Latvijas vēstnieces Ilzes Rūses vēstule tautiešiem 2018.gadā

05.01.2018. 19:04

Cienījamie tautieši,

2018. gads ir sācies! Tas ir Latvijas simtgades gads, ko mūsu paaudzei ir iespēja piedzīvot un veidot. Šajā gadā notiks arī Saeimas vēlēšanas. Aicinām aktīvi piedalīties, 6. oktobrī ierodoties un balsojot vēlēšanu iecirkņos Latvijas vēstniecībās Hāgā un Briselē, kā arī vēlēšanu iecirknī Luksemburgā. Latvijas vēstniecības mājas lapā, sadarbībā ar Ārlietu ministriju un Centrālo vēlēšanu komisiju, savlaicīgi publicēsim Jums nepieciešamo informāciju.

2018. gads ir Latvijas un Baltijas valstu iespēju gads - ne tikai pašu mājās atzīmējot nozīmīgo valsts proklamēšanas datumu, bet arī ārpolitikas jomā, vēršot uzmanību uz valsts neatkarības doktrīnas kontinuitāti, skaidrojot mūsu vēsturi un izmantojot simtgades simboliku, lai veicinātu politisko dialogu ar mūsu ārvalstu partneriem.

Latvijas vēstniecības Hāgā un Briselē ir nopietni gatavojušās Latvijas simtgadei kopējās simtgades programmas ietvaros, kas tiks īstenota sadarbībā ar Ārlietu ministriju un institūcijām Latvijā. Mūsu ieceres ietver gan vizīšu apmaiņu starp Latviju un trīs Beniluksa valstīm, publiskās diplomātijas pasākumus, ar mērķi stāstīt par Latviju dažādām auditorijām, kā arī pasākumu programmu diasporai, kuras veidošanā un īstenošanā nozīmīga vieta pašām diasporas organizācijām. Iecerēti pasākumi katrā no Beniluksa valstīm, kā arī plašākā reģionālā formātā.

 • Piemēram, 23.-25. februārī reģionā dzīvojošie latvieši ir aicināti pievienoties Eiropas Latviešu Apvienības Reģionālajos kultūras svētkos Viduseiropā, kas notiks Roosendaal pilsētā. No Viduseiropas valstīm  kopdziedāšanā piedalīsies ap 400 dalībnieku un ap 100 dalībnieki, kā arī diriģenti ieradīsies no Latvijas.

Vēstniecības Hāgā un Briselē mājas lapā regulāri informēsim par gaidāmajiem simtgades notikumiem, lai Jūs varētu laicīgi ieplānot un piedalīties sev interesējošajos notikumos visā reģionā. Aicinām Jūs regulāri apmeklēt latviešu diasporas organizāciju mājas lapas: 

" LUKSEMBURGĀ: www.latviesi.lu un Facebook konts @latvieši.lu, kā arī pieteikties saņemt informāciju uz epastu vēstkopā, aizpildot logu “seko mums”;

" BEĻĢIJĀ: www.latviesi.be; pieteikties saņemt informāciju uz epastu vēstkopā, rakstot uz Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

" NĪDERLANDĒ: www.latviesi.nl, pieteikties saņemt informāciju uz epastu vēstkopā caur mājas lapu, vai arī kļūt par Latvijas vēstniecības vēstkopas adresātiem, rakstot uz Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Vēlos Jūs informēt par virkni notikumiem, kas saistīti ar Latvijas simtgadi:

NĪDERLANDĒ

 • Sestdien, 27. janvārī Hāgā notiks Latviešu Mākslas un kultūras centra organizētas “Koklēšanas meistarklases maziem un lieliem Nīderlandē”. Šis pasākums tiks īstenots ar Ārlietu ministrijas atbalstu. Aicinām sekot informācijai centra mājas lapā un sociālajos tīklos.

 • Ceturtdien, 22.februārī Hāgā, Latvijas vēstniecības telpās notiks pavasara ieskandināšanas sadziedāšanās ar grupu “Latvian Voices”.  Šo pasākumu organizē Latviešu Mākslas un kultūras centrs sadarbībā ar Latvijas vēstniecību. Piedalīsies bērnu folkloras grupa “Stārķīši”. Īpaši aicinām ģimenes un latviešu skolas audzēkņus.

  2018.gada pavasarī Keukenhof ziedu parkā Nīderlandē koši uzziedēs trīs Nīderlandē akreditēto Baltijas valstu vēstnieku kopīgi stādītā “Simtgades dobe”, ko varēs aplūkot vairāk nekā miljons Keukenhof apmeklētāju. Tā ir teicama iespēja celt mūsu valstu atpazīstamību un vēstīt par trīs Baltijas valstu proklamēšanas simtgadi. Latvijas selekcionāra Vitauta Skujas radītā sarkani-baltā šķirne “Flaming Baltic” atgādina par Baltijas ceļu un teicami iederas Baltijas simtgades dobes simbolikā.  Esiet aicināti apmeklēt to 2018.gada aprīlī – maijā Keukenhof parkā centrālā vietā pie Willem-Alexander paviljona.

 • Maija sākumā vēstniecība aicina uz Baltā galdauta svētkiem. Latviešu diasporas organizācijas ir aicinātas nākt klajā ar aktīvu līdzdalību pasākuma programmai. Vēstniecības dārzā ziedēs Latvijas selekcionāru šķirnes. Vai Jūs zinājāt, ka vairākas Nīderlandē populāras tulpju šķirnes ir radījuši Latvijas selekcionāri, piemēram, tumši sarkanā ‘Vincent van Gogh’ ir radīta Siguldā! Lai uzsvērtu Latvijas profesionālo sniegumu un ieguldījumu starptautiskajā ziedu selekcijā, Latvijas vēstniecības Hāgā dārzā ir iestādītas tikai Latvijā radītas tulpju un rododendru šķirnes, kas koši uzziedēs 2018. gada pavasarī.

 • Maija beigās plānojam atklāt Latvijas Goda konsulātu Amsterdamā (Goda konsule Katarinu Hartgers). Šajā sakarībā Amsterdamā plānota “Latvijas nedēļa” ar daudzveidīgu programmu. Maija beigās un jūnijā LIAA sadarbībā ar vēstniecību un biznesa partneriem plāno programmu “Izgaršo Latviju” ar Latvijas šefpavāru piedalīšanos, popularizējot Latvijas ražojumus un gardos tūrisma galamērķus.

 • Nīderlandē simtgades gadu svinēsim ‘Marisa Jansona zīmē’. Pasaules slavenais latviešu diriģents no 2004. līdz 2015. gadam darbojies kā Amsterdamas koncertnama (Concertgebouw) orķestra galvenais diriģents, kļūdams par ‘atpazīstamāko latvieti’ Nīderlandē. Latvijas vēstniecība ir īstenojusi Ārlietu ministrijas atbalstītu simtgades projektu, kura ietvaros 14. janvārī Rīgā Maestro 75.dzimšanas dienā LNB Gaismas pils korē notiks tulpes nosaukšanas ceremonija Marisa Jansona vārdā, piedaloties Latvijas institūta direktorei, Nīderlandes vēstniekam Latvijā, kultūras cilvēkiem un ziedu audzēšanas profesionāļiem. Jauno šķirni ir radījis Latvijas selekcionārs Juris Egle (Grobiņa) un Nīderlandē reģistrējis audzētājs Jans Pennings (Breezand). Jaunās šķirnes Mariss Jansons stādījums nākotnē būs skatāms Rundāles pils dārzā, kur tradicionāli bijusi iekārtota Nīderlandes dobe.

  2018.gada oktobrī ar vieskoncertiem Amsterdamā uzstāsies Concertgebouw emeritētais diriģents Mariss Jansons. 11.oktobra koncertu saistīsim ar Latvijas simtgadi. Simboliski, ka Amsterdamas Concertgebouw orķestris 2018. gada novembrī plāno savā pirmajā oficiālajā koncertturnejā uzstāties Rīgā.

 • Lai vairotu izpratni par Baltijas valstu vēsturi, trīs Baltijas valstu vēstniecības Hāgā 2018. gada nogalē iecerējušas organizēt akadēmisku simpoziju Leidenes universitātē par Baltijas valstu vēsturi, valstiskumu un ārpolitikas prioritātēm ES un NATO sadarbības ietvarā.

 • 2018.gada novembrī Valsts svētku sarīkojumu latviešu diasporas pārstāvjiem Nīderlandē rīkosim vēstniecības telpās, sadarbojoties ar aktīvajām diasporas organizācijām.

BEĻĢIJĀ

 • Latviešu biedrība Beļģijā un dažādie Beļģijas latviešu kolektīvi piedāvās vairākus kopā sanākšanas un darbošanās pasākumus jau gada pirmajos mēnešos. Sestdien, 13.janvārī, tiks rādīta latviešu filma visai ģimenei "Vectēvs, kas bīstamāks par datoru" ar režisora Vara Braslas un aktrises Vizmas Kalmes klātbūtni.

 • Ar Ārlietu ministrijas atbalstu 20.-21.janvārī un 24.-25.februārī tiks piedāvātas pirmās divas darbnīcas meistarklašu ciklā "Sagaidi dzimšanas dienu tautastērpā".

 • 23. un 24. janvārī Briselē, mākslas centrā “BOZAR” viesosies teātris no Rīgas Dirty Deal Teatro ar izrādi Nacionālais attīstības plāns.

 • 2018. gadā Latvija piedalīsies mākslas centra “BOZAR” rīkotajā pasākumu sērijā “1918 European Dreams of Modernity. 100 years on.. Pasākumu ciklu iesāks 4. februārī notiekošā sarunu sērija Daydreaming Nations, kurā Latviju pārstāvēs skaņas mākslinieks Voldemārs Johansons un tulkotāja, žurnāliste, Latvijas Tautas frontes nodaļas Melnburnā dibinātāja Valda Liepiņa. Savukārt Latvijas simtgadi ieskandināsim jau 11. februārī ar audiovizuālo projektu Rothko in Jazz, kurā mākslinieka Marka Rotko gleznas savijās ar 10 ievērojamu latviešu komponistu tēmām Māra Briežkalna kvinteta aranžējumā un izpildījumā.

 • Dažādās Beļģijas vietās tiks izrādīta Latvijas filmu programma: jau februārī jaunā animatore no Latvijas Laila Mihalovska piedalīsies animācijas festivāla “Anima” starptautiskajā īsfilmu konkursā, bet Latvijai veltītas filmas tiks izrādītas arī citur.

  Maijā laikmetīgās mākslas centrs kim? Briselē, mākslas centrā “BOZAR” piedāvās starptautisko mākslas izstādi “Trauma un atdzimšana: laikmetīgās tikšanās”.

 • Klasiskās mūzikas cienītājus 11. martā priecēs festivāla “EuropArt” Baltijas valstīm veltīta koncertu sērija koncertzālē Flagey, Briselē.

 • Beļģijas latviešu evaņģēliski luteriskā draudze kopā ar lietuviešu un igauņu kopienām 21. aprīlī rīkos Baltijas valstu simtgadēm veltītu ekumēnisko dievkalpojumu.

 • Valsts svētkus novembrī atzīmēsim ar svinīgiem pasākumiem – diplomātiskā korpusa, ES un NATO partneru pieņemšanu un Valsts svētku sarīkojumu sadarbībā ar Latviešu biedrību un aktīvajām diasporas organizācijām Beļģijā.

LUKSEMBURGĀ

 • Visa gada garumā turpināsies interesanti kultūras pasākumi un meistarklases – gan par latviešu valodu ģimenē, gan medijprasmēm,  gan latviešu literatūras jaunumiem. Koncertos visus priecēs koris “Meluzīna” un folkloras kopa “Dzērves”.  Kopā svinēsim Baltā galdauta svētkus un Līgo.

 • ES institūcijās Luksemburgā plānotas ar Latvijas simtgadi saistītas izstādes. Šo projektu īsenošana notiks ar Latvijas Pastāvīgās pārstāvniecības ES starpniecību.

 • 2018. gada oktobrī tradicionālajā CinEast filmu festivālā plānots iekļaut vairākas latviešu filmas, tādā veidā fokusējoties uz Latviju kā festivāla īpašo viesi simtgades kontekstā.

 • Saistībā ar Valsts svētku atzīmēšanu novembrī plānoti divi svinīgi pasākumi -  oficiālā pieņemšana Latvijas-Luksemburgas sadarbības partneriem un diplomātiskajam korpusam, kā arī Asociācijas Latvija-Luksemburga/Latvijas Goda konsula rīkots Valsts svētku pasākums.

Par visiem minētajiem pasākumiem konkrētai informācijai aicinām sekot vēstniecības Hāgā un vēstniecības Beļģijā mājas lapā/ FB un latviešu biedrību mājās lapās.  

“Mēs esam Latvija” – apliecināsim to!

Laimīgu Jums Jauno gadu! Vēlu veiksmi profesionālajā dzīvē un spēcīgas un latviskas ģimenes!

Vēstniece Ilze Rūse

2018.gada 1.janvārī

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Nīderlandē
Adrese: Koninginnegracht 27, 2514 AB, 's-Gravenhage, The Netherlands
Telefons: +31 70 306 5000
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

twtr  icon facebook  icon flickr 

 baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā