Darba meklētājiem ārvalstīs

09.01.2018. 16:14

Ieteikumi un brīdinājumi darba meklētājiem ārvalstīs

Gan Latvijas vēstniecības ārvalstīs, gan Ārlietu ministrijas Konsulārais departaments saskaras ar darba meklētāju no Latvijas apkrāpšanas gadījumiem ārvalstīs. Pēc palīdzības vēršas Latvijas iedzīvotāji, kurus ir apkrāpušas gan Latvijas darbā iekārtošanās aģentūras, gan arī tie, kuri cietuši neveiksmi, individuāli meklējot darbu, kā rezultātā lūdz palīdzību atgriezties mājās. Svarīgi ir ņemt vērā, ka šādos gadījumos vēstniecība var palīdzēt sazināties ar radiniekiem un draugiem, kas sniegtu finansiālu palīdzību, tomēr tā nevar segt ceļa vai dzīvošanas izdevumus personām, kas ārvalstīs palikušas bez iztikas līdzekļiem.

Lai izvairītos no nepatīkamiem starpgadījumiem, pirms izceļojat uz ārzemēm, Ārlietu ministrija iesaka:

  • ļoti rūpīgi iepazīties ar nākamo darba devēju, piedāvāto darba līgumu un atalgojumu, dzīvošanas apstākļiem, nepieciešamajiem izdevumiem;
  • informēt ģimenes locekļus un draugus par jauno dzīvesvietu;
  • ieplānot rezerves finanšu līdzekļus krīzes situācijai;
  • reģistrēties Ārlietu ministrijas Konsulārajā reģistrā;
  • nodrošināties ar pases kopiju;
  • apdrošināt dzīvību, veselību un mantu;
  • ielādēt savā Android vai Apple viedtālrunī mobilo aplikāciju „Ceļo droši".

Informācija par darba tirgus situāciju, vakancēm, padomi un cita noderīga informācija darba meklētājiem pieejama Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) pie Eiropas darba mobilitātes portāla (EURES) konsultantiem.

Ārlietu ministrija vēlreiz atgādina, ka darbā iekārtošanās pakalpojumus var sniegt tikai tās Latvijā reģistrētās firmas, kurām ir izsniegtas licences darbā iekārtošanai attiecīgajā ārvalstī. Šo firmu saraksts arī pieejams Nodarbinātības valsts aģentūras mājas lapā. Savukārt, meklējot darbu internetā, aicinām izmantot Eiropas darba mobilitātes portālu, kur pieejama informācija par legālām darba iespējām Eiropas valstīs. 

Lai cīnītos pret krāpnieciskiem darījumiem darbā iekārtošanā ārvalstīs, Ārlietu ministrija aicina personas ziņot par šādiem pārkāpumiem, rakstot iesniegumu ar situācijas aprakstu vēstniecībai (ja persona joprojām atrodas ārvalstīs), Nodarbinātības valsts aģentūrai vai Valsts policijai (ja persona ir atgriezusies Latvijā). Iesniegumam jāpievieno ar darbā iekārtošanas firmu vai tiešo darba devēju noslēgtā līguma kopija. Ja tiek konstatēts, ka Latvijā reģistrētā darbā iekārtošanas firma pakalpojumu sniegusi nekvalitatīvi, tai var tikt anulēta licence darbā iekārtošanai ārvalstī, kā arī var tikt izskatīts jautājums par personai radīto zaudējumu kompensāciju.


Preventīvo pasākumu saraksts, kurus ņemot vērā, var samazināt risku kļūt par piespiedu darba upuri ārzemēs un iestādes, kur persona var meklēt palīdzību, ja atrodas ārvalstīs

Kādos gadījumos Latvijas pārstāvniecības VAR/NEVAR palīdzēt