Baltijas ceļa 30. jubileja pie ASV Kongresa ēkas

26.07.2019. 22:26
  • Ārlietu dienests Latvijas valsts simtgadei

Piektdien, 23. augustā, ikviens ir aicināts sadoties rokās un izveidot simbolisku cilvēku ķēdi, lai atveidotu “Baltijas ceļu”, kas norisinājās Latvijā, Igaunijā un Lietuvā pirms trīsdesmit gadiem. Pasākumu organizē Baltijas valstu valstu vēstniecības, Apvienotā Amerikas Baltiešu nacionālā komiteja, kā arī un Komunisma upuru piemiņas fonds. Norises vieta ir ASV Kapitolija rietumu puse.

1989. gada 23. augustā vairāk kā divi miljoni cilvēku jeb 25% no kopējā Latvijas, Igaunijas un Lietuvas iedzīvotāju skaita, sadevās rokās, izveidojot cilvēku ķēdi, kas stiepās aptuveni 600 km garumā, līdzīgi attālumam no Vašingtonas (Kolumbijas apgabalā) līdz Bostonai. Cilvēki sadevās rokās miermīlīgā protesta akcijā pret Padomju Savienības okupāciju, kas bija ilgusi kopš Otrā Pasaules kara.

Piemiņas pasākums 30. Baltijas ceļa gadadienai rīkots, lai atzīmētu kopīgās un abus okeāna krastus vienojošās vērtības – brīvību un demokrātiju. Pasākums atkārtoti apliecinās transatlantiskās saiknes nozīmīgumu un atgādinās par svarīgo ASV lomu atbalstot brīvību Eiropā. Padomju Savienības okupācijas neatzīšana un Amerikas Balss (Voice of America) darbība palīdzēja vairākām valstīm, atrodoties aiz Dzelzs priekškara, saglabāt cerību uz brīvību.

Vēstniecību pārstāvji atklās pasākumu 23. augustā plkst. 13:00. Tajā valdīs 1989. gada brīvības gars un tiks izveidota simboliskā cilvēku ķēde. Aicināti ir visi, neatkarīgi no tautības. Pēc pasākuma dalībnieki ir aicināti uz neformālu sapulcēšanos bārā Biergarten Haus  (adrese: 1355 H St, NE).

“Baltijas ceļa gars valda mūsu valstīs vēl šodien. Šis unikālais notikums ir svarīgs brīvības vēsturei un atgādina mums par to, ka ticība brīvībai un vienotība var radīt brīnumus pat drūmākajos okupācijas brīžos. Mēs ar nepacietību gaidām brīdi, kad varēsim atzīmēt šo nozīmīgo datumu kopā ar saviem tuvajiem draugiem, Amerikas iedzīvotājiem”, vienoti ir trīs Baltijas valstu vēstnieki ASV - Latvijas vēstnieks Andris Teikmanis, Igaunijas vēstnieks Jonatans Vseviovs un Lietuvas vēstnieks Rolands Kriščūns.

Baltijas ceļš tika organizēts, lai atzīmētu 50. gadadienu kopš tā sauktā Molotova-Ribentropa pakta. 1939. gada 23. augustā, Nacistiskās Vācijas ārlietu ministrs Joahims von Ribentrops un Padomju Savienības ārlietu ministrs Vjačeslavs Molotovs parakstīja abu valstu neitralitātes paktu. Paktu papildināja slepens protokols, kas noteica, ka trīs Baltijas valstis tiek atstātas Staļina varā piespiedu iekļaušanai Padomju Savienībā.

2019. gadā transatlantiskā kopiena atzīmē Baltijas ceļa 30. gadadienu, brīvības revolūcijas Eiropā, kā arī Berlīnes mūra krišanu.

Mediju saziņai:

Artūrs Saburovs, trešais sekretārs (Publiskā diplomātija un komunikācija), arturs.saburovs[at]mfa.gov.lv, +1-202-328-2874.

***

Latvijas valsts simtgades svinības notiek laikā no 2017. gada līdz 2021. gadam. Latvijas valsts simtgades svinību galvenais vēstījums ir “Es esmu Latvija”, akcentējot, ka Latvijas valsts galvenā vērtība ir cilvēki, kuri ar savu ikdienas darbu veido tās tagadni un kopā ar jauno paaudzi liek pamatus rītdienai. Baltijas ceļa 30. jubilejas atzīmēšana Vašingtonā ir daļa no Latvijas valsts simtgades Publiskās diplomātijas programmas ASV.

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība ASV
Adrese: 2306 Massachusetts Avenue, NW, Vašingtona, DC 20008, ASV
Telefons: +1 202 328 2840
Fakss: +1 202 328 2860
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

twtr     icon-facebook     icon-flickr

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā