Grāmatas Latvija un Turcija: aizmirstās attiecības 1918. – 1940. prezentācija Ankarā

28.01.2019. 11:14
  • Ārlietu dienests Latvijas valsts simtgadei

2019.gada 25.janvārī, atzīmējot Latvijas Republikas starptautiskās atzīšanas de iure gadadienu, notika profesora Dr. Ērika Jēkabsona grāmatas Latvija un Turcija: aizmirstās attiecības 1918. – 1940. (teksts latviešu, angļu un turku valodā (tulkoja Kristīne Serai)) prezentācija.

Atklājot prezentāciju, Ankaras Universitātes profesore Dr. Neši Ozdena uzsvēra, ka šāds projekts, sadarbojoties Latvijas – Turcijas vēsturniekiem, arhīviem un diplomātiem ir ticis realizēts pirmo reizi. Par draudzīgām abu valstu attiecībām liecina arī pirmā Turcijas Republika prezidenta Mustafas Kemala Ataturka laikā noslēgtais starpvalstu sadraudzības līgums.

Latvijas vēstnieks Turcijā Pēteris Kārlis Elferts atzīmēja, ka projekts par grāmatas izdošanu aizsākās jau pirms diviem gadiem un grāmatas publicēšana ir simtgades dāvana gan Latvijai, gan Turcijai.

Profesors Ē.Jēkabsons pastāstīja, kā sākotnēji bija plānots uzrakstīt vienu rakstu par Latvijas – Turcijas attiecībām, tomēr sākot pētīt arhīva dokumentus gan Latvijā, gan Turcijā tika secināts, ka materiālu ir pietiekoši, lai varētu izveidot grāmatu. Vēl jo vairāk, ņemot vērā to, ka materiālu ir daudz, tika izdarīts secinājums, ka šis pētījums var tikt turpināts. Tas ir svarīgi ne tikai vēstures zinātnei, bet arī Latvijas – Turcijas divpusējām attiecībām.

Turcijas Valsts arhīvu direktors savā uzrunā uzsvēra Latvijas – Turcijas diplomātisko attiecību nodibināšanu 1925.gadā, kā arī Latvijas okupācijas fakta neatzīšanu no Turcijas puses, dažus no vēstures notikumiem, ko apliecina arhīva dokumenti. Interesants ir fakts, ka Turcija atklāja pirmo sūtniecību Baltijas valstīs tieši Rīgā.

Turcijas Ārlietu ministrijas pārstāve atzīmēja, ka Latvijas – Turcijas attiecības kopš neatkarības atgūšanas strauji ir attīstījušās politikas, ekonomikas, drošības jomā. Īpaši uzsverot kultūras apmaiņu caur izglītību un tūrismu.

Par grāmatas prezentāciju bija liela interese un kopumā piedalījās ap 100 dalībnieku. Ar savu klātbūtni prezentāciju pagodināja diplomātiskā korpusa pārstāvji, Turcijas Ārlietu ministrijas diplomāti, Turcijas Valsts arhīva vadība, Ankaras Universitātes pārstāvji, studenti, preses pārstāvji, Latvijas diaspora un citi interesenti.

Grāmatas elektroniskā versija būs pieejama Latvijas Universitātes mājaslapā: https://www.lu.lv/apgads/gramatas/ 

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Turcijā
Adrese: Reşit Galip Caddesi, No.95 G.O.P.
Çankaya, Ankara, Turcija
Telefons: +903 12 405 6138
Fakss: +903 12 405 6137
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

icon-facebook    icon-flickr 

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā