Latvijas vēstniecība sadarbībā ar AK Parlamenta komisiju organizē diskusiju par informācijas telpas aizsardzību

16.05.2018. 18:28
Latvijas vēstniecība sadarbībā ar AK Parlamenta komisiju organizē diskusiju par informācijas telpas aizsardzību

15.maijā, atzīmējot Latvijas Simtgadi un svinot Pasaules preses brīvības dienu, Apvienotās Karalistes (AK) Parlamenta telpās Latvijas vēstniecība AK kopā ar AK parlamenta Digitālo, Kultūras, Mediju un Sporta komiteju organizēja diskusiju par demokrātijas institūtu stiprināšanu intensīvas un neierobežotas informācijas aprites laikmetā. Diskusijā piedalījās atzīti Latvijas un Lielbritānijas eksperti.

Pasākumu atklāja AK Parlamenta Digitālās, kultūras, mēdiju un sporta (DKMS) komitejas vadītājs Damian Collins, uzsverot starptautiskās sadarbības nozīmību, pretdarbojoties viltus ziņu un dezinformācijas radītajam apdraudējumam. Viņš arī skaidroja nepieciešamību strādāt pie informācijas un komunikācijas tehnoloģiju uzņēmumu darbību regulējoša ietvara. D.Collins atzina, ka Latvija informatīvās ietekmēšanas problēmu ir apzinājusies jau sen un ir uzkrājusi vērtīgu pieredzi kā tai pretdarboties, kamēr Lielbritānija ar to ir saskārusies tikai salīdzinoši nesen.

Latvijas vēstniece AK Baiba Braže vērsās pie pasākuma dalībniekiem, uzsverot akadēmisko aprindu, NVO un indivīdu ieguldījumu viltus ziņu un dezinformācijas ietekmes mazināšanā. Vēstniece īpaši izcēla kvalitatīvās žurnālistikas un uzticamu avotu nozīmību.

Diskusiju vadīja Dr Charles Kriel, AK Parlamenta Digitālās, kultūras, mēdiju un sporta komitejas padomnieks. Savā runā Dr Kriel uzsvēra, ka tēma ir sarežģīta; viņš koncentrējās uz fundamentālo jautājumu par to, kā nodrošināt demokrātisko principu ievērošanu, vienlaikus veidojot drošu informācijas telpu.

Žurnāliste Carole Cadwalladr stāstīja, kā tika atklāts Cambridge Analytica skandāls. Viņa secināja, ka šis gadījums izgaismo informācijas un komunikācijas tehnoloģiju uzņēmumu nevēlēšanos darboties atbildīgi, kā arī institucionālā ietvara nespēju nodrošināt pilsoņu tiesību ievērošanu. C.Cadwalladr pauda cerību, ka sociālo mediju platformas pastiprinās centienus sadarboties ar atbildīgajām institūcijām.

Oksfordas Interneta institūta direktore, profesore Helen Margetts koncentrējās uz  sociālo mediju platformu lomu demokrātisko procesu stiprināšanā, vienlaikus atzīstot, ka sociālo mēdiju ietekmē sociālā mobilizācija var notikt neparedzamos un negaidītos veidos un mērogā.

Baltijas mediju ekselences centra izpilddirektore Gunta Sloga norādīja, ka Latvija gadu desmitiem ir saskārusies ar iekšējiem un ārējiem mēģinājumiem ar propagandas, dezinformācijas un viltus ziņu palīdzību ietekmēt sabiedrības noskaņojumu. Šajā kontekstā viņa uzsvēra nepieciešamību attīstīt mediju pratību jauniešu un profesionāļu vidū, kā arī žurnālistu savstarpējās sadarbības nozīmi.

Blogeris Jānis Polis skaidroja mehānismus, kā viltus ziņas un dezinformācija tiek izplatīta, pateicoties atsevišķu indivīdu interesei izmantot sociālo mediju platformas peļņas gūšanai, kā arī pauda viedokli, ka arī individuāli aktīvisti var ļoti veiksmīgi izgaismot un pretdarboties dezinformācijai un ierobežot viltus ziņu izplatīšanu.

NVO  “Young Media Sharks” vadītāja Ilona Bičevska pauda pārliecību, ka mediju pratībai ir jābūt neatņemamam jauniešu izglītības elementam un ka  jauniešiem ir nepieciešams veidot savstarpēju kontaktu tīklus, kas ļautu efektīvi pretdarboties dezinformācijai.

Žurnālists un analītiķis Edward Lucas uzsvēra, ka Baltijas valstis par Krievijas dezinformācijas kampaņām, kas vērstas uz sabiedrības viedokļu ietekmēšanu un valsts institūciju diskreditāciju. Viņš aicināja ieklausīties un izmantot Latvijas un pārējo Baltijas valstu pieredzi.

Diskusijas noslēgumā notika jautājumu un atbilžu sesija. Ekspertu paustās idejas rosināja aktīvu viedokļu apmaiņu, kas izgaismoja nepieciešamību turpināt darbu visos līmeņos, lai stiprinātu demokrātisko sabiedrību noturību pret informācijas laikmeta izaicinājumiem.

Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Apvienotajā Karalistē
Adrese: 45 Nottingham Place, Londona, W1U 5LY
Apvienotā Karaliste
Telefons: +44 (0) 20 731 200 41
Fakss: 44 (0) 20 731 200 42
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

twtr    icon-facebook    icon-flickr 

e Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā