Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Drošības situācija

Ārlietu ministrija stingri iesaka izmantot uzticamas tūrisma aģentūras, plānojot ceļojumu un ekskursijas Ēģiptes teritorijā, jo tās tūrisma maršrutus saskaņo ar atbildīgajām varas iestādēm. Ņemot vērā nestabilo drošības situāciju reģionā un Ēģiptes noteiktos pārvietošanās ierobežojumus valsts teritorijā, Ārlietu ministrija aicina neapmeklēt teritorijas 50 km attālumā no robežas ar Lībiju un Sudānu, izņemot tūrisma objektus Abu Simbelā. Ņemot vērā Ēģiptes armijas īstenoto pretterorisma operāciju un eskalāciju Gazas sektorā, Ārlietu ministrija stingri aicina ceļotājus neapmeklēt Sīnāja pussalas ziemeļdaļu.

Joprojām notiek periodiski teroristu uzbrukumi. Ārlietu ministrija aicina ceļotājus izvairīties no reliģisku vietu apmeklēšanas reliģisko svētku laikā, kā arī aicina sekot valsts un tiesībsargājošo iestāžu norādījumiem, un plašsaziņas līdzekļos sniegtajai informācijai.

Ministrija aicina izvairīties no individuālas ceļošanas pa sauszemi visā valsts teritorijā, jo īpaši no došanās uz attāliem apgabaliem Sahāras tuksnesī. No 2023. gada janvāra tūristiem Ēģiptē, izmantojot publisko transportu, ieviesta prasība veikt samaksu par pakalpojumu (piemēram, vilciena biļetes pirkums) USD vai EUR valūtā. Ceļotāji aicināti nodrošināties ar nepieciešamo skaidras naudas apmēru, lai izvairītos no nepatīkamām situācijām.

Drošības situācija dažādos Ēģiptes reģionos ir atšķirīga, valstī pastāv terorisma draudi. Iespējami uzbrukumi tūristiem, tostarp pludmalēs un citās atpūtas zonās. Ārlietu ministrija aicina Latvijas valstspiederīgos nekavējoties pamest vietas, kur vērojama cilvēku pulcēšanās, tostarp arī demonstrācijas pie ārvalstu vēstniecībām.

Ēģiptes Tūrisma ministrijas uzticības tālrunis 19654 un e-pasts tourism@mota.gov.eg ārvalstu tūristu Ēģiptē sūdzībām un ieteikumiem.

Vietējie likumi un paražas

Ēģiptes sabiedrībā, īpaši lauku apvidos, dominē konservatīvas tradīcijas, tādēļ sievietēm ir ieteicams sabiedriskās vietās valkāt atturīgu apģērbu. Ir konstatēti dzimumu vardarbības gadījumi, tostarp pret ārvalstniecēm.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem ieceļošanai Ēģiptē ir vajadzīga vīza. Saskaņā ar Ēģiptes sniegto informāciju, Latvijas pilsoņi pirms ceļojuma var noformēt elektronisko vīzu, ko iespējams saņemt tikai Ēģiptes oficiālajā tīmekļa vietnē: www.visa2egypt.gov.eg. Elektroniskai vīzai ir jāpiesakās vismaz septiņas dienas pirms plānotā ceļojuma. Vīzas atteikuma vai pieteikuma anulēšanas gadījumā, t.sk., ja vīzu anketa aizpildīta nepilnīgi vai kļūdaini, valsts nodeva netiek atmaksāta. Pagaidām Latvijas pilsoņi Ēģiptes vīzu var saņemt arī uz robežas, ieceļojot Ēģiptē. Vienreizējas vīzas nodeva ir 25 ASV dolāri, daudzkārtējas – 60 ASV dolāri. Samaksa veicama norēķinoties skaidrā naudā robežas šķērsošanas vietā.

Latvijas nepilsoņiem vīza jāsaņem pirms ceļojuma kādā no Ēģiptes diplomātiskajām un konsulārajām pārstāvniecībām. Ārlietu ministrija aicina pirms došanās uz Ēģipti par vīzas saņemšanas kārtību sazināties ar Latvijā akreditēto Ēģiptes vēstniecību Zviedrijā.

Ieceļojot Ēģiptē, pasei jābūt derīgai vismaz 6 mēnešus pēc plānotā brauciena beigām.

Veselība

Neskatoties uz iar Covid-19 saistīto ieceļošanas ierobežojumu atcelšanu, ceļotāji aicināti viesnīcās un visās publiskajās vietās stingri ievērot epidemioloģiskās drošības pasākumus (sociālā distancēšanās, aizsargmasku valkāšana, roku mazgāšana, dezinfekcijas līdzekļu lietošana, utt.). Veselības aprūpes līmenis vairumā Ēģiptes ārstniecības iestāžu ir daudz zemāks nekā Latvijā. Saņemt nepieciešamo medicīnisko palīdzību pandēmijas apstākļos ir sevišķi apgrūtinoši. Ja personai, atrodoties Ēģiptē, tiek konstatēta saslimšana ar Covid-19, tā nedrīkst atgriezties Latvijā ar plānoto pasažieru pārvadājuma reisu. Personai jāuzturas Ēģiptē, kamēr tā atveseļojas. Gan saslimušajai personai, gan tās kontaktpersonai var nākties uzturēties Ēģiptē ilgāk nekā plānots.

Dodoties uz Ēģipti stingri ieteicams iegādāties ceļojuma apdrošināšanas polisi. Ja ceļojumu apdrošināšanā nav iekļauti riski, kas saistīti ar Covid-19 saslimšanu, personai jārēķinās ar papildus izmaksām.

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā, kā arī angļu valodā Pasaules veselības organizācijas mājaslapā.

Ceļotājiem, kuri ieceļo Ēģiptē no Adisabebas (Etiopija), ir jāuzrāda sertifikāts par vakcinēšanos pret dzelteno drudzi (yellow fever – polio).

Savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centra mājaslapā.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

Ēģiptes dienestu (policija, neatliekamā medicīniskā palīdzība, ugunsdzēsēji) vienotais ārkārtas tālrunis – 112, tūrisma policija – 126.

aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas Republikas vēstniecību Ēģiptē vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26 33 77 11, vai e‑pastu: palidziba@mfa.gov.lv.

Pirms došanās ceļā lūdzam savu ceļojumu reģistrēt Konsulārajā reģistrā. Vienlaikus aicinām viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.