Latvijas vēstnieks Kanādā Kārlis Eihenbaums uzrunā Kanādas karavīrus

13.01.2021. 20:59

2021. gada janvārī Latvijas vēstnieks Kārlis Eihenbaums kopā ar Kanādas Bruņotajiem spēkiem sagatavotā video (angļu valodā: https://youtu.be/pep9cFMAfa8) Covid-19 pandēmijas apstākļos attālināti novēlēja drošu ceļu un veiksmīgu dienestu Kanādas karavīriem, kas rotācijas kārtībā dislocējas Latvijā.

***

Dārgie karavīri un virsnieki, draugi!

Paldies visiem, kas ir sagatavojuši NATO paplašināto klātbūtni Latvijā un nodrošina raitu rotāciju kopš 2017. gada jūnija. Ļoti sirsnīgs paldies jums visiem personīgi, ka veicināsiet NATO stiprumu un redzamību mūsu Ziemeļeiropas reģionā.

2020. gada jūnijā pagāja trīs gadi, kopš Kanādas karaspēks pirmo reizi tika izvietots Latvijā, un jūs esat laipni aicināti to turpināt arī tālāk.

Kas ir Latvija? Mana personīgā atbilde, ka Latvija ir gan ideja, gan politiska realitāte. Vēsturiski tomēr tas ne vienmēr ir bijis vienlaicīgi. Pēdējo vairāku gadu simtu laikā mēs esam piedzīvojuši nežēlīgus ārējus iebrukumus, apspiešanu un iznīcināšanu. Tomēr mēs neatlaidīgi esam iestājušies par sevi un savu zemi, esam to darījuši nenogurstoši - atkal un atkal.

Aizsardzība un brīvība ir cieši saistīta Latvijas nemierīgajā vēsturē un ir ar lielāku nozīmi visā Eiropā tieši kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2014. gadā, sagrābjot Krimu. Tāpēc mēs ļoti atzinīgi un augstu vērtējam Kanādas ieguldījumu veicinot mieru, kā arī stabilitāti.

Kanādas karavīri Latvijā un klātbūtne Ukrainā palīdz nodrošināties pret jauniem draudiem un briesmām, kas vērstas uz mūsu kopējo Rietumu vērtību pamatu - likuma varu un demokrātiju. Svarīgs ir arī laiks, un tāpēc mēs atbalstām šo pastiprināto paplašināto NATO klātbūtni Baltijā un Polijā. Tā ir solidaritāte gan darbībā, gan arī uzskatāmi parāda, kas NATO ir. Vairāk nekā divas trešdaļas NATO dalībvalstu piedalās šajā paplašinātajā klātbūtnē un dara to 24 stundas diennaktī, 365 dienas gadā. NATO to dara, lai uzturētu mūsu vērtības dzīvas. Latvija un tās Nacionālie bruņotie spēki lepojas ar to, ka uzņem 10 no šīm sabiedroto valstīm.

NATO ir līdzīgi domājošu valstu kopa, kas sadarbojas, lai nodrošinātu mieru. Kad vienam nepieciešams atbalsts, pārējie nāk palīgā – viens par visiem, visi par vienu. Sabiedroto karaspēka izvietošana Latvijā, Lietuvā, Igaunijā un Polijā nostiprina NATO.

Es esmu diezgan labi iepazinies ar daudzveidīgo Kanādu, ar tās dažādajām kopienām, kuras izjūt ciešu saikni ar Baltijas valstīm un Eiropu kopumā - pateicoties vēsturei, ģimenes saknēm un draugiem. Šīm kopienām Kanādas atbalsts ir ārkārtīgi svarīgs.

Laikos, kad mēs saskaramies ar daudzām problēmām, arī ar globālu pandēmiju, situācijas nopietnība nemazinās, bet prasa pastāvīgu uzmanību un uzraudzību. Mūsdienās patiesība un fakti tiek bieži apdraudēti. Mums jāstājas pretī dāsni finansētiem un labi “eļļotiem” valsts kontrolētiem medijiem. Šī propaganda prasmīgi maldina, sagroza patiesību, tā, ka, dažbrīd pat izglītoti cilvēki var tikt dezorientēti. Latvijā jūs personīgi varēsiet novērtēt realitāti no pirmavotiem. Jūs izzināsiet, jūs redzēsiet ar savām acīm. Jums būs iespēja uzzināt patiesību. Šajā ziņā jūs kļūsiet par pretlīdzekli dezinformācijai.

Šī pastiprinātā aizsardzības klātbūtne, šī karaspēka izvietošana dod labumu mūsu draugiem un sabiedrotajiem visā Eiropā. Kā bijušais vēsturnieks atziņas, kuras esmu guvis no pagātnes, piemēram, Hitlera-Staļina pakts 1939. gadā, kas sadalīja Eiropas lielu daļu, veicinot Otro pasaules karu, kopā ar agresīviem mēģinājumiem mainīt Eiropas robežas pēdējos gados, skaudri atgādina, ka ir jādara viss, lai novērstu jebkuru iespējamu kārdinājumu sagrābt svešas teritorijas, novērst vilinājumu tiem, kas dzīvo bīstamā pagātnē un maldīgās iedomās.

NATO lēmums izvietot šīs kaujas grupas tika pieņemts tikai pēc tam, kad Krievija izvietoja trīs jaunas divīzijas tiešā NATO austrumu robežas tuvumā.

Mēs skaidri redzam, ka kaujas grupām ir daudz priekšrocību. Šī NATO daudznacionālo spēku izvietošana ir devusi pilnīgi jaunu sadarbību un saziņu starp NATO dalībvalstīm. Tā būtiski paplašina kopdarbības attīstības iespējas starp Eiropas, kā arī mūsu transatlantiskajiem parneriem. Karavīri un virsnieki ikdienas apmācību laikā pilnveidojas un izdara svarīgus atklājumus, gan par dažādu bruņojumu un tehnikas savietojamību, lai nodrošinātu, ka tanki dodas uz priekšu, gan lai sakari ir droši. Viss strādā un strādā labi.

Dārgie draugi!

Latvija drīz kļūs par jūsu mājām tālumā no mājām. Latvieši lepojas ar saviem karavīriem, un viņi uzlūkos jūs ar lepnumu, kā sabiedrotos, kas iestājas par mūsu zemi un tautu, kam dārgi ideāli un cilvēciskās vērtības.

Es no sirds pateicos, un runāju arī vairāk nekā divdesmit tūkstoš latviešu izcelsmes kanādiešu, kas dzīvo Kanādā, vārdā, kuru lielākā daļa šeit ieradās, meklējot drošu patvērumu drūmos laikos, bēgot no vardarbības, iznīcības un nebrīves. Jūs esat no valsts, kas latviešiem patīk un kuru augstu ciena. Aptaujas rāda, ka uzskatām sevi par cieši saistītiem ar Kanādu, kas mums patīk, ka kanādieši ir draudzīgi, dažreiz pat skarbi, bet taisnīgi. Ir arī hokeja saikne, mūsu kopīgā mīlestība pret šo neapšaubāmi lielisko spēli. Pirmā oficiālā hokeja spēle Latvijā tikusi aizvadīta jau 1909. gada 15. februārī Rīgā.

Dārgie draugi!

Es zinu, ka jūs būsiet visaugstākajā līmenī. Gribu izteikt vislielāko pateicību jums un jūsu ģimenēm par ieguldījumu Latvijas drošībā, Latvijas-Kanādas attiecībās, kā arī mūsu kopējā Aliansē. Kanādas premjerministrs, apmeklējot Latviju, izteica pilnu apņemšanos turpināt kopīgi sākto darbu. Mēs ceram to stiprināt. Kopā mēs esam apņēmībā vienoti aizsargāt Alianses teritoriju un novērst konfliktus.

Man, kā Latvijas vēstniekam Kanādā ir bijis gods satikt kanādiešus no visām provincēm un teritorijām. Es labi redzu kāpēc tieši Kanādai ir tik labi panākumi vadot šo visdaudznacionālāko kaujas grupu. Kanādas stiprums ir ticība dažādībai un spēja uzklausīt, kas veidojusies un pilnveidojas, līdz ar valsti.

Mēs atzinīgi novērtējam Kanādas ieguldījumu Eiroatlantiskajā aizsardzībā un esam pagodināti, ka Latvija ir Kanādas vadītās NATO kaujas grupas uzņēmējvalsts. Kanāda apstiprina, ka saskaroties ar tiem, kas, šķiet, ka nav pārliecināti par atšķirībām starp labo un ļauno, tā ir gatava iestāties un cīnīties par mūsu kopīgajām vērtībām. Tas arī parāda, ka Kanāda ir gatava stāties pretī tiem, kas diemžēl tā arī nav apguvuši vēstures mācības.

Vairāk nekā jebkad agrāk, cilvēki visā pasaulē iestājas par progresu - labklājību, inovācijām un mieru - nevis vēlas atgriešanos konfrontācijas laikmetā vai ģeopolitiku no aizgājušiem laikiem. Mums ir nepieciešama starptautiskajās tiesībās un noteikumos balstīta kārtība. Mums ir jādzīvo pēc veselā saprāta un kopējām vērtībām. Es personīgi esmu priecīgs redzēt Kanādu pasaulē plaši pārstāvētu, it īpaši Eiropā. Jūsu klātbūtne, vadība NATO un Baltijas reģionā ir svarīga, un visi to ļoti augstu novērtē.

Es domāju, ka ir patiešām svarīgi palūkoties plašāk. Tikpat svarīgi ir novērtēt mūsu realitāti. Dzīvi un brīvības, kuras mums visiem ir dārgas un patīk. Tās ir veidojušās un par tām ir cīnījušies mūsu vecāki, mūsu ģimenes un draugi. Mēs nedrīkstam to uztvert kā pašsaprotamu. Tas prasa mūsu pastāvīgu modrību un aizsardzību. Paldies, ka esat kopā ar mums, lai atbalstītu neatkarību, kas mums visiem ir dārga. Tā ir neatkarība, par kuru ir maksāta dārga cena. Neatkarība, pret kuru nevar izturēties vieglprātīgi.

Jaunā gada sākums ir piemērots laiks, lai pieņemtu apņemšanos, dzīvot pēc augstiem personīgajiem principiem, kuru pamatā ir arī kārtība, kurā visas valstis - lielās un mazās var pastāvēt līdzās, sadarboties un uzplaukt.

Mums ir gods jūs uzņemt ar jūsu daudzajiem talantiem un enerģiju, ko nesat sev līdzi. Es lepojos, ka dienu jums līdzās - cilvēkiem formās, kas ir viena no manas dzīves lielākajām privilēģijām.

Drošu ceļu!

Paldies par jūsu dienestu!

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Kanādā
Adrese: 350 Sparks Street, Suite 1200,
Otava, Ontārio, K1R 7S8, Kanāda
Tālr.: +1 613 238 6014
Fakss: +1 613 238 7044
E-pasts:Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

twtr   icon-facebook   icon-flickr

baneris final vestniecibamPierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā