Nicā notiek konference 'Latvijas Simtgade Eiropā' par Miķeļa Valtera ieguldījumu Latvijas valsts dibināšanā

23.03.2018. 10:18
  • Ārlietu dienests Latvijas valsts simtgadei

Š.g. 22. martā Latvijas vēstniecība Francijā sadarbībā ar Vidusjūras Universitātes centru (CUM) rīkoja konferenci “Latvijas Simtgade Eiropā” (Un centenaire à l’heure de l’Europe. La Lettonie), kas veltīta Latvijas valstsvīra, domātāja un diplomāta Miķeļa Valtera ieguldījumam Latvijas valsts veidošanā un dibināšanā, kā arī Latvijas un Francijas attiecību attīstībā.

Šogad aprit 50 gadi kopš Miķeļa Valtera nāves, tāpēc Latvijas Simtgade ir pateicīgs brīdis, lai mēs atgādinātu par M.Valtera personību un viņa valstiskuma idejām, kuras jau 20. gadsimta pašā sākumā bija nelokāmas un skaidras attiecībā uz Latvijas valsts pašnoteikšanos un neatkarību. M.Valters ir devis arī nozīmīgu atbalstu latviešu trimdas dzīvei, dzīvodams Šveicē, Beļģijā un visbeidzot Francijā, un īpaši Nicā, kur pavadījis savus pēdējos dzīves gadus, turpat miris un apglabāts. Interesanti, ka vēl 1964. gadā, savā 90 gadu dzimšanas dienā M. Valters ir teicis šādus vārdus :”Mūsu valsts būs atkal brīva! Lai dzīvo Latvija mūžu mūžos!”

Vēsturnieks un Strasbūras nacionālās bibliotēkas pētnieks Žiljēns Gelēns (Julien Gueslin) savā uzstāšanās laikā īpaši uzsvēra M.Valtera ideju attīstību un viņa “sapni par neatkarību” jau 20. gs. sākumā, kad tāda nebija vēl ne iedomājama. Savukārt vēstnieks Imants Lieģis runāja par aktuālajiem ģeopolitiskajiem izaicinājumiem, ar kuriem saskaras ne tikai Latvija, bet kopumā visa Eiropa, proti, drošības jautājumiem.

Vēstnieks noslēdza savu runu ar bijušā Francijas vēstnieka Rīgā, ģeogrāfa, grāmatu autora Mišela Fušē (Michel Foucher) pausto atziņu :

“Eiropas Savienības drošība nav dalāma un Francijai jāpaplašina sava ģeogrāfiskā apziņa ar visas Eiropas solidaritātes ideju. Robeža ir visa Eiropas Savienība kopā, kas iekļauj arī Somiju, Igauniju, Latviju, Lietuvu, Poliju... Baltijas draugi mūs aicina mainīt mūsu atskaites punktu, lai saglabātu lielāko demokrātisko teritoriju pasaulē, kas ir Eiropas Savienība.”

Gatavojot šo konferenci, tika uzrunāti arī M.Valtera radinieki, jo Latvijas valsts vēlētos atbalstīt M.Valtera pārapbedīšanu dzimtenē, kā to savulaik vēlējies pats Valters.

Konference ir viena no Latvijas valsts simtgades Latvijas Ārlietu ministrijas koordinētās Publiskās diplomātijas programmas norisēm Francijā.

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Francijā
6, Villa Said, 75116 Parīze, Francija
Tālrunis: + 33 1 536 458 10
Fakss: + 33 1 536 458 19
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

twtr    icon-facebook     icon-flickr

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā