17. janvārī Varšavā notika Latvijas un Polijas attiecību vēsturei veltīta starptautiska zinātniska konference

17.01.2020. 18:46
  • Ārlietu dienests Latvijas valsts simtgadei

Atzīmējot 100. gadadienu kopš Polijas sniegtā atbalsta Latgales atbrīvošanā, šā gada 17. janvārī Varšavā, Lazenku karaliskajā muzejā, Pilī uz salas (Muzeum Łazienki Królewskie, Pałac na Wyspie), notika starptautiska zinātniska konference “Polija-Latvija, diplomātisko un militāro attiecību 100 gadi”. Konferencē tika apskatīti tādi jautājumi, kā: Polijas faktors Latvijas vēsturē no 16. – 20. gadsimtam; sadarbība ar Poliju Latvijas Neatkarības kara laikā; Latvijas un Polijas attiecības starpkaru periodā; poļu minoritāte Latvijā; abu valstu valstiskās neatkarības zaudēšanas aspekti 1939-1940. gadā; latviešu un poļu sadarbība trimdā no 1945.-1990. gadam, kā arī citi saistīti jautājumi. Pasākumu organizēja Latvijas vēstniecība Polijā un Varšavā esošais Lazenku Karaliskais muzejs sadarbībā ar Latvijas Universitātes (LU) profesoru, Dr. hist. Ēriku Jēkabsonu.

Atklāšanā apsveikuma vārdus klātesošajiem teica muzeja direktors Zbigņevs Vavers (Zbigniew Wawer) un Latvijas vēstnieks Polijā Edgars Bondars. Savukārt, Valsts prezidenta ārštata padomnieks vēsturiskās atmiņas un piederības jautājumos Jurģis Klotiņš nolasīja Latvijas Valsts prezidenta apsveikuma vēstuli un novēlējumu, lai “konference sniedz ne tikai ieskatu Latvijas un Polijas attiecību vēsturē, bet arī rosina vērtīgas atziņas un īstenojamas idejas sadarbībai šodien un tuvākā nākotnē”.

Ar referātiem uzstājas Latvijas vēsturnieki: LU profesors, Dr. hist. Ēriks Jēkabsons, Latvijas Kara muzeja Otrā pasaules kara vēstures nodaļas vadītājs Jānis Tomaševskis, Latvijas Kara muzeja Starpkaru vēstures nodaļas vadītājs Klāvs Zariņš, kā arī LU Latvijas vēstures institūta zinātniskie asistenti Aiga Bērziņa un Andrejs Gusačenko. Savukārt no Polijas puses konferencē referēja pētnieki no Polijas Zinātņu akadēmijas Politisko studiju institūta (Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk), Polijas Zinātņu akadēmijas Vēstures institūta (Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk), Bjalistokas Universitātes (Uniwersytet w Białymstoku), Lazenku Karaliskā muzeja, kā arī Polijas Institūta un Ģenerāļa Sikorska muzeja Londonā (Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie).

Konference kopā ar Lazenku karaliskajā parkā (Łazienki Królewskie w Warszawie) no 2019. gada 29. novembra līdz 2020. gada 31. janvārim skatāmo brīvdabas izstādi „„Varšavas un Rīgas starpā vienmēr bijusi pilnīga saprašanās...” * Veltījums Latvijas un Polijas attiecību simtgadei” (*Polijas ārlietu ministra pulkveža Jozefa Beka atziņa vizītes laikā Latvijā 1934. gada jūlijā) ir daļa no Latvijas simtgades publiskās diplomātijas programmas.

Abiem pasākumiem piešķirta Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita un Polijas prezidenta Andžeja Dudas (Andrzej Duda) goda patronāža.

Konferences video oriģinālvalodās (poļu, angļu) skatāms šeit.

 

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Polijā
Adrese: 19 Królowej Aldony Str. 03-928 Varšava, Polija
Tālrunis: +48 22 617 11 05
Fakss: +48 22 617 11 06
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

 twtr   icon-facebook     icon-flickr

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā