Latvijas un Polijas sadarbība parlamentu līmenī

26.05.2016. 14:15

Latvijas un Polijas parlamentāro sadarbību raksturo pozitīvā dinamika. Katrā parlamenta sasaukumā gan Latvijā, gan Polijā tiek dibināta divpusējās parlamentārās sadarbības grupa. Attiecības piepilda arī regulārā parlamentu pārstāvju vizīšu apmaiņa un sadarbība parlamentāro komisiju līmenī gan divpusējā plāksnē, gan arī daudzpusējos formātos.

2016.gada pirmā puse bija īpaši bagāta ar notikumiem parlamentārās sadarbības jomā starp Latviju un Poliju. Š.g. 15.aprīlī notika Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētāja biedra Gundara Daudzes vizīte Polijas Republikā. Vizītes mērķis bija dalība Polijas kristīšanas 1050.gadadienai veltītajos pasākumos Poznaņā. Vizītes laikā Saeimas priekšsēdētāja biedrs ticies arī ar Polijas Republikas Sejma priekšsēdētāja vietnieku Joahimu Brudziņski (Joachim Brudziński), lai pārrunātu aktuālos divpusējo attiecību jautājumus un sadarbību reģionālā līmenī, kā arī drošības politikas aktualitātes. 

11.-12.maijā Poliju darba vizītē apmeklēja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece. Latvijas delegācijā piedalījās arī Ivans Klementjevs, Deputātu grupas sadarbībai ar Polijas parlamentu priekšsēdētājs, kā arī Ārlietu komisijas priekšsēdētāja biedrs Rihards Kols. Vizītes laikā Saeimas priekšsēdētāja tikās ar Polijas Republikas Sejma maršaleku (priekšsēdētāju) Mareku Kuhciņski (Marek Kuchciński), Senāta maršaleka vietnieci Mariju Kocu (Maria Koc), kā arī Sejma Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāju Izabelu Klocu (Izabela Kloc). Darba sarunu laikā divpusējās attiecības starp Latviju un Poliju tika raksturotas kā izcilas. Poļu puse izteica pateicību Latvijas pusei par poļu kultūras un tradīciju kopšanu Latvijā poļu kopienas ietvaros. Savukārt Latvija pateicās Polijas pusei par atbalstu iestāšanās sarunu laikā OECD. Ziņa par uzaicinājumu Latvijai pievienoties šai organizācijai sasniedza Saeimas prieksšēdētāju tieši vizītes laikā Varšavā.

Latviju un Poliju vieno kopīgas intereses ES politiku jomā, kā arī drošības politikas jomā. Ņemot vērā pieaugošos drošības apdraudējumus reģionā Latvija un Polija cieši sadarbojas, lai panāktu lielāku NATO klātbūtni reģionā. Ar drošības politiku saistītie jautājumi un gatavošanās NATO samitam bija galvenās sarunu tēmas Ināras Mūrnieces tikšanās laikā ar Polijas Republikas aizsardzības ministru Antoniju Macereviču (Antoni Macierewicz). Saeimas priekšsēdētāja pateicās Polijas pusei par tās lēmumu kopā ar citām Višegradas grupas valstīm pēc rotācijas principa nosūtīt uz Baltijas valstīm militārās brigādes.

Pamatā kopīgām interesēm drošības jomā ir līdzīga Latvijas un Polijas vēstures pieredze. Vēstures un valsts attīstības līdzīgie aspekti bija redzami fotoizstādē “25.mirkļi. Latvija”. Kā uzsvēra Polijas Sejma priekšsēdētājs: “Zem katra foto apraksta var pierakstīt, ka tā ir Polija; tik līdzīga ir mūsu valstu pieredze”. Latvijas mākslinieka Ilmāra Znotiņa veidotā fotoizstāde tika atklāta Polijas Republikas Sejmā Ināras Mūrnieces darba vizītes ietvaros Varšavā 11.maijā. Pirms Polijas galvaspilsētas izstāde tika izrādīta arī Rīgā, Briselē un Strasbūrā. Jūnijā šo izstādi plānots izrādīt arī Vroclavā, pilsētā Polijas dienvidrietumos.

Ināras Mūrnieces darba vizītes laikā Varšavā tika panākta vienošanās intensificēt sadarbību divpusējo parlamentāro grupu līmenī pēc tam, kad Polijas parlamentā šāda grupa tiks nodibināta. Deputātu grupa sadarbībai ar Polijas parlamentu Latvijā tika nodibināta jau 2014.gada 19.novembrī, īsi pēc 12. Saeimas vēlēšanām. Par priekšsēdētāju tika ievēlēts Ivans Klementjevs, kas šo divpusējās parlamentārās sadarbības grupu vadīja kopš 2010.gada novembra. To sastāvu veido 18 deputāti. Savukārt Polijā parlamentārās sadarbības grupa pēc 2015.gada novembrī notikušajām vēlēšanām tika nodibināta 2016.gada 19.maijā. To sastāvu veido 39 deputāti un senatori. Par priekšsēdētāju tika ievēlēts Vojcehs Skurkevičs (Wojciech Skurkiewicz). Līdzšinējais ilggadējais grupas priekšsēdētājs, Latvijas Triju Zvaigžņu ordeņa saņēmējs Kazimežs Kleina (Kazimierz Kleina) kļuva par grupas priekšsēdētāja vietnieku. 

Sadarbība notiek arī parlamentāro nozaru komisiju līmenī. Abu parlamentu pārstāvji regulāri tiekas dažādos daudzpusējos formātos. Vismaz divreiz gadā tiekas ES dalībvalstu parlamentu Eiropas lietu komisiju priekšsēdētāji COSAC ietvaros. Tuvākā tikšanās ir plānota Hāgā 2016.gada jūnijā. Savukārt 23.maijā Rīgā tikās Baltijas valstu un Polijas parlamentu Eiropas lietu komisiju priekšsēdētāji. Darba sarunās galvenā uzmanība tika veltīta migrācijas jautājumiem, aktuālajai situācijai Ukrainā, kā arī stratēģiskajai komunikācijai attiecībā pret Krievijas izvērsto informācijas karu.