Prettotalitārismam veltītos sarīkojumos Prāgā tiek rādīta filma Melānijas hronika un uzsvērta videoliecību nozīme

06.03.2017. 12:18

2.martā Prāgā 11.starptautiskā prettotalitārisma festivāla Mene Tekel Latvijai veltītā vakarā kino PonRepo tika rādīta Viestura Kairiša filma “Melānijas hronika”. Tas bija šīs Latvijas-Somijas-Čehijas kopražojuma filmas pirmais demonstrējums Prāgā festivāla daudzajiem dalībniekiem un diplomātiskā korpusa pārstāvjiem. Pēc filmas noskatīšanās Latvijas vēstnieks Čehijā Alberts Sarkanis un vēsturniece Lelde Neimane sniedza plašāku vēsturisko ieskatu par 20.gadsimta vidus traģiskajiem notikumiem Latvijas un Baltijas valstu vēsturē – par padomju un nacistisko okupāciju, padomju īstenotajām Latvijas pilsoņu deportācijām uz Sibīriju un citiem tālajiem toreizējās padomijas apgabaliem.

3.martā Čehijas parlamenta Senātā tika rīkota komunistiskā totalitārisma laikam veltīta konference “Vārds, tā vara  un ļaunprātīga izmantošana”. Priekšlasījumu “Vārda spēks Latvijas okupācijas muzeja videoliecībās” sniedza muzeja Audiovizuālo materiālu krātuves vadītāja Lelde Neimane, uzsvērdama, ka videoliecības ir autentiskie un personalizētie stāsti par varu, jo intervētās personas ir represijās izdzīvojušie, kas liecina par totalitārisma laika notikumiem un cilvēkiem, par humānismu necilvēcības apstākļos, par garīgo spēku, ko nespēj salauzt ārēja varmācība. Kopš 1994.gadā sāktā vēstures videoliecību projekta pašlaik muzeja krātuvē esošā 2301 videoliecība 4141 stundas garumā ir viens no lielākajiem šādiem laikmeta krājumiem Eiropā.  

Festivāla Mene Tekel noslēgumā vēstnieks A.Sarkanis piedalījās ekumeniskajā kardināla Dominika Dukas vadītā dievkalpojumā Sv.Vīta katedrālē.

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Čehijā
Adrese: Hradešínská 3, 101 00 Prāga, Čehijas Republika
Tālrunis:  +420 255 700 881
Fakss: +420 255 700 880
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

icon-facebook    icon-flickr

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā