Vēstniecība gandarīta par sadarbību un rezultātiem Latvijas nepilngadīgo personu interešu aizsardzībā Lielbritānijā

23.01.2018. 14:30
 

Aizgājušajā gadā vēstniecība turpināja aktīvu iesaisti Latvijas nepilngadīgo personu interešu aizsardzības jomā. 2017. gadā vēstniecības Konsulārā nodaļa iesaistījās 74 lietās par nepilngadīgo interešu aizsardzību. Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, gandrīz visās lietās pirmā informācija par bērnu aprūpes problēmām ir saņemta tieši no britu iestādēm. Lietas ir saistītas ar:
- gadījumiem, kad ģimenes nonākušas sociālo dienestu redzeslokā;
- britu sociālie dienesti informējuši par ģimenēm, kas iepriekš bijušas to redzeslokā, bet ir atgriezušās Latvijā;
- bērnu ievietošanu audžu ģimenē uz īsāku vai ilgāku aprūpes periodu.

 

Latvijas valstspiederīgo bērni 2017. gadā visā Lielbritānijā izņemti 33 reizes (2016. gadā 26 reizes). Salīdzinājumam - saskaņā ar AK Izglītības ministrijas (Department for Education) datiem, 2017. gada pirmajos deviņos mēnešos tikai no Anglijas un Velsas pašvaldībām vien no vecāku aprūpes ir tikuši izņemti 72 670 bērni, tas ir, aptuveni 90 bērni katru dienu.

 

Vēstniecība ir gandarīta, ka Latvijas un AK iestāžu sadarbības rezultātā vairāk Latvijas valstspiederīgo bērnu, kuri bijuši izņemti no ģimenēm uz īsāku vai ilgāku laiku, tikuši atgriezti vecākiem. 2016. gada tādi bija 5 bērni, bet 2017. gada deviņos mēnešos jau 11 bērni. Tāpat 1 bērns ir nodots aprūpē radiniekiem no Latvijas, un 1 bērns ir nodots ārpusģimenes aprūpē Latvijā*.


Šīs sekmīgas lietas parāda, ka galvenais iemesls bērnu atgriešanai vecāku aprūpē ir vecāku sadarbība ar sociālajiem dienestiem, kā arī kvalificētas juridiskas palīdzības saņemšana Apvienotajā Karalistē un sadarbība ar juristiem un advokātiem, kuri specializējas ģimenes tiesībās.


Papildus informējam, ka 2017. gada pirmajos 9 mēnešos neviens Latvijas valstspiederīgo bērns nav nodots britu ģimenei ilgtermiņa aprūpē, bet 2016. gadā tādi bija 4. Savukārt adoptējamo bērnu sarakstā ir iekļauti 3 bērni pēc vecāku gribas, bet 2016. gadā – 5 bērni, tajā skaitā 3 bērni pēc vecāku gribas*.


Aicinām tautiešus iepazīties ar vēstniecības un Tieslietu ministrijas sagatavotajiem informatīvajiem materiāliem vēstniecības mājaslapā par bērnu aprūpes jautājumiem Apvienotajā Karalistē http://www.mfa.gov.lv/london/konsulara-informacija/bernu-aprupes-jautajumi-apvienotaja-karaliste


Informējam, ka vēstniecības iesaiste šajās lietās saistībā ar bērnu aprūpi notiek saskaņā ar Vīnes konvenciju par konsulārajiem sakariem, Padomes 2003. gada 27. novembra Regulu (EK) Nr.2201/2003 par jurisdikciju un spriedumu atzīšanu un izpildi laulības lietās un lietās par vecāku atbildību, kā arī starpinstitucionālo vienošanos, ko 2017. gada 14. decembrī parakstīja Tieslietu ministrija, Ārlietu ministrija, Labklājības ministrija, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija, Tiesībsarga birojs un Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociācija ar mērķi īstenot sekmīgu Latvijas valstspiederīgo bērnu tiesību aizsardzību ārvalstīs.


Vēstniecības konsulāro amatpersonu klātbūtni tiesas sēdēs nosaka Vīnes konvencija un starptautisko paražu tiesībām – konsulārās amatpersonas novēro tiesas sēdes norisi gadījumos, kad pastāv nopietnas bažas, ka Latvijas pilsoņi tiesas procesā tiek diskriminēti, piemēram, netiek nodrošināts tulks vai liegtas tiesības uz aizstāvību.

 

*Saskaņā ar Tieslietu ministrijas statistikas datiem

 

 


Preses kontaktiem:

Latvijas vēstniecība Apvienotajā Karalistē
Adrese: 45 Nottingham Place, Londona, W1U 5LY
Apvienotā Karaliste
Telefons: +44 (0) 20 731 200 41
Fakss: 44 (0) 20 731 200 42
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

twtr    icon-facebook    icon-flickr 

e Pierakstīties uz Ārlietu dienesta ziņu saņemšanu e-pastā