Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotā Karaliste

07.04.2021. 17:12
  • Ceļojumu brīdinājums

IESAKĀM NECEĻOT BEZ BŪTISKAS NEPIECIEŠAMĪBAS

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

 

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Apvienotās Karalistes (AK) valdība ir vērsusi uzmanību uz absolūtu nepieciešamību strikti ievērot valdības vadlīnijas, lai ierobežotu Covid-19 vīrusa izplatību, stingri mazinot sociālos kontaktus un ievērojot profilaktiskos pasākumus un pašizolāciju nepieciešamības gadījumā.

Lai ierobežotu jaunā paveida koronavīrusa importēšanas risku, Apvienotā Karaliste ir noteikusi valstu sarakstu, no kurām ir aizliegts ieceļot. Izņēmums ir AK un Īrijas pilsoņi, kā arī AK rezidenti, kuriem ir piešķirta uzturēšanās atļauja.

Pieļaujami tikai būtiski starptautiskie braucieni un ceļotājam jāspēj pamatot sava brauciena mērķa nepieciešamība, šķērsojot robežu. Apliecinājums šādam braucienam pieejams šeit.

!NB Noteikumi reģionos var atšķirties. Ar ieviestajiem veselības drošības pasākumiem SkotijāVelsā un Ziemeļīrijā aicinām iepazīties valdību mājaslapās.

No 2021.gada 15. februāra visiem ieceļotājiem AK 10 dienu pašizolācijas laikā jāveic divi Covid-19 PCR testi – izolācijas otrajā un astotajā dienā. Informācija pieejama šeit. Testi jārezervē specializētajā tiešsaistes vietnē AK valdības mājaslapā. Testu veikšana neatbrīvo no pašizolācijas prasības.

Ņemot vērā epidemioloģisko situāciju Latvijā, AK valdība noteikusi 10 dienu pašizolēšanās prasību ieceļotājiem no Latvijas

Pirms ieceļošanas AK nepieciešams aizpildīt tiešsaistes formu, kurā jānorāda kontaktinformācija un dati par plānoto ieceļošanu un uzturēšanās vietu, kurā iebraucējs pavadīs pašizolāciju. Forma atrodama AK valdības mājaslapā.

Par pašizolācijas nosacījumu pārkāpšanu Anglijā, Velsā un Ziemeļīrijā paredzēts naudas sods.

Ar informāciju par pašizolēšanās prasībām un noteiktajiem izņēmumiem attiecībā uz pašizolācijas ievērošanu var iepazīties AK valdības mājaslapā. Pašizolācijas nosacījumi tiek regulāri pārskatīti.

Sākot ar 6.aprīli atsevišķu profesiju pārstāvjiem (piemēram, tālbraucējiem), kuri ir atbrīvoti no prasības pašizolēties un kuri uzturēsies AK ilgāk par 2 diennaktīm, būs jāveic 3 Covid-19 testi – otrajā, piektajā un astotajā uzturēšanās dienā. Sīkāka informācija pieejama šeit.

Sākot ar 12. aprīli tiek mīkstināti valdības noteiktie ierobežojumi, kas galvenokārt paredz tādu nebūtisko pakalpojumu sniedzēju darbību atjaunošanu kā veikalu, krogu, restorānu, skaistumkopšanas nozares, bibliotēku, sporta centru u.c. publisko iestāžu atvēršanu. Ar pilnu vadlīniju apkopojumu var iepazīties AK valdības mājas lapā.

Šobrīd ir obligāta sejas maskas lietošana veikalos un pārvietojoties ar sabiedrisko transportu. Informācija par AK valdības sagatavotajiem papildus ieteikumiem, kā arī informācija par vietējiem ierobežojumiem pieejama šeit.

AK Ārlietu ministrija iesaka atteikties no jebkādas ceļošanas ārpus valsts.

Ceļotāji, kuri ar auto, prāmi vai lidmašīnu pārvietojas starp AK un tām valstīm, kur šī satiksme atļauta, var to darīt.

Aktuālā AK informācija par Covid-19 ir pieejama AK Ārlietu dienesta mājaslapā un AK Nacionālā Veselības dienesta mājaslapā.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

AK valdības noteiktais terorisma draudu līmenis ir augsts. Saistībā ar notikušajiem terora aktiem, Ārlietu ministrija aicina būt sevišķi piesardzīgiem, apmeklējot publiskus pasākumus, izmantojot sabiedrisko transportu un atrodoties vietās, kur pulcējas daudz cilvēku. Ārlietu ministrija aicina sekot līdzi informācijai plašsaziņas līdzekļos saistībā ar terorisma draudiem.

Ārlietu ministrija aicina sekot līdzi vietējo iestāžu norādījumiem sekojošā vietnē: https://www.gov.uk/terrorism-national-emergency

Tā kā AK policijai ir tiesības pārbaudīt jebkuras personas identitāti, Ārlietu ministrija lūdz vienmēr līdzi ņemt personu apliecinošus dokumentus vai to kopijas.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

AK ir izstājusies no ES vienotā tirgus un muitas savienības, kas nozīmē, ka vairs nav iespējama brīva personu pārvietošanās starp ES un AK kā tas bija līdz 2020. gada 31. decembrim. Sākot ar 2021. gada 1. janvāri ieceļot Apvienotajā Karalistē, lai strādātu, studētu vai uzturētos ilgtermiņā varēs TIKAI ar vīzu. Īstermiņa ceļojumi uz Apvienoto Karalisti tāpat kā līdz šim notiek bezvīzu režīmā.

AK valdība ir pieņēmusi lēmumu sākot no 2021. gada 1. oktobra ES pilsoņiem par vienīgo ieceļošanas dokumentu noteikt pasi. ID kartes vairs netiks atzītas par derīgu ceļošanas dokumentu, ieceļojot AK.

Informācija par ieceļošanas nosacījumiem atrodama AK valdības mājaslapā.

Tie ES pilsoņi, kuri ir dzīvojuši AK pirms 2020. gada 31. decembra un reģistrējušies pastāvīgā vai pagaidu iedzīvotāja statusam, ID karti varēs izmantot kā ceļošanas dokumentu AK vismaz līdz 2025. gada 31. decembrim.

Papildus AK valdība aicina arī pastāvīgo un pagaidu statusu ieguvušos ES pilsoņus noformēt pases, lai varētu ērti un ātri šķērsot robežkontroles punktus, izmantojot automatizēto robežšķērsošanas kontroles sistēmu e-gates.

Latvijas pilsoņi AK var ieceļot un uzturēties bez vīzas uz laiku līdz 6 mēnešiem. Latvijas pilsoņi, kuru mērķis ir uzturēties ilgāk par 6 mēnešiem AK un Latvijas nepilsoņi vīzas var noformēt AK Vīzu centrā, Rīgā, Aspazijas bulvārī 20, LV-1050 (pirmd., otrd. 9.00-14.30). AK Vīzu un Imigrācijas palīdzības dienesta (UKVI’s International Enquiry Service) uzziņu tālruņi: +44 203 481 1736 no pirmdienas līdz piektdienai 24 stundas diennaktī (angļu valodā) vai +44 203 481 1743 no pirmdienas līdz piektdienai no plkst. 6:00-14:00 (krievu valodā). Sarunu maksa: £1.37 minūtē + telekomunikāciju operatora tarifs. Informācija par vīzām pieejama: https://www.gov.uk/browse/visas-immigration/what-you-need-to-do.

Īsa informācija latviešu valodā, kas jāņem vērā ceļotājiem, atrodama šeit.

ES pilsoņiem, kuri turpmāk vēlēsies uzturēties  Apvienotajā Karalistē pastāvīgi (piemēram, strādāt vai studēt), pieteikumus uzturēšanās atļauju saņemšanai būs jāpiesaka jaunā, punktos balstītā imigrācijas sistēmā. ES pilsoņi pietiekumus varēs iesniegt elektroniski. Informācija par jauno imigrācijas sistēmu atrodama šeit.

2020. gada 5. novembrī tika atvērta jaunā Apvienotās Karalistes (AK) imigrācijas shēma Eiropas Savienības valstu studentiem, kuri plāno uzsākt studijas AK pēc 2021. gada 1. janvāra. Pirms ierašanās AK, ir jāpiesakās studentu vīzai un jāiegūst 70 punkti jaunajā punktos balstītajā imigrācijas sistēmā. Tāpat jāveic iemaksa par piekļuvi AK Nacionālā veselības dienesta pakalpojumiem. Šīs prasības attiecas arī uz tiem studentiem, kuri attālināti uzsāka studijas 2020. gada rudenī, bet ir ieradušies vai plāno ierasties AK tikai pēc 2021. gada 1. janvāra.

Plašāka informācija pieejama AK valdības mājas lapā.

Informatīva brošūra pieejama šeit.

Savukārt kopš 2020.gada 1.decembra jaunā imigrācijas sistēma ir atvērta darba ņēmējiem, kuri plāno ierasties AK ar mērķi strādāt. Arī darba ņēmējiem jāiegūst 70 punkti jaunajā punktos balstītajā imigrācijas sistēmā un jākvalificējas AK noteiktajām prasībām. Papildus jāveic iemaksa par piekļuvi AK Nacionālā veselības dienesta pakalpojumiem.

Detalizētā informācija atrodama AK valdības mājaslapā.

Informatīva brošūra pieejama šeit.

Gernsija – ņemot vērā ārkārtas situāciju saistībā ar koronavīrusa Covid-19 pandēmiju, Gērnsijas valdība ir veikusi grozījumus imigrācijas noteikumos (Population Management Law), lai personas, kurām ir piešķirtas darba atļaujas Gērnsijā, varētu turpināt legāli uzturēties salā (https://gov.gg/CHttpHandler.ashx?id=124265&p=0). Informācija par ceļojumu ierobežošanu saistībā ar Covd-19 pandēmiju atrodama šeit: https://covid19.gov.gg/guidance/travel .

Veselība

Sākot no 2020.gada 9.novembra AK sāk izsniegt jaunas Eiropas veselības apdrošināšanas kartes jeb European Health Insurance Card (EHIC), kas tiek izsniegtas AK dzīvojošajiem ES pilsoņiem, kuri ir dzīvojuši AK līdz pārejas perioda beigām un reģistrējušies pastāvīgā (settled) vai pagaidu (pre-settled) iedzīvotāja statusam. Jaunās kartes aizvietos pašreizējās AK izsniegtās veselības apdrošināšanas kartes AK dzīvojošajiem ES pilsoņiem, dodoties īstermiņa ceļojumā vai braucienā uz ES valstīm, tajā skaitā, Latviju.

Latvijā izsniegta EVAK ir derīga īstermiņa braucieniem uz AK.

Plašāka informācija ir pieejama Nacionālā veselības dienesta mājaslapā.

Ja plānojat apmeklēt Apvienoto Karalisti sākot no 2021. gada 1. janvāra, aicinām iegādāties ceļojumu apdrošināšanu, jo EVAK nesniedz ārzemēs veiktās pacientu iemaksas un līdzmaksājumus, neatlīdzina transportēšanas izdevumus smagas slimības vai nāves gadījumā.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

Lielbritānijas dienestu (policija, neatliekamā medicīniskā palīdzība, ugunsdzēsēji) vienotais ārkārtas tālrunis – 999.

Ja nepieciešama konsulārā palīdzība, aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību Apvienotajā Karalistē vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26 33 77 11, vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.