Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotā Karaliste

26.11.2020. 21:14
  • Ceļojumu brīdinājums

️Izvērtē nepieciešamību doties ārvalstu ceļojumā

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Apvienotās Karalistes (AK) valdība ir vērsusi uzmanību uz absolūtu nepieciešamību strikti ievērot valdības vadlīnijas, lai ierobežotu COVD-19 vīrusa izplatību, stingri mazinot sociālos kontaktus un ievērojot profilaktiskos pasākumus un pašizolāciju nepieciešamības gadījumā.

Lai ierobežotu COVID-19 saslimstības straujo pieaugumu, AK valdība ir izsludinājusi stingrus ierobežojumus valstī, kas būs spēkā no 2020.gada 5.novembra līdz 2.decembrim. Minētie ierobežojumi aptver tādas jomas, kā palikšanu mājās, pulcēšanās un atsevišķu komercdarbības jomu ierobežojumus. Ar pilnu vadlīniju apkopojumu var iepazīties AK valdības mājas lapā.

Pirms ieceļošanas AK būs nepieciešams aizpildīt tiešsaistes formu, kurā jānorāda kontaktinformācija un dati par plānoto ieceļošanu un uzturēšanās vietu. Forma atrodama AK valdības mājaslapā: https://www.gov.uk/provide-journey-contact-details-before-travel-uk.

Ņemot vērā epidemioloģisko situāciju Latvijā, AK valdība noteikusi 14 dienu pašizolēšanās prasību ieceļotājiem no Latvijas. Prasība stājas spēkā šī gada 28. novembra plkst. 4:00 no rīta.

Pašizolācijas noteikumi paredz, ka, ieceļojot Lielbritānijā, ir elektroniski jādeklarē uzturēšanās vieta, kurā iebraucējs pavadīs pašizolāciju. Britu atbildīgie dienesti veiks pārbaudes, vai pašizolācija uzrādītajā uzturēšanās vietā tiek ievērota. Par pašizolācijas nosacījumu pārkāpšanu Anglijā, Velsā un Ziemeļīrijā paredzēts sods 1000 GBP apmērā, Skotijā – 480 GBP apmērā.

Sākot ar 15. decembri, pašizolācijas periodu varēs saīsināt, ja persona piecas dienas pēc ieceļošanas AK veiks COVID-19 testu un tā rezultāts būs negatīvs. Testa rezultātus persona saņems 24 līdz 48 stundu laikā un, saņemot negatīvu testa rezultātu, pašizolāciju drīkstēs pārtraukt. Tests būs maksas pakalpojums. Informācija AK valdības mājas lapā: šeit.

Valstu saraksts, uz kurām neattiecas 14 dienu pašizolācijas prasība, pieejams AK valdības mājaslapā https://www.gov.uk/guidance/coronavirus-covid-19-travel-corridors.

Ar informāciju par pašizolēšanās prasībām un noteiktajiem izņēmumiem attiecībā uz pašizolācijas ievērošanu var iepazīties AK valdības mājaslapā šeit. Pašizolācijas nosacījumi tiek regulāri pārskatīti.

Šobrīd ir obligāta sejas maskas lietošana veikalos un pārvietojoties ar sabiedrisko transportu. Informācija par AK valdības sagatavotajiem papildus ieteikumiem, kā arī informācija par vietējiem ierobežojumiem pieejama šeit: https://www.gov.uk/coronavirus

Tāpat lūdzam ņemt vērā, ka noteikumi AK reģionos var atšķirties. Ar ieviestajiem veselības drošības pasākumiem Skotijā, Velsā un Ziemeļīrijā aicinām iepazīties valdību mājaslapās.

AK Ārlietu ministrija iesaka atteikties no jebkādas ceļošanas ārpus valsts.

Ceļotāji, kuri ar auto vai prāmi, vai lidmašīnu, pārvietojas starp AK un tām valstīm, kur šī satiksme atļauta, var to darīt.

Vēršam uzmanību, ka valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos, tādēļ aicinām regulāri sekot līdzi aktuālajai informācijai par ieviestajiem epidemioloģiskās drošības pasākumiem.

Aktuālā AK informācija par COVID-19 ir pieejama Apvienotās Karalistes ārlietu dienesta mājaslapā: https://www.gov.uk/guidance/travel-advice-novel-coronavirus un AK Nacionālā Veselības dienesta mājaslapā: https://111.nhs.uk/covid-19.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

AK valdības noteiktais terorisma draudu līmenis ir augsts. Saistībā ar notikušajiem terora aktiem, Ārlietu ministrija aicina būt sevišķi piesardzīgiem, apmeklējot publiskus pasākumus, izmantojot sabiedrisko transportu un atrodoties vietās, kur pulcējas daudz cilvēku. Ārlietu ministrija aicina sekot līdzi informācijai plašsaziņas līdzekļos saistībā ar terorisma draudiem.

Ārlietu ministrija aicina sekot līdzi vietējo iestāžu norādījumiem sekojošā vietnē: https://www.gov.uk/terrorism-national-emergency

Tā kā AK policijai ir tiesības pārbaudīt jebkuras personas identitāti, Ārlietu ministrija lūdz vienmēr līdzi ņemt personu apliecinošus dokumentus vai to kopijas.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

AK valdība ir pieņēmusi lēmumu sākot no 2021. gada 1. oktobra ES pilsoņiem par vienīgo ieceļošanas dokumentu noteikt pasi. ID kartes vairs netiks atzītas par derīgu ceļošanas dokumentu, ieceļojot AK.

Informācija atrodama AK valdības mājaslapā https://www.gov.uk/guidance/visiting-the-uk-from-1-january-2021?fbclid=IwAR19dL5dI1vvLicfd9k9fPMq_NO-4qWzkZrgNMKyrdklLFRVRpadLMvV92s.

Tie ES pilsoņi, kuri būs dzīvojuši AK pirms 2020. gada 31. decembra un reģistrējušies pastāvīgā vai pagaidu iedzīvotāja statusam, ID karti varēs izmantot kā ceļošanas dokumentu AK vismaz līdz 2025. gada 31. decembrim.

Papildus AK valdība aicina arī pastāvīgo un pagaidu statusu ieguvušos ES pilsoņus noformēt pases, lai varētu ērti un ātri šķērsot robežkontroles punktus, izmantojot automatizēto robežšķērsošanas kontroles sistēmu e-gates.

Latvijas pilsoņi AK var ieceļot un uzturēties bez vīzas uz laiku līdz 90 dienām pusgadā. Latvijas nepilsoņi vīzas var noformēt AK Vīzu centrā, Rīgā, Aspazijas bulvārī 20, LV-1050 (pirmd., otrd. 9.00-14.30). AK Vīzu un Imigrācijas palīdzības dienesta (UKVI’s International Enquiry Service) uzziņu tālruņi: +44 203 481 1736 no pirmdienas līdz piektdienai 24 stundas diennaktī (angļu valodā) vai +44 203 481 1743 no pirmdienas līdz piektdienai no plkst. 6:00-14:00 (krievu valodā). Sarunu maksa: £1.37 minūtē + telekomunikāciju operatora tarifs. Informācija par vīzām pieejama: https://www.gov.uk/browse/visas-immigration/what-you-need-to-do.

Informāciju par nepieciešamiem dokumentiem lasīt šeit: https://www.mfa.gov.lv/component/content/article/443-latvijas-arlietas/62666-kas-janem-vera-celotajiem

ES pilsoņiem, kuri turpmāk vēlēsies uzturēties  Apvienotajā Karalistē pastāvīgi (piemēram, strādāt vai studēt), pieteikumus uzturēšanās atļauju saņemšanai būs jāpiesaka jaunā, punktos balstītā imigrācijas sistēmā. ES pilsoņi pietiekumus varēs iesniegt elektroniski. Informācija par jauno imigrācijas sistēmu atrodama šeit: https://www.gov.uk/government/publications/the-uks-points-based-immigration-system-policy-statement/the-uks-points-based-immigration-system-policy-statement.

Gernsija – ņemot vērā ārkārtas situāciju saistībā ar koronavīrusa COVID-19 pandēmiju, Gērnsijas valdība ir veikusi grozījumus imigrācijas noteikumos (Population Management Law), lai personas, kurām ir piešķirtas darba atļaujas Gērnsijā, varētu turpināt legāli uzturēties salā (https://gov.gg/CHttpHandler.ashx?id=124265&p=0).

Veselība

Sākot no 2020.gada 9.novembra AK sāk izsniegt jaunas Eiropas veselības apdrošināšanas kartes jeb European Health Insurance Card (EHIC), kas tiks izsniegtas AK dzīvojošajiem ES pilsoņiem, kuri būs dzīvojuši AK līdz pārejas perioda beigām un reģistrējušies pastāvīgā (settled) vai pagaidu (pre-settled) iedzīvotāja statusam. Jaunās kartes aizvietos pašreizējās AK izsniegtās veselības apdrošināšanas kartes AK dzīvojošajiem ES pilsoņiem, dodoties īstermiņa ceļojumā vai braucienā uz ES valstīm, tajā skaitā, Latviju.

Pēc AK izstāšanās no ES ir stājies spēkā Izstāšanās līgums, kas nosaka pārejas periodu līdz 2020. gada 31. decembrim. Pārejas perioda ietvaros Latvijas valstspiederīgajiem saglabāsies līdzšinējā veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanas kārtība. Tas nozīmē, ka šajā periodā veselības aprūpes pakalpojumus ar Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK) AK varēs saņemt tāpat kā līdz šim.

Plašāka informācija ir pieejama Nacionālā veselības dienesta mājaslapā: http://www.vmnvd.gov.lv/lv/veselibas-aprupe-es/brexit

Ja plānojat apmeklēt Apvienoto Karalisti pēc 2020. gada 31. decembra, aicinām iegādāties ceļojumu apdrošināšanu.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

Lielbritānijas dienestu (policija, neatliekamā medicīniskā palīdzība, ugunsdzēsēji) vienotais ārkārtas tālrunis – 999.

Ja nepieciešama konsulārā palīdzība, aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību Apvienotajā Karalistē vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26 33 77 11, vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.