Par godu Latvijas Proklamēšanas 96. gadadienai Nīderlandē notiek svinīgi pasākumi

14.11.2014. 17:39

18. novembrī par godu Latvijas Republikas Proklamēšanas gadadienai Nīderlandes ziemeļos, Vēndāmas (Veendam) pilsētā, notiks Latvijas Proklamēšanas svinībām veltīts pasākums. Vēnkoloniālajā kultūrvēstures muzejā (Veenkoloniaal Museum) Vēndāmā tā direktors Hendriks Hahmers (Hendrik Hachmer) uzstāsies ar lekciju „Latvija – Groningena – krasta pieredze starpkaru laikā”.

Vēstniecībai izveidojusies lieliska sadarbība ar Vēnkoloniālo muzeju un tā direktoru Hendriku Hahmeru. Viņš regulāri viesojas Latvijā, kur arhīvos pēta dokumentus par Latvijas, Nīderlandes un citu Hanzas savienības valstu un pilsētu notikumiem pagātnē un vēsturisko attīstību. Viņš ir arī vairāku grāmatu autors un liels Latvijas cildinātājs un reklamētājs Nīderlandē. Vēnkoloniālajā muzejā ir pat īpaša Rīgas istaba, kurā apskatāmi vēsturiski materiāli, priekšmeti un dokumenti no Hanzas kuģošanas laikiem. Muzejam izveidojusies laba sadarbība ar Jūrmalas un Ogres pilsētas muzejiem un Mencendorfa namu.

Savukārt 22. novembrī Vēndāmas Mākslas mājā (Huis voor de Kunst) notiks koncerts, kurā uzstāsies mūziķes solistes no Latvijas – koklētāja Dina Liepa un vijolniece Lauma Bērza. Abas mūziķes vada tradicionālās latviešu mūzikas nodarbības Rīgas Skolēnu pilī.

23. novembrī Amsterdamā (Amsterdam) norisināsies Nīderlandes latviešu biedrības „Latvija” un Latvijas vēstniecības Nīderlandē kopīgi organizētās Latvijas Proklamēšanas 96. gadadienas svinības. Plānots, ka pasākumu apmeklēs vairāk nekā simts Latvijas valstspiederīgo, kas dzīvo, studē vai strādā Nīderlandē, kā arī viņu ģimenes locekļi un draugi. Klātesošie svinēs Latvijas svētkus, pārrunās Latvijā notiekošo, iepazīsies ar tautiešiem. Tautieši arī izmanto iespēju tikties ar vēstnieku Nīderlandē Māri Klišānu un vēstniecības darbiniekiem, lai pārrunātu politiskās un ekonomiskās aktualitātes un noskaidrotu, kādi konsulārie pakalpojumi saņemami vēstniecībā. Svinībās svētku uzrunu teiks biedrības priekšsēdētāja Melita Hartgers-Rumberga, un klātesošie videoierakstā noskatīsies Latvijas Republikas prezidenta Andra Bērziņa uzrunu un kopīgi dziedās Latvijas valsts himnu. Pasākumā klātesošos ar koncertu priecēs Nīderlandes latviešu jauktais koris „Ziemeļjūra”. Apmeklētāju bērni aicināti iesaistīties kopdziedāšanā ar bērnu ansambli un vairāk iepazīt latviešu tautasdziesmas, doties rotaļās un sarunāties latviski. Arī šogad vēstniecība atbalsta pasākumu ar rudzu maizi, saldumiem un spirdzinājumiem.