Latvija svin Simtgadi Ziemeļvalstu festivālā Francijā „Les Boréales”

20.11.2018. 12:33
  • Ārlietu dienests Latvijas valsts simtgadei

 2018. gada 15. novembrī Latvijas vēstnieks Francijā Imants Lieģis piedalījās festivāla "Les Boréales" (Ziemeļblāzma) atklāšanā Ziemeļfrancijas pilsētā Kānā (Caen), kur Latvija kopā ar Lietuvu un Igauniju Simtgades gadā ir goda viesi. Festivāls notiek no 15. līdz 25. novembrim, bet dažas izstādes, kā piemēram, fotoizstāde "Latvijas daba un arhitektūra", kuru vēstnieks atklāja kopā ar Politisko zinātņu institūta direktoru un Les Boréales festivāla prezidentu, skatāma arī pēc festivāla beigām.

Kā jau iepriekš ziņots, Latvija kā goda valsts piedāvā plašu kultūras programmu, sākot ar fotomākslu, mūziku, kino, literatūru līdz pat gastronomiskiem un sporta  pasākumiem. 

Festivāla atklāšanas dienā Baltijas un Ziemeļvalstu vēstnieki Francijā bija aicināti pie Kalvadosas prefekta uz atklāšanas pusdienām kopā ar reģiona un pilsētas amatpersonām un Festivāla organizatoriem. Atklāšanas uzrunā vēstnieks Imants Lieģis apliecināja Latvijas piederību Eiropas kultūras telpai, kas nāk no Ziemeļeiropas reģiona, un pauda gandarījumu par regulāru klātbūtni festivālā gandrīz ik gadu. 

Jau atklāšanas dienā notika pirmās tikšanās ar Ziemeļvalstu rakstniekiem un māksliniekiem. Ilustratore Elīna Brasliņa īpaši ieinteresēja dizaina un mākslas novirziena liceja skolēnus, kuri jau vairākas nedēļas pirms tikšanās ar mākslinieci veidoja projektu saistībā ar Luīzes Pastores un Elīnas Brasliņas franciski publicēto grāmatu "Pazudušais pērtiķis". Saruna ar mākslinieci izvērtās ļoti spraiga un interesanta, klātesot Francijas valsts televīzijai, kā arī Latvijas vēstniecības un Latvijas valsts Simtgades biroja pārstāvjiem. 

Vēstnieks piedalījās arī festivāla atklāšanas koncertā "Baltijas mūzika", kurā Normandijas reģionālais un Ruānas (Rouen) Operas orķestris kopā ar Ruānas kamermūzikas kori izpildīja Baltijas valstu komponistu skaņdarbus, programmā: Pēteris Vasks, Ēriks Ešenvalds, Arvo Pärt un citi. Pirms koncerta pavārs Renārs Purmalis bija sagatavojis īpašu Latvijas ēdienu degustāciju, kurā varēja nobaudīt gan pelēko zirņu bumbiņas, gan dažādas zivis, nēģus, brieža gaļu, kā arī svaigi gatavotu meduskūku un dzērveņu bubertu. Franču publikai šajā vakarā bija iespēja pārsteigt gan savas garšas kārpiņas, gan iepriecināt ausis un dvēseli ar skaistu Ziemeļeiropas mūziku.   

Sestdien, 17.novembrī Kānas nesen atjaunotajā bibliotēkā (Bibliothèque Alexis de Tocqueville) notika bērniem veltīta pēcpusdiena. Radio Bazarnaom ierakstīja radio raidījumu kopā ar bērniem, atskaņojot latviešu un igauņu pasakas franču un angļu valodās. Bērni ļoti atsaucīgi atskaņoja dažādus trokšņus, dzīvnieku rūcienus, dabas skaņas u.c. Raidījums tiks vairākkārt atskaņots radio Ziemassvētku laikā. Vakarā notika divi koncerti: čella mūzikas koncerts bibliotēkas koncertzālē, kurā čelliste Hermine Horiot atskaņoja Ziemeļvalstu komponistu mūziku, tostarp arī P.Vaska skaņdarbu “Grāmata čellam”. Savukārt mūzikas klubā Cargö uzstājās Igaunijas uzlecošā zvaigzne dj Noëp un pieredzes bagātākais Latvijas dīdžejs un vinila plašu skrečošanas meistars dj Monsta jeb Uldis Cīrulis. Abi koncerti bija plaši apmeklēti, un publika novērtēja mākslinieku sniegumu.

18. novembrī, par godu Latvijas simtgades gadadienai, Festivāls veltīja īpašu dienu Latvijai. Kānas muzeja kinozālē tika piedāvāts kino-koncerts: režisora Aleksandra Rusteiķa 1930. gadā uzņemtā mēmā pilnmetrāžas filma “Lāčplēsis”, kurai īpašu pavadījuma mūziku bija sarūpējis pianists Piet Lincken. Vēlāk turpat notika muzikāli-literārs lasījums pēc Sandras Kalnietes grāmatas “Ar balles kurpēm Sibīrijas sniegos”, apvienojot grāmatas teksta fragmentus un latviešu komponistu klaviermūziku, ko piedāvāja izcilas mākslinieces: Normandijas reģionālā orķestra pianiste Jeanne-Marie Golse un aktrise Emilie Chevrillon. Lasījumu pavadīja galvenokārt P.Vaska, I.Zemzara un R.Dubras kompozīcijas. Šis priekšnesums tika radīts speciāli pēc Festivāla pasūtījuma un tas īpaši aizkustināja publiku. Festivāla informācijas centrā izveidotajā grāmatnīcā atrodama arī nesen no jauna izdotā S.Kalnietes tulkotā grāmata kabatas formātā. Tā pirmo reizi Francijā iznāca 2001. gadā Veltas Skujiņas tulkojumā izdevniecībā Des Syrtes. Latvijas dienu noslēdza tikšanās ar autoriem Jāni Joņevu un Céline Bayou. J.Joņeva pirmais romāns Jelgava 94 pirms diviem gadiem ir tulkots franču valodā (Metal), savukārt C.Bayou ir viena no grāmatas Les Lettons (Latvieši) autorēm. Diskusiju ar autoriem vadīja žurnāliste Aurélie Misery.

Par saviem viesiem īpaši bija parūpējies muzeja restorāns Café Mancel, kas savus apmeklētājus šajā dienā cienāja ar Latvijas valsts dzimšanas dienas piedāvājumu.

Tā ir tikai daļa no daudzpusīgā Baltijas un citu Ziemeļvalstu kultūras piedāvājuma. Šogad festivālā skatāmi vairāk nekā 150 kultūras un mākslas pasākumi, no kuriem 90 apmeklējami bez maksas.

Festivāls "Les Boréales" www.lesboreales.com notiek jau 27 gadus un ir vienīgais Ziemeļu un Baltijas valstu mākslai un kultūrai veltītais festivāls Francijā un pat ārpus Ziemeļeiropas reģiona. Programmā parasti ir pārstāvētas visas Ziemeļu un Baltijas valstis, bet goda viesa statusā esošās valsts programma dominē. Latvija ir bijusi goda viesa statusā vairākas reizes (2004., 2010., 2014.g.) un tajā vairākkārt viesojies Alvis Hermanis ar viesizrādēm, grupa "Instrumenti", Latvijas Radio koris, Pēteris Vasks un citi mākslinieki.

Latvijas programmu organizē Festivāls "Les Boréales" sadarbībā  ar Latvijas vēstniecību Francijā un Latvijas valsts simtgades biroju. To atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija. Šī ir viena no Latvijas valsts simtgades starptautiskās programmas un Latvijas Ārlietu ministrijas koordinētās Publiskās diplomātijas programmas norisēm Francijā. 

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Francijā
6, Villa Said, 75116 Parīze, Francija
Tālrunis: + 33 1 536 458 10
Fakss: + 33 1 536 458 19
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

twtr    icon-facebook     icon-flickr

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā