Lietuvas un Latvijas skolās bērni un jaunieši iepazīst kaimiņvalsti

08.04.2019. 09:21
  • Ārlietu dienests Latvijas valsts simtgadei

2019. gada 5. aprīlī Latvijas vēstnieks Lietuvā Einars Semanis piedalījās Latvijas un Lietuvas skolu bibliotēku projekta “Baltu literatūras nedēļas” noslēguma pasākumā, kas tika organizēts Vītauta Dižā universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Letonikas centrā Kauņā.

Latvijas vēstniecība Lietuvā, līdz ar Jonavas pašvaldību un Vītauta Dižā universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Letonikas centru atbalstīja Latvijas un Lietuvas skolu sadarbības projektu, kurā skolēni apguva kaimiņvalsts literatūru, valodu, ģeogrāfiju un kultūrvēsturi jau trešo gadu pēc kārtas.

Projekta mērķis ir stiprināt skolēnu motivāciju lasīt, iepazīt kaimiņtautas valodu, literatūru, kultūru, vēsturi, dibināt un uzturēt Lietuvas un Latvijas skolu savstarpējos sakarus. Projektā tika aicinātas piedalīties Lietuvas un Latvijas skolas un skolu bibliotēkas, lai organizētu pasākumus, kas iepazīstinātu ar kaimiņvalsts kultūru, veicinātu starpkultūru apmaiņu. Projekta idejas autores un centrālās organizētājas ir Jonavas rajona Žeimju skolas daudzfunkciju centra direktore Dijana Vazgiene un bibliotekāre-skolotāja Edita Gerulaitiene.

Šogad “Baltu literatūras nedēļa” norisinājās laika posmā no 25.marta līdz 29.martam un tajā piedalījās 26 Latvijas skolas un 28 Lietuvas skolas.

Noslēguma pasākumā Latvijas vēstnieks E.Semanis sveica Lietuvas skolotājus un bibliotekārus, dāvinot lietuviešu valodā tulkoto latviešu autoru grāmatas. Skolu bibliotēkas turpmākai bērnu un jauniešu izglītošanai dāvanā saņēma bērnu grāmatas: Z.Zustes "Ūke pūke", J.Zvirgzdiņa "Lauvas rūciens", A.Sakses "Pasakas par ziediem", Simts latviešu tautas pasaku izlasi, kā arī grāmatas vidusskolas un ģimnāziju skolēniem: N.Ikstenas "Mātes piens", J.Jonavs "Jelgava 94", Latviešu mūslaiku dzejas izlasi, I.Ābeles "Klūgu vīrs", M.Zālītes "Pieci pirksti".

Projekta noslēguma pasākuma otrajā daļā Lietuvas skolu bibliotekāri un skolotāji piedalījās Vītauta Dižā universitātes Letonikas centra doktorantes Kristinas Vaisvalavičienės organizētajā semināra programmā par latviešu literatūru un kultūru, lai radītu augsni nākamo gadu idejām, īstenojot skolās “Baltu literatūras nedēļu”. Lekcijas lasīja doktorante Aukse Noreikaite un doktorante Viktorija Jonkute.

Projekta ietvaros jau pagājušajā gadā tika izveidota speciāla Facebook lapa “Baltu literatūras nedēļa”, kurā projekta dalībnieki gan no Lietuvas skolām, gan no Latvijas skolām ievietoja informāciju, foto un video par notikušajām aktivitātēm, paveikto, apgūto un pieredzēto.

Skolotāji atzina, ka šis projekts dod lielisku iespēju skolu programmā īstenot starpdisciplināro rakursu, jo bērni un jaunieši konkrēto tēmu – kaimiņvalsts iepazīšanu – īsteno caur dažādiem mācību priekšmetiem: literatūru, ģeogrāfiju, vizuālo mākslu, mūziku, informātiku u.c.

Mazāko klašu skolēni lasīja pasakas, zīmēja pasaku un literāros tēlus, veidoja aplikācijas. Zīmēja arī Latvijas un Lietuvas valstu simbolus, gāja latviešu tautas rotaļās. Bērni iepazinās ar informāciju par Latviju, mācījās latviešu valodas teicienus, sasveicināšanās frāzes, atsevišķus vārdus. Bērni veica daudz radošu nodarbju -lasīja, piemēram Zanes Zustes jauno grāmatu “Ūke pūke” un radīja pūces tēla zīmējumus, aplikācijas no papīra, dabas materiāliem.

Lielāko klašu skolēni piedalījās projektā, sagatavojot mācību stundas par Latviju jaunāko klašu skolēniem, gatavojot patstāvīgus projektus, piemēram, par Baltu mitoloģiju, ģeogrāfijas stundā veidoja projektu “Sveika Latvija”, spēlēja viktorīnas, mājturības stundās gatavoja nacionālos ēdienus.

Vidusskolu un ģimnāziju skolēni projektā realizēja arī atraktīvas idejas, piemēram, pēc N.Ikstenas izlasītā romāna “Mātes piens” - veidoja instalāciju (skolnieka mācību galds padomju laikos un mūsdienās). Aktivitātes tika organizētas tiešām apbrīnojami radoši un interaktīvi, piemēram, informāciju tehnoloģiju joma tika pielietota, veidojot animācijas filmu par lasīto un radot jautājumu-atbilžu spēles planšetē.

Projekts ir ilgtspējīgs un ar katru gadu nostiprinās tā daudzveidība saturiskajā un praktiskajā īstenošanā, gan arī paplašinās projekta reģionālā izplatība. Šogad projektā piedalījās skolas ne tikai no Jonavas rajona, Kauņas rajona, bet arī no Viļņas, Paņevežas rajona, Marijampoles apriņķa. Latvijas pusē piedalījās skolas no Rīgas, Aizkraukles, Daugavpils, Jelgavas, Līvānu novada, Kuldīgas novada u.c. novadiem.

Projekts “Baltu literatūras nedēļa” tapa sadarbībā ar Vītauta Dižā universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Letonikas centru, Jonavas pašvaldības finansiālu atbalstu un Latvijas vēstniecības Lietuvā atbalstu Latvijas Valsts simtgades Ārlietu ministrijas koordinētās Publiskās diplomātijas programmas ietvaros.

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Lietuvā
M.K.Čiurlionio iela 76, LT 03100 Viļņa, Lietuva
Tālrunis: +370 (5) 213 12 60
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

twtr  icon facebook  icon-flickr

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā