Latvijas eksperti pauž nepieciešamību stiprināt kritisko domāšanu un veidot visaptverošu pieeju cīņai pret dezinformāciju

09.11.2018. 14:03

2018. gada 8. novembrī Latvijas vēstniecība Moldovā sadarbībā ar Moldovas Attīstības un Sociālo iniciatīvu institūtu (IDIS) organizēja semināru "Visaptveroša pieeja cīņai pret dezinformāciju". Pasākumā piedalījās Baltijas Mediju izcilības centra eksperti Solvita Denisa-Liepniece un Mārtiņš Mūrnieks, kā arī Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieks un direktora vietnieks Kārlis Bukovskis.

Atklājot semināru, IDIS administratīvās valdes priekšsēdētājs Igors Munteanu (Igor Munteanu) sveica Latviju simtgadē un akcentēja, ka mūsdienu apstākļos spēja cīnīties pret dezinformāciju ir viena no būtiskajām valsts izturētspējas sastāvdaļām. Vēstniecības pagaidu pilnvarotais lietvedis Kristaps Purmalis savā uzrunā uzsvēra, ka Latvijai un Moldovai ir svarīgi dalīties pieredzē ar mērķi pārvarēt dezinformācijas izaicinājumus, pievēršot īpašu uzmanību mediju vides stiprināšanai, medijpratības un kritiskas domāšanas izplatīšanai.

Semināra divās paneļdiskusijās: “Plašsaziņas līdzekļu lietotprasme un dezinformācija" un "Ārējā un iekšējā propaganda. Kā mēs ar to varam cīnīties?”  abu valstu eksperti dalījās pieredzē par mediju vides stiprināšanu un sadarbības veicināšanu starp dažādiem aktoriem.

Mārtiņš Mūrnieks, minot piemēru par koordināciju starp publisko un nevalstisko sektoru pirms 13. Saeimas vēlēšanām, atzīmēja: “Veiksmīgas stratēģiskās komunikācijas pamatā ir visaptveroša pieeja.”

Kā būtisks aspekts cīņā pret dezinformāciju tika uzsvērta kritiskā domāšanā. Solvita Denisa-Liepniece kā vienu no galvenajiem izaicinājumiem minēja spēju individuālā līmenī nošķirt patiesu informāciju no viltus ziņām. “Televīzija kā izplatītākais informācijas ieguves avots rada nopietnus izaicinājumus, ņemot vērā to, ka šajā formātā atmaskot dezinformāciju ir vissarežģītāk,” sacīja Moldovas TVM1 žurnāliste Ludmila Barba. Tikmēr Solvita Denisa-Liepniece vērsa uzmanību uz draudiem, kas ir saistīti ar audiovizuālo tehnoloģiju izmantošanu viltus ziņu radīšanā.

Diskusiju dalībnieki bija vienisprātis, ka vienīgā atbilde uz propagandu ir patiesības paušana. Tika uzsvērts, ka izaicinājumu pārvarēšanas nolūkos nedrīkstētu tikt ierobežota vārda brīvība.

Seminārs ir viens no Latvijas valsts simtgades Ārlietu ministrijas koordinētās Publiskās diplomātijas programmas norisēm ārvalstīs, kas tiek organizēts, Latvijas vēstniecībai Moldovā sadarbojoties ar Baltijas Mediju izcilības centru, Latvijas Ārpolitikas institūtu un Moldovas Attīstības un Sociālo iniciatīvu institūtu (IDIS).

 


Preses kontaktiem:

Latvijas Republikas vēstniecība Moldovā
Adrese: Drumul Viilor 25A, Kišiņeva, MD 2021, Moldova
Telefons: +373 22 028403
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Mājas lapa: www.mfa.gov.lv/moldova

icon-facebook  icon-flickr 

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā