Diasporas organizāciju pārstāvji vēstniecībā Londonā pārrunā sadarbību Brexit un medijpratībā

01.10.2019. 12:27

Šī gada 28. septembrī Latvijas vēstniecībā Londonā notika ikgadējā latviešu kopienas Apvienotajā Karalistē (AK) organizāciju pārstāvju sanāksme. Ikgadējās sanāksmes mērķis ir apspriest diasporai aktuālus jautājumus, kā arī stiprināt tiešo dialogu un sadarbību ar diasporas organizācijām.

Sanāksmē jau tradicionāli tika pārrunāti diasporas organizāciju pasākumu plāni latviešu kultūras, valodas un tradīciju uzturēšanai, kā arī diasporas atbalsta projektu īstenošana. Ņemot vērā aktuālo kontekstu, vēstniecība arī šogad lika uzsvaru uz Latvijas pilsoņu tiesību nodrošināšanu Brexit kontekstā. Pirmo reizi tika organizēts medijpratības seminārs.

Atklājot sanāksmi, Latvijas vēstniece AK Baiba Braže pateicās tautiešiem par lielo aktivitāti, rīkojot Simtgades svinības, latviskuma uzturēšanu un pilsonisko aktivitāti, t.sk. vēlēšanu iecirkņu organizēšanu. Vēstniece arī uzsvēra vēstniecības galvenos virzienus darbam ar diasporu: “Saiknes ar Latviju nostiprināšanu; Latvijas labklājības audzēšanu, ar īpašu fokusu uz uzņēmējdarbības veicināšanu un izglītības sadarbību; latviskuma uzturēšanu (cieši sadarbojoties ar biedrībām un skolām) kā sadarbības platformu izmantojot Ārlietu ministrijas diasporas atbalsta projektu īstenošanu; tautiešu informēšanu par Brexit un tā sekām.”

Ārlietu ministrijas speciālo uzdevumu vēstnieks diasporas jautājumos Aivars Groza atzīmēja diasporas organizāciju lielo aktivitāti nodrošinot ne tikai lielāko projektu pieteikumu skaitu, bet arī kvalitāti, kā rezultātā 40 procenti no diasporas atbalsta projektiem tiek īstenoti AK. Vēstnieks aicināja diasporas organizācijas, īstenojot lielāka mēroga projektus, izskatīt iespējas līdzfinansējuma piesaistei, kas ļautu atbalstīt vēl vairāk pasākumus.

Ņemot vērā breksita procesa radīto neskaidrību tautiešiem, vēstniecība uz sanāksmi uzaicināja Eiropas Savienības (ES) pastāvīgā statusa reģistrācijas atbalsta konsultanti Inesi Asermani. Sanāksmē tika apspriesta līdzšinējā pieredze Latvijas pilsoņu informēšanā par pastāvīgā statusa nepieciešamību ES pilsoņu tiesību nodrošināšanai pēc breksita. Vēstniecība aicināja latviešu kopienas organizācijas turpināt sniegt atbalstu tautiešu informēšanā.

Sanāksme noslēdzās ar Vidzemes Augstskolas rektora Dr.hist. Gata Krūmiņa un lektores Lienes Ločmeles vadīto medijpratības semināru. Vēstniecība aicināja diasporas organizācijas pārstāvjus mērķtiecīgāk iesaistīties cīņā pret viltus ziņām, dezinformāciju un citām informācijas telpas manipulācijām, ņemot vērā šo procesu negatīvo ietekmi uz demokrātiskajiem procesiem un Latvijas valstspiederīgo ārvalstīs saiknes ar Latviju uzturēšanai.

Jāuzsver, ka AK ir izveidojusies lielākā latviešu kopiena pasaulē. Saskaņā ar vēstniecības rīcībā esošajiem datiem AK šobrīd darbojas 17 reģionālās biedrības, 20 latviešu nedēļas nogales skolas un vairāk nekā 30 latviešu pašdarbības kolektīvu.

Septītajā gadskārtējā kopienas organizāciju sanāksmē piedalījās pārstāvji no Latviešu Nacionālās Padomes Lielbritānijā (LNPL), Daugavas Vanagu Fonda (DVF), Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīcas Lielbritānijā (LELBĀL), Eiropas Latviešu apvienības (ELA), labdarības organizācijas “Bērzes Strazdi”, Londonas Latviešu skolas, Latviešu biedrības Skotijā (LaBS), Skotijas Aberdīnas latviešu apvienības (SALA), Pīterboro latviešu biedrības (PLB), Latviešu Kultūras centra Birmingemā, Bristoles Latviešu biedrības, Bredfordas latviešu nedēļas nogales skolas un teātra trupas “Saulespuķe”, Vulverhemptonas sestdienas skolas "Burtnieki", Birmingemas latviešu kopienas "Sakta", Birmingemas latviešu skolas “Saktiņa”, Edinburgas “Pūcītes skolas”, Ziemeļīrijas latviešu bērnu nedēļas nogales skolas “Zīļuks”, Lielbritānijas Latvijas Biznesa Kluba (UKLBN), sociālā medija Facebook platformas ''KOPĀ'' un sociālās platformas "TAUTA".

Par ikgadējo latviešu kopienas organizāciju sanāksmi un īpaši tajā notikušajām diskusijām par breksitu un medijpratību ir tapis korespondentes Ilzes Kalves ziņu sižets Latvijas Televīzijai.

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Apvienotajā Karalistē
Adrese: 45 Nottingham Place, Londona, W1U 5LY
Apvienotā Karaliste
Telefons: +44 (0) 20 731 200 41
Fakss: 44 (0) 20 731 200 42
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

twtr    icon-facebook    icon-flickr 

baneris final vestniecibam Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā