BREKSITS/ BREXIT

13.04.2021. 14:34

  Līdz reģistrēšanās termiņa beigām pastāvīgā (settled) vai pagaidu (pre-settled) iedzīvotāja statusam atlikušas mazāk nekā 90 dienas!

• Atgādinām, ka tiem ES pilsoņiem, tai skaitā Latvijas, kuri plāno pastāvīgi uzturēties pēc breksita (brexit) pārejas perioda un būs ieradušies Apvienotajā Karalistē līdz 2020. gada 31. decembrim, jāreģistrējas pastāvīgā (settled) vai pagaidu (pre-settled) iedzīvotāja statusam līdz 2021. gada 30. jūnijam britu kompetentajā iestādē Iekšlietu ministrijā (Home Office).

 Lūdzam ņemt vērā, ka pirms termiņa beigu datuma apstrādājamo pieprasījumu skaits strauji aug. Tādēļ aicinām pietiekties savlaicīgi un neatlikt reģistrēšanos uz pēdējo brīdi, lai varētu paspēt iesniegt visus nepieciešamos dokumentus un saņemt statusu līdz norādītajam termiņam. Reģistrēties statusam var ar derīgu personu apliecinošu dokumentu. Informācija par pasu/ID karšu noformēšanu vēstniecības Konsulārajā nodaļā.

Vēršam uzmanību, ka pasu/ eID karšu pieraksta sistēma tiek atvērta darba dienās vienai atbilstošajai darba dienai 6 nedēļas uz priekšu. Izgatavotie personu apliecinošie dokumenti tiek nosūtīti pa pastu pēc 3 vai 5 nedēļām pēc to noformēšanas vēstniecības Konsulārajā nodaļā (atkarībā no pieprasītā pakalpojuma steidzamības).  Ņemot vērā situāciju saistībā ar Covid-19 pandēmijas noteiktajiem ierobežojumiem un ar tiem izraisīto lielo pieprasījumu pēc pasu/ eID karšu noformēšanas, aicinām rēķināties ar ilgāku gaidīšanas laiku līdz iespējai saņemt pakalpojumu klātienē (rinda uz apmeklējumu var būt līdz pat 3 mēnešiem). Ja Jūsu/ Jūsu bērnu/ Jūsu apgādībā esošo ģimenes locekļu rīcībā nav derīgas pases, aicinām sazināties ar Resolution Center (sadaļa "Get Help) par papīra formas iesnieguma saņemšanu, lai pieteiktos pastāvīgajam (settled) vai pagaidu (pre-settled) statusam ES Pastāvīgās uzturēšanās shēmā (EUSS).

Angliski/ In English

Latvia issues biometric passports and eID cards, therefore the applicant must be present in person at the Consular Section of the Embassy of Latvia to the UK in London in order to apply for a new passport/ID. An appointment can be booked via the online booking system.

The appointment system opens booking slots every weekday morning for one working day 6 weeks ahead. New documents are issued within 3-5 weeks after the appointment.

Please note that due to the backlog caused by Covid-19 restrictions, the Consular Section of the Embassy of Latvia currently experiences a very high demand for passports/ eID cards and the estimated waiting time to renew the passport/ eID card is three months. In case you/ your children/ dependant family members have not registered with the EUSS and do not possess a valid identification document, please be in touch with the Resolution Centre (section "Get Help") to receive a paper application.

The application form for the Latvian passport/ eID card is available only in the Latvian language. Should the applicant have a language barrier preventing them from understanding the contents of the form, they are invited to arrive to their appointment at the Consular Section with an interpreter. Information on passports/ eID cards is available here.

 

Reģistrēšanās vietne pieejama Home Office mājaslapā: 

hqdefault

 Apply for the EU Settlement Scheme (settled and pre-settled status)

Jautājumu un neskaidrību gadījumā Jūs varat sazināties ar Home Office:

  • zvanot pa tālruni 0300 123 7379 (no pirmdienas līdz piektdienai (izņemot banku brīvdienas) no plkst. 8.00 līdz 20.00; sestdienās un svētdienās no plkst. 9.30 līdz 16.30);
  • uzdodot jautājumu tiešsaistē.

Atbalstu pieteikumu iesniegšanai sniedz arī Home Office akreditētās organizācijas. Savai dzīvesvietai tuvāko organizāciju saraksts un kontaktinformācija ir pieejama vietnē "Get help applying for the EU Settlement Scheme".

