BREKSITS

30.09.2020. 14:07

Līdz Brexit pārejas perioda beigām ir atlikušas mazāk nekā 100 dienas!

Atgādinām, ka tiem ES pilsoņiem, tai skatā Latvijas, kuri plāno pastāvīgi uzturēties pēc Brexit pārejas perioda un būs ieradušies Apvienotajā Karalistē līdz 2020. gada 31. decembrim, jāreģistrējas pastāvīgā (settled) vai pagaidu (pre-settled) iedzīvotāja statusam līdz 2021. gada 30. jūnijam britu kompetentajā iestādē Iekšlietu ministrijā (Home Office).

 Lūdzam ņemt vērā, ka pirms termiņa beigu datuma apstrādājamo pieprasījumu skaits strauji augs. Tādēļ aicinām pietiekties savlaicīgi un neatlikt reģistrēšanos uz pēdējo brīdi, lai varētu paspēt iesniegt visus nepieciešamos un saņemt statusu līdz norādītajam termiņam.

Lai reģistrētos, personas rīcībā jābūt derīgam personu apliecinošam dokumentam. Informācija par pasu/ID karšu noformēšanu vēstniecības Konsulārajā nodaļā.

Informācija par reģistrēšanos, kā arī reģistrēšanas vietne pieejama Home Office mājaslapā "Apply for the EU Settlement Scheme (settled and pre-settled status)".

Jautājumu un neskaidrību gadījumā Jūs varat sazināties ar Home Office:

  • zvanot pa tālruni 0300 123 7379 (no pirmdienas līdz piektdienai (izņemot banku brīvdienas) no plkst. 8.00 līdz 20.00; sestdienās un svētdienās no plkst. 9.30 līdz 16.30);
  • uzdodot jautājumu tiešsaistē.

Atbalstu pieteikumu iesniegšanai sniedz arī Home Office akreditētās organizācijas. Savai dzīvesvietai tuvāko organizāciju saraksts un kontaktinformācija ir pieejama vietnē "Get help applying for the EU Settlement Scheme".

 Home Office plāno 2021. gada laikā kā vienīgo ceļošanas dokumentu ieceļošanai Apvienotajā Karalistē noteikt pasi. ID kartes vairs nebūs derīgs ieceļošanas dokuments. Ja ES pilsonis dzīvojis Apvienotajā Karalistē līdz pirms 2020. gada 31. decembra un reģistrējies pastāvīgā vai pagaidu iedzīvotāja statusam, ID karte varēs tiks izmantota kā ieceļošanas dokuments AK līdz 2025. gada 31. decembrim.

Lūdzam sekot informācijai Home Office mājaslapā "Visiting the UK: information for EU, EEA and Swiss citizens".

Pieteikšanās settled status vai pre-settled status

Saskaņā ar Apvienotās Karalistes valdības lēmumu, sakarā ar coronavīrusa (COVID-19) izplatību vietas, kas sniedz biometrisko personu apliecinoša dokumentu skenēšanas pakalpojumus, ja ES pilsonim nav pieejama ierīce ar NFC funkciju, šobrīd klātienē nav pieejamas.

Apvienotās Karalistes Iekšlietu ministrijas vadlīnijas lietvežiem, kas izskata settled status un pre-settled status pieteikumus. Vadlīniju pielikumā ir pieejams saraksts ar dokumentiem, kas var kalpot par pierādījumu rezidencei Apvienotajā Karalistē.

Informācijas aktualizēšana Settlement Scheme datubāzē

Mainoties personīgajai informācijai (piemēram, saņemot jaunu pasi, mainot dzīvesvietas adresi, telefona numuru un citos gadījumos) dati ir jāaktualizē Settlement Scheme datubāzē.

 Lai aktualizētu datus Settlement Scheme datubāzē, Jums būs jāzina iepriekšējās pases/ID kartes numurs! Noformējot jaunu pasi/ID karti, saglabājiet (nokopējiet, nofotografējiet) pases datu lapu / ID karti, kurā redzams pases/ID kartes numurs. Noformējot jaunu pasi/ID karti, iepriekšējais dokuments būs jānodod vēstniecībai vai Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei.

Ieceļošana Apvienotajā Karalistē pēc Brexit:  "Visiting the UK: information for EU, EEA and Swiss citizens".

Ierašanās Apvienotajā Karalistē pēc 2020. gada 31. decembra

Tie ES pilsoņi, kuri plāno saistīt savu dzīvi ar Apvienoto Karalisti pēc 2020. gada 31. decembra, būs jāpiesakās uzturēšanās atļaujas saņemšanai jaunajā punktos balstītajā imigrācijas sistēmā "New immigration system: what you need to know". Personām, kuras Apvienotajā Karalistē ieradīsies īstermiņa braucienā (līdz 6 mēnešiem), iebraukšanas nosacījumi nemainīsies un ES pilsoņiem vīza nebūs nepieciešama. 

 

Ceļošana uz Apvienoto Karalisti breksita pārejas periodā (2020. gada 1. februāris - 31. decembris)

Pārejas perioda laikā ceļošanas nosacījumos nekas nemainīsies – ES, t.sk. Latvijas,  pilsoņi uz AK un AK pilsoņi uz ES varēs ceļot tāpat kā līdz šim.

• Ņemot vērā to, ka 2021.gadā Apvienotā Karaliste plāno ES pilsoņiem par vienīgo ceļošanas dokumentu noteikt pases un ID kartes vairs netiks atzītas par ceļošanas dokumentu, aicinām noformēt pases vēstniecības Konsulārajā nodaļā.

Bērnu ceļošana

Ceļojot uz AK, bērni varēs šķērsot Latvijas robežu ar derīgu pasi vai personas apliecību un bez papildus dokumentu uzrādīšanas neatkarīgi no tā, vai bērni ceļo vieni vai ar pavadoni. Papildu jautājumu, gadījumā aicinām sazināties ar  kompetento Latvijas iestādi jautājumos par robežšķērsošanu –  Valsts robežsardzi Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., tālrunis +371 67075616.

Aicinām sazināties ar aviopārvadātāju par nepieciešamību nepilngadīgajiem pasažieriem uzrādīt papildus dokumentus atbilstoši pārvadātāju drošības prasībām.

Tāpat jāņem vērā, ka, šķērsojot AK robežkontroles punktus, var tikt prasīts uzrādīt vismaz viena vecāka piekrišanu bērna patstāvīgai izceļošanai no Latvijas, radniecību apliecinošus dokumentus, jo īpaši gadījumos, ja vecāka un bērna uzvārds atšķiras, kā arī otra vecāka piekrišana vai atļauja trešajai personai pavadīt bērnu ceļojumā.

Ceļotāji un tie, kas uz AK plāno pārcelties pēc pārejas perioda

ES (t.sk. Latvijas) pilsoņiem – tūristiem -, ceļojot uz AK un uzturoties AK līdz 3 mēnešiem, pēc breksita vīza nebūs nepieciešama. 3 mēnešu bezvīzu uzturēšanās termiņš nebūs ierobežots ar jebkādu laika posmu (piemēram, 90 dienas pusgadā, kā tas ir ieceļošanai Šengenas telpā). Ieceļošanas nosacījumi nodarbinātības nolūkos AK, sākot ar 2021.gadu, mainīsies, bet vēl nav noteikts, kādi tie būs.

Informatīvie materiāli par ES pilsoņu tiesībām breksita kontekstā

ES delegācija Apvienotajā Karalistē ir sagatavojusi brošūras visās ES dalībvalstu valodās, tai skaitā latviešu valodā:

1

BREXIT. Kas jāzina, ja esat ES pilsonis un dzīvojat Apvienotajā Karalistē

2

BREXIT. Kas jums jāzina kā vecāka gadagājuma ES pilsonim, kurš dzīvo Apvienotajā Karalistē

Semināri

Eiropas Savienības delegācija Apvienotajā Karalistē katru mēnesi organizē tiešsaistes informatīvās sesijas par ES pilsoņu tiesībām. Sesiju tiešraides un ieraksti pieejami delegācijas Facebook lapā.

Organizācijas The 3 Million, kura pārstāv ES pilsoņus Apvienotajā Karalistē, organizētie informatīvie pasākumi.

Platformas, lai atrastu sertificētus speciālistus imigrācijas jautājumos (immigration advisers, baristers, solicitors):

Labdarības organizācijas, kas piedāvā juridiskās konsultācijas: