Vēstnieks Nīderlandē Māris Klišāns Eiropas Savienības vārdā deponē ratifikācijas instrumentu konvencijai „Par tiesas izvēles līgumiem”

11.06.2015. 17:37

Šodien, 11. jūnijā Latvijas vēstnieks Nīderlandes Karalistē Māris Klišāns Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē ietvaros Eiropas Savienības vārdā deponēja Hāgas 2005. gada 30. jūnija Tiesas izvēles līgumu konvencijas (Konvencija) ratifikācijas instrumentu. Dokuments tika iesniegts Hāgas Privāttiesību konferences ģenerālsekretāram Kristofam Bernaskonī (Christophe Bernasconi).

Konvencija ietilpst Eiropas Savienības ārējā ekskluzīvā kompetencē, tādēļ Konvenciju ratificē Eiropas Savienība, nevis Eiropas Savienības dalībvalstis katra atsevišķi. Līdz ar to Eiropas Savienības dalībvalstīm nav vēl atsevišķi savos nacionālajos parlamentos Konvencija jāratificē. Pēc ratifikācijas instrumenta deponēšanas un Konvencijas spēkā stāšanās tā būs saistoša visām Eiropas Savienības dalībvalstīm, izņemot Dāniju.

Konvencijas mērķis ir padarīt skaidrāku un pievilcīgāku starptautisko tiesisko regulējumu starptautisko biznesa strīdu izšķiršanai. Konvencijas regulējums nodrošina, ka starptautiskā biznesa puses varēs slēgt līgumus par to, kuras valsts tiesās izšķirt starptautiskos biznesa strīdus, un paļauties, ka šī biznesa pušu izvēlētā tiesa strīdu izskatīs un  izvēlētās valsts tiesas spriedumus varēs atzīt un izpildīt arī citās šīs konvencijas līgumslēdzējās valstīs. Tādējādi Konvencija ir nozīmīgs instruments starptautiskos biznesa strīdos iesaistīto pušu autonomijas stiprināšanā un veicina tiesisko noteiktību attiecībā uz šādu strīdu risināšanu.

Konvencijas pirmsākumi meklējami jau 1996. gadā, kad Hāgas Starptautisko privāttiesību konference uzsāka darbu pie tā sauktā "Sprieduma projekta” un šī konvencija ir pirmais „Spriedumu projekta” ietvaros pieņemtais starptautiskais instruments pārrobežu biznesa strīdu tiesiskās vides uzlabošanā.

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Nīderlandē
Adrese: Koninginnegracht 27, 2514 AB, 's-Gravenhage, The Netherlands
Telefons: +31 70 306 5000
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

twtr  icon facebook  icon flickr 

 baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā