ASV Kongresā atzīmē 20 gadu jubileju kopš Baltijas sadarbības grupas dibināšanas

09.12.2017. 02:15

7. decembrī ASV Kongresā tika svinēti 20 gadi kopš 1997. gadā dibināta ASV Kongresa Pārstāvju palātas sadarbības grupa ar Baltijas valstīm (House Baltic Caucus). Grupa atbalstījusi Baltijas valstu reintegrāciju rietumvalstu struktūrās, arī NATO, bezvīzu režīma ieviešanu starp ASV un Baltijas valstīm, kā arī palīdzējusi Kongresā pieņemt lēmumus, kas nosaka 23. augustu par “Melnās lentītes dienu”, lai pieminētu komunisma un nacisma upurus. Šogad vien sadarbības grupai pievienojušies 22 Kongresa pārstāvji, kuru kopējais skaits pašlaik ir 74. Grupas vadītāji ir kongresmenis no Ilinoisas pavalsts Džons Šimkus (John Shimkus) un kongresmenis Adams Šifs (Adam Schiff) no Kalifornijas pavalsts.

Divdesmitgades svinībās klātesošos uzrunāja Baltijas valstu parlamentu pārstāvji. Igaunijas parlamenta Ārlietu komisijas vadītājs Marko Mikelsons (Marko Mihkelson) norādīja uz īpašo Kongresa grupas atbalstu laikā, kad Baltijas valstis gatavojās iestāties NATO un pievienoties bezvīzu programmai ar ASV. Latviju pārstāvēja Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa, kura uzsvēra ciešo lielisko Baltijas valstu un ASV draudzību un vienoto atbalstu kopīgām demokrātiskām vērtībām. S.Āboltiņa arī atgādināja, ka ASV Valsts departamentā Baltijas valstu karogi bija izkārti arī ilgstošajā okupācijas periodā, tādējādi simboliski apliecinot ASV politiku neatzīt Baltijas valstu pretlikumīgo okupāciju. Savukārt Lietuvu pārstāvēja Seima starpparlamentu sadarbības grupas ar ASV vadītājs Emanuels Zingeris (Emanuelis Zingeris), kurš pateicās visiem Baltijas valstu draugiem, kā arī atzīmēja uz diplomātu neatsveramo lomu visu četru valstu attiecību stiprināšanā.

Grupas līdzpriekšsēdētājs Džons Šimkus pateicās baltiešu kopienai ASV par kopīgas vēsturiskās atmiņas uzturēšanu, par interešu aizstāvēšanu Kongresā un aktīvo iesaisti kustībās par labu demokrātijai. Kongresmenis Endijs Bārs (Rep. Andy Barr) no Kentuki pavalsts atzinīgi novērtēja faktu, ka Baltijas valstis palielinājušas ieguldījumus aizsardzībai, kā arī atzīmēja nepieciešamību panākt Baltijas valstu enerģētisko neatkarību. Klātesošos ar uzrunām sveica arī kongresmeņi Dags Lamborns (Rep. Doug Lamborn) no Kolorado pavalsts un Stīvs Koens (Rep. Steve Cohen) no Tenesī pavalsts.

Noslēgumā klātesošos uzrunāja bijušais Latvijas aizsardzības ministrs un pašreizējais Baltijas Amerikas brīvības līgas vadītājs Valdis Pavlovskis augsti novērtējot Kongresa grupas ieguldījumu un aicinot aktīvi strādāt, lai Baltijas valstu simtajā gadā palielinātu grupas dalībnieku skaitu vismaz līdz 100.

Pasākuma Kongresa telpās organizēja Latvijas, Igaunijas un Lietuvas vēstniecības, sadarbojoties ar 1961. gadā dibināto Apvienoto Baltijas-Amerikas nacionālā komiteja (Joint Baltic American National Committee, Inc.), kuru veido Amerikas latviešu, igauņu un lietuviešu centrālās organizācijas ar mērķi aizstāvēt baltiešu intereses ASV.

Attēli (Pēteris Alunāns) pieejami vēstniecības Flickr kontā.

Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība ASV
Adrese: 2306 Massachusetts Avenue, NW, Vašingtona, DC 20008, ASV
Telefons: +1 202 328 2840
Fakss: +1 202 328 2860
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

twtr     icon-facebook     icon-flickr

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā