Latvijas vēstniecība Hāgā piedalās izstādē “Ķīmiskie ieroči Pirmā pasaules kara laikā”

18.03.2015. 16:48

17. martā Hāgā Ķīmisko ieroču aizliegšanas organizācijā (ĶIAO) tika atklāta izstāde “Ķīmiskie ieroči Pirmā pasaules kara laikā.”

Izstādi atklāja ĶIAO ģenerāldirektors Ahmets Izimdži (Ahmet Üzümcü). Viņš pateicās par dalību izstādē un uzsvēra šīs simtgades atceres svarīgumu valstu vēsturēs, kā arī to, ka cīņa pret ķīmisko ieroču lietošanu diemžēl nav beigusies. Pasākumā ar īsām uzrunām uzstājās arī izstādes dalībvalstu vēstnieki - pastāvīgie pārstāvji ĶIAO. 

Ar Latvijas sagatavoto ekspozīciju iepazīstināja vēstnieks Māris Klišāns. Izstāde dod nelielu ieskatu par Latvijas teritorijā no 1914. līdz 1918. gadam lietotajiem ķīmiskajiem ieročiem. Speciāli šai izstādei atlasītajās un sagatavotajās vēsturiskajās fotogrāfijās redzami Latvijas karavīri apmācībās, strēlnieki gāzmaskās, ķīmisko ieroču izmēģinājumu atstātās sekas uz dabu. Īpaši emocionāli spēcīga ir fotogrāfija no Nāves salas ar kritušajiem pēc ķīmisko ieroču uzbrukuma.

Izstādē valstu stendus izstādīja Latvijas, Krievijas, Polijas un Vācijas vēstniecības Hāgā. Katra valsts sagatavoja ekspozīciju par Pirmajā pasaules karā lietotiem ķīmiskajiem ieročiem savu valstu teritorijās.

Valstu sagatavotās ekspozīcijas izstādē ir ļoti atšķirīgas, piemēram, Vācijas vēstniecība izstādīja vēsturiskas gleznas un zīmējumus, kurās attēlots, kā ķīmiskie ieroči tika gatavoti Pirmajā pasaules karā Vācijā. Polijas ekspozīcijā bija iespēja redzēt fotogrāfijas un iepazīties ar aprakstiem par trīs traģiskām kaujām austrumu frontē. Savukārt Krievijas plašā ekspozīcijā bija skatāmi ne tikai attēli par ieroču lietojumu Pirmajā pasaules karā, bet arī eksponāti – gāzmaskas suņiem un zirgiem, dažādi lādiņi.

Pasākumu apmeklēja vairāk nekā 200 cilvēku - ĶIAO dalībvalstu delegācijas, darbinieki, Hāgā akreditēto vēstniecību un starptautisko organizāciju pārstāvji un citi interesenti.

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Nīderlandē
Adrese: Koninginnegracht 27, 2514 AB, 's-Gravenhage, The Netherlands
Telefons: +31 70 306 5000
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

twtr  icon facebook  icon flickr 

 baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā