Briselē notiks NATO valstu un valdību vadītāju sanāksme

24.05.2017. 16:30

25. maijā Briselē norisināsies NATO valstu un valdību vadītāju sanāksme. Viens no tās galvenajiem mērķiem ir transatlantiskās saites stiprināšana. Valstu un valdību vadītāji sanāksmē diskutēs par aizsardzības budžetu palielināšanu un taisnīgāku aizsardzības izdevumu sloga sadalīšanu starp NATO dalībvalstīm, kā arī par NATO lomu cīņā pret terorismu. Paredzēts, ka NATO sanāksmē pirmo reizi piedalīsies jaunievēlētā Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja, ASV prezidents Donalds Tramps un Francijas prezidents Emanuels Makrons. Sanāksmes laikā tiks arī svinīgi atklāta NATO jaunā ēka Briselē.

Sanāksme tiek rīkota aliansei nozīmīgā laikā. Pieaug izaicinājumi tās drošībai, ko rada terorisms, nestabilitāte Tuvo Austrumu un Ziemeļāfrikas reģionā, migrācija, kiberuzbrukumi, kā arī Krievijas izaicinošā rīcība alianses kaimiņos. Sanāksmē Valsts prezidentam Raimondam Vējonim būs iespēja uzsvērt Latvijas drošībai svarīgus jautājumus par nepieciešamību stiprināt alianses aizsardzības spējas un pielāgoties jaunajai drošības situācijai Eiropā. Latvijas delegācijā būs parstāvēts arī aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis un Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andrejs Pildegovičs.

Pēdējā NATO līderu tikšanās no 2016. gada 8. līdz 9. jūlijam notika Varšavā, Polijā. Tajā tika pieņemts Latvijas drošībai svarīgs lēmums par papildu sabiedroto spēku klātbūtni Baltijas valstīs un Polijā. Šis lēmums bija alianses atbilde uz drošības izaicinājumiem pēc Krievijas īstenotās Krimas okupācijas un aneksijas 2014. gadā un karadarbības Austrumukrainā. Izpildot Varšavas samita lēmumu, jau jūnijā Latvijā ieradīsies daudznacionāla sabiedroto kaujas grupa Kanādas vadībā, lai kopā ar citiem sabiedrotajiem rūpētos par dalībvalstu drošību alianses austrumu flangā.