Latvijas vēstniecības Ukrainā paziņojums

30.11.2013. 21:31

Latvijas vēstniecība Ukrainā pauž satraukumu par notikumiem Ukrainas galvaspilsētā Kijevā 30. novembrī un nosoda spēka pielietojumu pret miermīlīgajiem iedzīvotājiem, kas bija pulcējušies Neatkarības laukumā (Maidan Nezaležnosti) un tā apkārtnē, protestējot pret Ukrainas vadības lēmumu atlikt uz vēlāku laiku Asociācijas līguma parakstīšanu ar Eiropas Savienību kā arī izteikt atbalstu Ukrainas eirointegrācijas kursam. Latvijas vēstniecība stingri iestājas par vārda un pulcēšanās brīvību, kas ir demokrātiskas pilsoniskās sabiedrības pamatvērtība.

30. novembrī, reaģējot uz situāciju Kijevā, ES dalībvalstu vēstnieki Ukrainā bija sapulcējušies uz ārkārtas sanāksmi. Latvijas vēstniece Argita Daudze kopā ar citiem ES valstu vēstniekiem devās uz Mihailovskas laukumu, kur bija pulcējušies cilvēki, lai izteiktu protestu spēka lietošanai pret mierīgās demonstrācijas dalībniekiem Neatkarības laukumā. Diplomāti pārliecinājās, ka akcija notiek mierīgi. Zināms, ka daļa agri no rīta ar brutālu spēku izdzenātās mierīgās demonstrācijas dalībnieku, naktī bija meklējuši patvērumu Mihailovskas baznīcas un klostera teritorijā. Ukrainas Pareizticīgās baznīcas Kijevas patriarhs Filarets ir uzņēmies mierīgo demonstrantu aizstāvību.

Pēc Ukrainas plašsaziņas līdzekļu un aculiecinieku ziņām 30. novembra agrā rītā Neatkarības laukumā Kijevā un tā apkārtnē, ar stekiem, asaru gāzi un trokšņa granātām bruņota specvienība Berkut izdzenāja sapulcējušos protesta akcijas dalībniekus. Lielākā daļa no līdz pat tūkstotim sapulcējušos bija studenti, kas atbraukuši no dažādiem Ukrainas reģioniem. Mediji ziņo, ka īslaicīgi aizturēti bijuši 35 protestētāji, bet hospitalizēti ap 40 cietušo.

Saskaņā ar mierīgās demonstrācijas dalībnieku teikto, viņu mērķis ir paust neapmierinātību ar izmaiņām Ukrainas eirointegrācijas kursā, uzsvērt, ka lielākā daļa ukraiņu vēlas dzīvot demokrātiskā uz Eiropas vērtībām balstītā sabiedrībā, ko nodrošina juridisku dokumentu parakstīšana ar ES - Asociācijas līgums.

Vēstniecība vērš uzmanību, ka 29. novembrī, pēc Austrumu partnerības samita noslēguma Viļņā, ES Delegācija Ukrainā publicēja paziņojumu, kurā tā pauda atbalstu lielas Ukrainas sabiedrības daļas eirointegrācijas centieniem un, atsaucoties uz liela mēroga nesenajām un plānotajām demonstrācijām Ukrainā, aicina visas puses turpināt saglabāt mieru un atturēties no jebkādas spēka pielietošanas.

30. novembra vakarā Mihailovskas laukumā pulcējušies jau ap 10 tūkstoši cilvēku. Svētdien, 1. decembrī, izsludināts mītiņš pie Tarasa Ševčenko pieminekļa Kijevā.

http://eeas.europa.eu/delegations/ukraine/press_corner/all_news/news/2013/2013_11_29_1_en.htm