Pieteikšanās settled status vai pre-settled status

• Svarīgi reģistrēt statusam arī nepilngadīgos bērnus un seniorus.

• Vēršam uzmanību, ka arī tiem ES pilsoņiem, kuri ir saņēmuši pastāvīgā rezidenta karti (Indefinite Leave to Remain (ILR)) jeb tā saukto "zilo karti", ir jāreģistrējas ES Pastāvīgā statusa shēmā (EU Settlement Scheme).

Saskaņā ar Apvienotās Karalistes valdības lēmumu, koronavīrusa (COVID-19) izplatības ierobežošanas nolūkos, vietas, kas sniedz biometrisko personu apliecinoša dokumentu skenēšanas pakalpojumus, ja ES pilsonim nav pieejama ierīce ar NFC funkciju, šobrīd klātienē nav pieejamas.

Apvienotās Karalistes Iekšlietu ministrijas vadlīnijas lietvežiem, kas izskata settled status un pre-settled status pieteikumus. Vadlīniju pielikumā ir pieejams saraksts ar dokumentiem, kas var kalpot par pierādījumu rezidencei Apvienotajā Karalistē.

Informācijas aktualizēšana Settlement Scheme datubāzē

Mainoties personīgajai informācijai (piemēram, saņemot jaunu pasi, mainot dzīvesvietas adresi, telefona numuru un citos gadījumos) dati ir jāaktualizē Settlement Scheme datubāzē

Vēršam uzmanību, ka personai, kura saņēmusi Pre-settled statusu, pēc 5 gadu termiņa sasniegšanas, Settled statuss netiek piešķirts automātiski un ir jāpārreģistrējas uz Settled statusu.

 Lai aktualizētu datus Settlement Scheme datubāzē, Jums būs jāzina iepriekšējās pases/ID kartes numurs! Noformējot jaunu pasi/ID karti, saglabājiet (nokopējiet, nofotografējiet) pases datu lapu / ID karti, kurā redzams pases/ID kartes numurs. Noformējot jaunu pasi/ID karti, iepriekšējais dokuments būs jānodod vēstniecībai vai Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei.

Ieceļošana Apvienotajā Karalistē pēc Brexit:  "Visiting the UK: information for EU, EEA and Swiss citizens".

Ieceļošana un uzturēšanās Apvienotajā Karalistē pēc 2020. gada 31. decembra

  • Ieceļošana ilgtermiņā

Tiem ES pilsoņiem, kuri plāno ieceļot  Apvienotajā Karalistē pēc 2020. gada 31. decembra, ar mērķi strādāt, studēt vai citā ilgtermiņa nolūkā, būs jāpiesakās vīzas saņemšanai jaunajā punktos balstītajā imigrācijas sistēmā "New immigration system: what you need to know". Vīzas izsniegšana būs par maksu; pieprasot un saņemot vīzu, papildus jāmaksā būs arī par tiesībām izmantot AK veselības aprūpes sistēmas (NHS) pakalpojumus (imigrācijas veselības nodoklis - Immigration Health Surcharge). Jaunā imigrācijas sistēma būs balstīta punktos - kopā jāsavāc 70 punkti, kas sastāv no dažādām prasībām, piemēram, darba piedāvājums no akreditēta darba devēja, apstiprinājums no akreditētas augstskolas, angļu valodas zināšanām, algas apmēra un citām prasībām.

ES, tai skaitā Latvijas pilsoņiem, kuri līdz 2020. gada 31. decembrim strādājuši un plāno arī turpmāk strādāt Apvienotajā Karalistē, bet dzīvo kādā no ES dalībvalstīm (piemēram, Īrijā), ir jāsaņem pārrobežu darba ņēmēja (frontier worker) atļauja. Pieteikums pārrobežu darba ņēmēja atļaujai ir bez maksas, un pieteikties ir iespējams, arī esot ārpus Apvienotās Karalistes. Sākot ar 2021. gada 1. jūliju, strādāt Apvienotajā Karalistē (tai skaitā Ziemeļīrijā), dzīvojot citā valstī, varēs tikai tie, kuriem būs pārrobežu darba ņēmēja atļauja vai  jaunās imigrācijas sistēmas ietvaros saņemta AK vīza. Informācija par AK valdības pārrobežu darba ņēmēju shēmu ir pieejama AK valdības mājaslapā gov.uk mājaslapā, ir pieejams arī informatīvais buklets.

  • Ieceļošana īstermiņā

ES pilsoņiem, kuri vēlēsies apmeklēt Apvienotajo Karalisti īstermiņa braucienā līdz 6 mēnešiem, piemēram, tūrisms, radu apciemošana un līdzīgos nolūkos, iebraukšanas nosacījumi nemainīsies un vīza nebūs nepieciešama. 

• Apvienotās Karalistes valdība ir pieņēmusi lēmumu sākot no 2021. gada 1. oktobra ES pilsoņiem par vienīgo ieceļošanas dokumentu noteikt pasi.  ID kartes vairs nebūs derīgs ieceļošanas dokuments. Ja ES pilsonis dzīvojis Apvienotajā Karalistē pirms 2020. gada 31. decembra un reģistrējies pastāvīgā vai pagaidu iedzīvotāja statusam, ID karte varēs tiks izmantota kā ieceļošanas dokuments AK līdz 2025. gada 31. decembrim. Informācijai atrodama Home Office mājaslapā "Visiting the UK: information for EU, EEA and Swiss citizens". Ņemot vērā iepriekš minēto, aicinām noformēt pases vēstniecības Konsulārajā nodaļā.

Eiropas veselības apdrošināšanas karte (EVAK) joprojām būs derīga AK. Ieceļojot īstermiņā, ceļotājam ir jāiegādājas veselības un dzīvības apdrošināšana, kurā iekļauta arī repatriācija. Apdrošināšanas neesamības gadījumā izdevumi būs jāsedz pašam vai repatriācija smagas saslimšanas vai nāves gadījumā – radiniekiem.

Bērnu ceļošana

Bērni varēs šķērsot Latvijas robežu ar derīgu pasi bez papildus dokumentu uzrādīšanas neatkarīgi no tā, vai bērni ceļo vieni vai ar pavadoni. Papildu jautājumu, gadījumā aicinām sazināties ar  kompetento Latvijas iestādi jautājumos par robežšķērsošanu –  Valsts robežsardzi Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., tālrunis +371 67075616.

Savukārt Apvienotās Karalistes normatīvi paredz, ka, šķērsojot Apvienotās Karalistes robežu, var tik prasīts uzrādīt vecāku atļauju nepilngadīgu bērnu patstavīgai ceļošanai vai ceļošanai pilnvarotas personas pavadībā. Informācija pieejama Apvienotās Karalistes vietnē.

Aicinām sazināties ar aviopārvadātāju par nepieciešamību nepilngadīgajiem pasažieriem uzrādīt papildus dokumentus atbilstoši pārvadātāju drošības prasībām.


Informatīvie materiāli par ES pilsoņu tiesībām breksita kontekstā

ES delegācija Apvienotajā Karalistē ir sagatavojusi brošūras visās ES dalībvalstu valodās, tai skaitā latviešu valodā:

breksits

BREXIT. Kas jāzina, ja esat ES pilsonis un dzīvojat Apvienotajā Karalistē

2

BREXIT. Kas jums jāzina kā vecāka gadagājuma ES pilsonim, kurš dzīvo Apvienotajā Karalistē

Brexit berni statuss

BREXIT. Kas jums jāzina, ja jūsu bērns ir ES pilsonis vai ja jūsu bērns nav ES pilsonis, bet jūs esat

brexit close family members

Brošūra par tuvāko ģimenes locekļu pievienošanās ES pilsoņiem AK, kuru ir ieguvuši pagaidu vai pastāvīgo statusu (angļu valodā)

Semināri

Eiropas Savienības delegācija Apvienotajā Karalistē katru mēnesi organizē tiešsaistes informatīvās sesijas par ES pilsoņu tiesībām. Sesiju tiešraides un ieraksti pieejami delegācijas Facebook lapā.

Organizācijas The 3 Million, kura pārstāv ES pilsoņus Apvienotajā Karalistē, organizētie informatīvie pasākumi.

Platformas, lai atrastu sertificētus speciālistus imigrācijas jautājumos (immigration advisers, baristers, solicitors):

Labdarības organizācijas, kas piedāvā juridiskās konsultācijas: