Latvijas vēstnieks Zviedrijā Marģers Krams apmeklē Vermlandi

14.06.2019. 10:16

11.un 12. jūnijā Latvijas vēstnieks Zviedrijā Marģers Krams divu dienu vizītē apmeklēja  Vermlandes lēni. Karlstadē vēstnieks tikās ar Vermlandes gubernatora p.i. Johanu Blūmu (Johan Blom), kā arī lēņa padomes pārstāvjiem Johanu Rūskvistu (Johan Rosqvist) un Kārinu Hovdebū (Karin Hovdebo). Sarunā, kas noritēja gubernatora rezidencē,  piedalījās arī Karlstades pilsētas pašvaldības pārstāvji Pēringe Lidēns (Per-Inge Lidén) un Mats Arēns (Mats Ahrén), tika apspriestas sadarbības iespējas starp Latviju un Zviedriju. Liela uzmanība tika pievērsta ekonomisko attiecību paplašināšanai, atzīmējot arī vairāku Zviedrijas investoru no Vermlandes ieguldījumu Latvijā. Vermlandē plaši attīstīta ir kokrūpniecība un papīra ražošana, 70% lēņa teritorijas aizņem meži, tāpēc iespējama sadarbības paplašināšana tehnoloģisko risinājumu attīstībā meža pārstrādē. Vēstnieku Marģeru Kramu vizītē pavada padomniece Elīna Tanne un Latvijas investīciju un attīstības aģentūras pārstāvji. Gints Janums un Valters Jēkabsons.

Vizītes ietvaros vēstnieks apmeklēja uzņēmumu Löfbergs, kas ir viens no investoriem Latvijā. Uzņēmums, kas ir viens no lielākajiem kafijas ražotājiem Ziemeļeiropā,   ir ļoti apmierināts ar esošo sadarbību un veltīja atzinīgus vārdus Latvijas ražotnes darbiniekiem.  Latvijā atrodas lielākā ražotne ārpus Zviedrijas teritorijas. Sniegtajā prezentācijā uzņēmuma īpašniece atzīmēja, ka plāno jaunu, inovatīvu produktu ražošanu un īpaši uzsvēra sociāli atbildīgas un videi draudzīgas ražošanas arvien pieaugošo nozīmi.

Vēstniecības delegācija apmeklēja arī Karlstādes arodskolu (Yrkes Högskolan), lai iepazītos ar profesionālās izglītības sistēmu Zviedrijā. Sarunā ar skolas direktoru Henriku Dēgertu Grānu (Henrik Degert Grahn) ieguvām priekšstatu par profesionālās izglītības ciešo sadarbību ar uzņēmumiem un valsts izveidotiem instrumentiem šīs sadarbības veicināšanā. Zviedrijas uzņēmumi ļoti labprāt iesaistās programmu veidošanā, kas savukārt nodrošina kvalificētu un uzņēmumu vajadzībām atbilstošu apmācību. 92% skolas absolventu atrod darbu izvēlētajā nozarē. Skolas direktors atbalstīja vēstnieka ideju uzņemt Latvijas profesionālās izglītības pārstāvjus pieredzes apmaiņas vizītē.

Vizītes noslēgumā vēstnieku apmeklēja arī atsperu ražošanas uzņēmumu Lesjöfors, kura viena no 27 ražotnēm atrodas Liepājā. Jau šobrīd uzņēmums paplašina savu ražotni Liepājā.  Apmeklējot ražotni, sarunās daudz vērības tika pievērsts ražošanas automatizācijai un darba drošības un sociālo jautājumu risināšanai. Jau nedēļu pirms vizītes uz Vermlandi vēstnieks tikās ar Lesjöfors vadītāju, lai pārrunātu tālākās sadarbības iespējas.

Vēstniecības delegācija viesojās arī Vermlandes muzejā, kas pirms nedēļas tika atvērts pēc ilgstošas rekonstrukcijas. Sarunā ar muzeja direktori Osu Hallēnu (Åsa Hallén) , kurā piedalījās arī Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja kuratore Ieva Kalnača, tika pārrunāti sadarbības plāni un iespējas rīkot kopīgas izstādes. Muzeja direktore tika ielūgta apmeklēt Latviju. Vermlandes muzeja krātuvēs atrodas 149 Jāzepa Grosvalda akvareļi, kurus muzejs saņēma dāvinājumā 1977. gadā no J.Grosvalda māsas Margarētas.  Daļu darbu paredzēts deponēt rudenī Latvijas Nacionālajā Mākslas muzejā plānotajā plašajā izstādē par Grosvaldu dzimtu. 12. jūnijā muzejā viesojās izstādes veidotājas – Ieva Kalnača, kā arī kinorežisore Kristīne Želve,  izstādes māksliniece Ieva Stūre un Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētniece Eva Eglāja Kristsone. Sadarbībā ar Vermlandes muzeja darbiniekiem tika atlasīti akvareļi rudenī gaidāmajai izstādei.  

Vizītes izskaņā Vermlades pilsētā Kārlskūgā vēstniecības pārstāvji tikās ar nelielo latviešu kopienu. Īpaši nozīmīga bija saruna ar tautas tērpu meistari Dzidru Ciparsoni, kura pavisam drīz svinēs nozīmīgu dzīves jubileju. Savā garajā mūžā Ciparsones kundze daudz laika veltījusi tautas tērpu gatavošanai, popularizēšanai un etnogrāfiskā mantojuma saglabāšanai. Viņas austie brunči rotā vēstniecībā izstādīto tautas tērpos ieģērbto leļļu kolekciju. Savulaik Dzidras Ciparsones austā Bārtas villaine bijusi latviešu kopienas dāvana karalienei Silvijai viņas kāzu dienā.

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Zviedrijā
Adrese: Odengatan 5, Box 191 67, 104 32 Stokholma, Zviedrija
Telefons: +46 8 700 63 00
Fakss: +46 8 140 151
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. 

twtr   icon-facebook    icon-flickr

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā