Stokholmā piemin Kazimiru Vilni un prezentē Ulda Neiburga grāmatu

29.05.2017. 12:36

27.maija pēcpusdienā Latvijas vēstniecībā Zviedrijā notika divu grāmatu prezentācija: atmiņas par Kazimiru Vilni un Ulda Neiburga apjomīgais pētījums “DRAUDU UN CERĪBU LOKĀ. Latvijas pretošanās kustība un Rietumu sabiedrotie (1941–1945)”.

Ievadot sarunu, Latvijas vēstnieks Zviedrijā Gints Jegermanis pastāstīja par to, kā pats pirms nepilniem 20 gadiem, vākdams materiālus par Latvijas vēstniecības ēkas Igaunijā vēsturi, būdams Latvijas vēstnieks Igaunijā, daudz domājis par to, kā jutušies tie Latvijas sūtņi, kuriem 1940. gadā nācās slēgt sūtniecības.

Zuzanna Kancāne (Zviedrijā dzīvo kopš 1944.gada) dalījās atmiņās par Kazimiru Vilni. Ar viņas gādību un pamudinājumiem tika savākti līdzekļi atmiņu grāmatas izdošanai. Grāmatu “Kazimirs Vilnis” šogad izdeva Latgales Kultūras centra izdevniecība Rēzeknē. Kazimirs Vilnis (1907-1988), tāpat kā daudzi citi, Zviedrijā nokļuva ar bēgļu laivu 1944. gadā, glābjoties no atkārtotas PSRS okupācijas. Būdams katoļu prāvests, viņš daudz gādājis par un palīdzējis trimdas latviešiem gan sadzīvē, gan sabiedriskajā dzīvē. Jau 1946. gadā K.Vilnis sāk izdot žurnālu “Dzimtenes Balss”, kas kļūst par nozīmīgu Zviedrijas latviešu kultūras dzīves sastāvdaļu. Sakot no 1974. gada, K.Vilnis izdod “Dzimtenes Kalendāru”.

Okupācijas muzeja vēsturnieks Uldis Neiburgs sniedza plašu priekšlasījumu par pretošanās kustību Latvijā (1941-1945), par to, kā sabiedroto valstu valdības izturējās pret Latvijas neatkarības ideju, kādos apstākļos notika Latvijas sūtņu Zviedrijā, Lielbritānijā un ASV darbība, par Latvijas Centrālās padomes darbību un par daudziem citiem svarīgiem, bet līdz šim maz pētītiem tā laika vēstures aspektiem.

Vēstniecības sarīkojumā klāt bija Izabella Cielēna, Zigrīda Siliņa, Zuzanna Kancāne, Viktorija Apenīte. Viņas ne tikai piedzīvoja braucienu uz Zviedriju ar bēgļu laivām, bet ir bijušas liecinieces daudziem svarīgiem Latvijas un trimdas sabiedrības vēstures notikumiem.

Pēcpusdienas noslēgumā vēstnieks G.Jegermanis mudināja klātesošos un it īpaši Zviedrijas Latviešu apvienības vadību domāt par to, ka vairākiem cilvēkiem Zviedrijā mājās glabājas svarīgas Latvijas diplomātijas un trimdas vēstures liecības, kuras nekādā ziņā nevajadzētu pazaudēt. Tāpēc gadījumos, ja šo svarīgo liecību turētāji kaut kādu iemeslu dēļ nav gatavi tās nodot glabāšanā Latvijas arhīvos un muzejos, Latvijas vēstniecība ir gatava uzņemties gādību par šo dokumentu kopēšanu tā, lai tie tiktu saglabāti Latvijas Ārlietu ministrijas arhīvā.

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Zviedrijā
Adrese: Odengatan 5, Box 191 67, 104 32 Stokholma, Zviedrija
Telefons: +46 8 700 63 00
Fakss: +46 8 140 151
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. 

twtr   icon-facebook    icon-flickr

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā