Latvijas vēstniecība 14. septembrī aicina uz pasākumu Nebraskas universitātē “Kārlis Ulmanis. Cilvēki, kas veidojuši Latvijas simtgadi”.

18.08.2018. 01:30
  • Ārlietu dienests Latvijas valsts simtgadei

14. septembrī Nebraskas universitātē Linkolnas pilsētā, Latvijas Republikas vēstniecība ASV un Amerikas latviešu apvienība (ALA) organizē pasākumu par vienu no Latvijas valsts dibinātājiem, bijušo Ministru prezidentu un Valsts prezidentu Kārli Ulmani. Viņš ir vienīgais Nebraskas universitātes absolvents, kurš kļuvis par valsts vadītāju. Viņam par godu universitātē atrodas arī viņa krūšutēls un piemiņas plāksne.

Vieslektori Latvijas Universitātes un Latvijas Valsts arhīva pārstāvis Dr. Jānis Šiliņš un Latvijas Lauksaimniecības universitātes pārstāvis Dr. Juris Plēsums sniegs lekcijas par K.Ulmaņa lomu Latvijas vēsturē un saistību ar ASV. Lekcijas būs klausāmas telpās: College of Business, Howard Hawks Hall.

Savukārt Love bibliotēkā būs apskatāmi dažādi arhīva materiāli par K.Ulmani.

1931. gada 26. marta avīzes The New York Times rakstā “Premjers no Nebraskas” lasāms: “Tie, kas tajā laikā pabijuši Rīgā, atceras redzam vīru ar varenu stāju atrazdamies senas pils greznā telpā, kurā uz sienām atrodams tikai Latvijas ģerbonis un Nebraskas universitātes vimpelis”.

Latvijas valsts simtgades svinības notiek laikā no 2017. gada līdz 2021. gadam. Latvijas valsts simtgades svinību galvenais vēstījums ir “Es esmu Latvija”, akcentējot, ka Latvijas valsts galvenā vērība ir cilvēki, kuri ar savu ikdienas darbu veido tās tagadni un kopā ar jauno paaudzi liek pamatus rītdienai. Simtgades programma paredz arī izzināt nozīmīgas personas Latvijas valsts vēsturē. Pasākums “Kārlis Ulmanis. Cilvēki, kas veidojuši Latvijas simtgadi.” ir daļa no Latvijas valsts simtgades Publiskās diplomātijas programmas norisēm.

***

Kārlis Augusts Vilhelms Ulmanis, kurš ir dzimis 1877. gada 4. septembrī Dobeles apriņķa “Pikšās”, bija viens no ievērojamākiem Latvijas politiķiem starpkaru periodā. Ulmanis bija politiski aktīvs 1905. gada revolūcijas laikā, īslaicīgi ieslodzīts, vēlāk devās prom no Latvijas, lai izvairītos no turpmākām represijām. Šajā prombūtnes laikā Ulmanis studēja Nebraskas universitātē Linkolnā un 1909. gadā ieguva zinātņu bakalaura grādu lauksaimniecības nozarē. Pēcāk Ulmanis īsu laiku bija lektors un strādāja pienotavā Roberts Dairy Linkolnā. Ulmanis pārcēlās dzīvot uz Hjūstonu Teksasas pavalstī, kur viņš iegādājās pienotavu. 1913. gadā Ulmanis atgriezās Latvijā, jo cars Nikolajs II paziņoja par amnestiju politiskajiem bēgļiem. Pēc 1917. gada revolūcijas, viņu iecēla Vidzemes guberņas pagaidu komisāra vietnieka amatā un gadu vēlāk viņš piedalījās neatkarīgas Latvijas valsts dibināšanas procesā. 1934. gada 15. maijā K.Ulmanis apturēja parlamenta darbību un nodibināja autoritāru režīmu. 1940. gadā padomju okupācijas vara K.Ulmani izsūtīja uz Padomju Savienību, kur viņš 1942. gadā mira un tika apglabāts. Viņa apbedīšanas vieta nav zināma.

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība ASV
Adrese: 2306 Massachusetts Avenue, NW, Vašingtona, DC 20008, ASV
Telefons: +1 202 328 2840
Fakss: +1 202 328 2860
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

twtr     icon-facebook     icon-flickr

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā