Apvienotā Karaliste

28.06.2020. 10:48
  • Ceļojumu brīdinājums

Informācija par starptautiskajiem pasažieru pārvadājumiem uz Latviju un došanos uz ārvalstīm

Drošības situācija

Apvienotās Karalistes valdība ir vērsusi uzmanību uz absolūtu nepieciešamību strikti ievērot valdības vadlīnijas, lai ierobežotu COVD-19 vīrusa izplatību, stingri mazinot sociālos kontaktus un ievērojot profilaktiskos pasākumus un pašizolāciju nepieciešamības gadījumā.

No 15.jūnija ir obligāta sejas maskas lietošana, pārvietojoties ar publisko transportu.

Apvienotās Karalistes valdība sākot no šā gada 8. jūnija noteikusi 14 dienu karantīnu visiem ieceļotājiem no ārvalstīm. Pirms ieceļošanas Apvienotajā Karalistē būs nepieciešams aizpildīt tiešsaistes formu, kurā jānorāda kontaktinformācija un dati par plānoto ieceļošanu un uzturēšanās vietu. Forma atrodama Apvienotās Karalistes valdības mājaslapā: https://visas-immigration.service.gov.uk/public-health-passenger-locator-form?_ga=2.144305267.77477710.1591092648-632489999.1577983105 .

No 15.jūnija ir obligāta sejas maskas lietošana, pārvietojoties ar publisko transportu.

Paredzēts, ka tiks veiktas pārbaudes, lai konstatētu, vai iebraucējs uzrādītajā vietā karantīnas laikā uzturas. Par uzturēšanās vietas nenorādīšanu paredzēts sods 100 GBP,  kā arī var tikt liegta ieceļošana Apvienotajā Karalistē. Par karantīnas nosacījumu pārkāpšanu paredzēts sods 1000 GBP apmērā.

Valdība noteikusi atsevišķus izņēmumus - kravu pārvadātāji, medicīnas darbinieki, kuri ierodas Apvienotajā Karalistē, lai palīdzētu cīņā ar Covid-19,  ieceļotāji no Īrijas, Normandijas salām (tai skaitā Gērnsijas, Džērsijas, Oldernijas, Sarkas) un Menas salas, kā arī sezonālie lauksaimniecības darbinieki. Ar informāciju par pašizolēšanās prasībām un noteiktajiem izņēmumiem attiecībā uz karantīnas ievērošanu var iepazīties Apvienotās Karalistes valdības mājaslapas sadaļā: https://www.gov.uk/uk-border-control .

Karantīnas nosacījumi tiks regulāri pārskatīti.

No 1. jūnija sākta pakāpeniska ierobežojumu mīkstināšana Anglijā, tai skaitā atverot skolas 1.-6. klašu skolēniem, atļaujot brīvā dabā tikties ne vairāk kā sešām personām un atverot brīvdabas tirgus. Cilvēki ir aicināti atsākt darbu savās darba vietās, īpaši tādās jomās kā būvniecība un ražošana, plašāka informācija Apvienotās Karalistes valdības mājaslapā: https://www.gov.uk/government/news/home-secretary-announces-new-public-health-measures-for-all-uk-arrivals ;

https://www.gov.uk/government/publications/coronavirus-covid-19-travellers-exempt-from-uk-border-rules/coronavirus-covid-19-travellers-exempt-from-uk-border-rules .

Lielbritānijas Ārlietu ministrija iesaka atteikties no jebkāda ceļošanas ārpus valsts.

Francijas lēmums aizvērt ārējo Šengenas/ES robežu uz Apvienoto Karalisti neattiecas un tie, kuri ar auto vai prāmi vai lidmašīnu pārvietojas starp Apvienoto Karalisti un tām valstīm, kur vēl šī satiksme atļauta, var to darīt.

Aktuālā Apvienotās Karalistes informācija par koronavīrusu COVID-19 ir pieejama Apvienotās Karalistes ārlietu dienesta mājaslapā: https://www.gov.uk/guidance/travel-advice-novel-coronavirus un Apvienotās Karalistes Nacionālā Veselības dienesta mājaslapā: https://111.nhs.uk/covid-19.

Apvienotajā Karalistē valdības noteiktais terorisma draudu līmenis ir augsts. Saistībā ar notikušajiem terora aktiem, Ārlietu ministrija aicina būt sevišķi piesardzīgiem, apmeklējot publiskus pasākumus, izmantojot sabiedrisko transportu un atrodoties vietās, kur pulcējas daudz cilvēku. Ārlietu ministrija aicina sekot līdzi informācijai plašsaziņas līdzekļos saistībā ar terorisma draudiem.

Ārlietu ministrija aicina sekot līdzi vietējo iestāžu norādījumiem sekojošā vietnē: https://www.gov.uk/terrorism-national-emergency

Tā kā Apvienotās Karalistes policijai ir tiesības pārbaudīt jebkuras personas identitāti, Ārlietu ministrija lūdz vienmēr līdzi ņemt personu apliecinošus dokumentus vai to kopijas.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

2021.gadā Apvienotā Karaliste (AK) plāno ES pilsoņiem par vienīgo ceļošanas dokumentu noteikt pases un ID kartes vairs netiks atzītas par ceļošanas dokumentu. Tāpēc Ārlietu ministrija aicina, ceļojot uz AK, ņemt līdzi arī pasi.

Latvijas pilsoņi Apvienotajā Karalistē var ieceļot un uzturēties bez vīzas uz laiku līdz 90 dienām pusgadā. Latvijas nepilsoņi vīzas var noformēt Apvienotās Karalistes Vīzu centrā, Rīgā, Aspazijas bulvārī 20, LV-1050 (Pirmd., otrd. 9.00-14.30).  Apvienotās Karalistes Vīzu un Imigrācijas palīdzības dienesta (UKVI’s International Enquiry Service) uzziņu tālruņi: +44 203 481 1736 no pirmdienas līdz piektdienai 24 stundas diennaktī (angļu valodā) vai +44 203 481 1743 no pirmdienas līdz piektdienai no plkst. 6:00-14:00 (krievu valodā). Sarunu maksa: £1.37 minūtē + telekomunikāciju operatora tarifs. Informācija par vīzām pieejama https://www.gov.uk/browse/visas-immigration/what-you-need-to-do.

Informāciju par nepieciešamiem dokumentiem lasīt šeit: https://www.mfa.gov.lv/component/content/article/443-latvijas-arlietas/62666-kas-janem-vera-celotajiem

Veselība

Pēc Apvienotās Karalistes (AK) izstāšanās no Eiropas savienības (ES), kas notiks šā gada 31. janvārī, spēkā stājas Izstāšanās līgums, kas nosaka pārejas periodu līdz 2020. gada 31. decembrim. Pārejas perioda ietvaros Latvijas valstspiederīgajiem saglabāsies līdzšinējā veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanas kārtība.

Tas nozīmē, ka šajā periodā veselības aprūpes pakalpojumus ar Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK) AK varēs saņemt tāpat kā līdz šim.

Plašāka informācija ir pieejama Nacionālā veselības dienesta mājaslapā: http://www.vmnvd.gov.lv/lv/veselibas-aprupe-es/brexit

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

Lielbritānijas dienestu (policija, neatliekamā medicīniskā palīdzība, ugunsdzēsēji) vienotais ārkārtas tālrunis – 999.

Ja nepieciešama konsulārā palīdzība, aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību Apvienotajā Karalistē vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26 33 77 11, vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.