latvijas skaudro likteni, par tās tautai un zemei atņemto - svešie, noziedzīgie kari, kā arī nedabiskās, naidīgās ideoloģijas ir nokāvušas veselas paaudzes. Postīta un nīdēta, bet Latvija vienmēr ir spējusi atdzimt un atjaunoties. Tikai miers, savstarpējā cieņa, kā arī saticība ir Latvijas drošības un uzplauksmes droši balsti. Uzticība savai valstij un atbildība tautas priekšā ir mūsu zemes spēka saknes.

1945. gada 8. maijā Eiropā beidzās karš un iestājās miers. Rietumeiropa atguva neatkarību un brīvību. Latvijā un Baltijā tā nenotika, okupācija un vardarbība turpinājās. Latvija neatkarību atjaunoja tikai 1990. gada 4. maijā, ko ar Konstitucionālo likumu nostiprināja 1991. gada 21. augustā.

1950. gada 9. maijā Francijas ārlietu ministrs Robērs Šūmans, redzot trešā pasaules kara draudus, aicināja apvienot demokrātisko valstu ogļu un tērauda ražošanu, lai nodrošinātu mieru, kā arī, lai uzlabotu dzīves līmeni. Tas bija Eiropas projekta sākums un tā bija pārliecība, ka kontinenta valstu attīstību var nodrošināt tikai miers, un saticība. Tika sperts pirmais solis Eiropas Savienības izveidē.

Eiropas Kopiena jau 1985. gadā pieņema lēmumu 9. maiju svinēt kā "Eiropas dienu". Tā simbolizē mieru un vienotību dažādu valstu starpā, arī to valstu starpā, kas kādreiz ir karojušas viena ar otru. Kopš 2004. gada 9. maiju arī Latvijā atzīmē kā Eiropas dienu. Latvijā mainās paaudzes, bet tauta un zeme būs brīva un lepna Eiropas valsts.