Andris Razāns: Latvijas Valsts kora „Latvija” koncerts pasaules brīvības, kultūras un ekonomikas metropolē Ņujorkā ir piemērots veids, kā sumināt Latvijas valsts un tās iedzīvotāju panākumus

10.04.2015. 21:55

9. aprīlī, Ņujorkā, Latvijas Republikas kultūras ministre Dace Melbārde un Latvijas vēstnieks Amerikas Savienotajās Valstīs Andris Razāns Linkolna centra (Lincoln Center) Alises Tulijas zālē (Alice Tully Hall) atklāja Valsts kora „Latvija” koncertu "Balsis no Baltijas krasta", kas bija ievērojamākais Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē publiskās diplomātijas un kultūras programmas pasākums Amerikas Savienotajās Valstīs un Apvienoto Nāciju Organizācijā.

„Gandrīz ceturtdaļgadsimtu pēc svarīgākās pagājušā gadsimta ģeopolitiskās izmaiņas – PSRS sabrukuma un Aukstā kara beigām, Latvija no okupētas un politiskajās kartēs neeksistējošas valsts šodien ir Eiropas Savienības prezidējošā valsts. To es saucu par Latvijas uzvaru un Latvijas panākumu. Latvijas Valsts kora „Latvija” koncerts pasaules brīvības, kultūras un ekonomikas metropolē Ņujorkā – pilsētā, kura ir mājvieta Apvienoto Nāciju Organizācijai –, ir piemērots veids, kā sumināt šo Latvijas valsts un tās iedzīvotāju panākumu. Tas ir piemērots veids, kā pateikt paldies ASV par partnerību un atbalstu,” atklājot koncertu, teica Latvijas vēstnieks Andris Razāns.

Savukārt kultūras ministre Dace Melbārde savā koncerta atklāšanas runā uzsvēra: "Amerikas Savienoto Valstu mūzikas pasaulē Latvijas vārds un tās pasaules klases muzikālie talanti nav sveši – mūsu talanti šeit tiek cienīti. Es ceru, ka šis koncerts atklās latviešu dziedāšanas un koru tradīciju, kas dažādos Latvijas attīstības laikos ir ieņēmusi milzīgu lomu nācijas veidošanā".

Kora „Latvija” mākslinieciskais vadītājs Māris Sirmais par Ņujorkas koncerta programmu saka: „Es nepārspīlēšu, ja teikšu, ka uz Ņujorku esam atveduši īstu kora mūzikas šedevru parādi. Savu programmu esam veidojuši no izcilākajiem un unikālākajiem Baltijas reģiona komponistu kora mūzikas šedevriem”.

Kā uzskatāmākos piemērus diriģents minēja pasaules slavu ieguvušo igauņu komponistu Arvo Perta (Arvo Part) un Veljo Tormisa (Veljo Tormis), kā arī latviešu Ērika Ešenvalda, Pētera Vaska un Artura Maskata, kuru uzvārdi klasiskās mūzikas piekritējiem nav sveši nevienā kontinentā, darbus. Savukārt citi Eiropas reģioni un laikmeti būs pārstāvēti ar Alesandro Skarlati (Alessandro Scarlatti), Johannesa Brāmsa (Johannes Brahms), Fēliksa Mendelsona (Felix Mendelssohn), Svena Dāvida Sanstrēma (Sven-David Sandstrom) un citu autoru darbiem.

Īpaši amerikāņu publikai koncertā tika atskaņots viens no slavenākajiem amerikāņu kormūzikas darbiem Leonardo Dreams of His Flying Machine, kuras autors, vairākkārtējs Grammy balvas laureāts Eriks Vitekrs (Eric Whitacre). Kora „Latvija” vadītājs, pirms koncerta uzsvēra, ka arī viņam pašam šis autors ir īpašs. "Ļoti daudzi izcili Latvijas kori labprāt viņa mūziku iekļauj savā repertuārā," par amerikāņu autora mūziku saka izcilais latviešu diriģents Māris Sirmais.

Koncertu plašā lokā apmeklēja ASV politisko aprindu, mākslas un kultūras pasaules pārstāvji, ANO diplomāti, ASV latviešu kopienas vadošie darbinieki un citi interesenti. Latvijas vēstniecība ASV koncertu Linkolna centrā organizē sadarbībā ar Latvijas Prezidentūras Eiropas Savienības Padomē Sekretariātu, Latvijas pastāvīgo pārstāvniecību ANO, Amerikas Latviešu Apvienību, Linkolna Centru un SIA „Pata AB”.

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība ASV
Adrese: 2306 Massachusetts Avenue, NW, Vašingtona, DC 20008, ASV
Telefons: +1 202 328 2840
Fakss: +1 202 328 2860
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

twtr     icon-facebook     icon-flickr

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā