Kanāda

17.09.2020. 20:04
  • Ceļojumu brīdinājums

️Izvērtē nepieciešamību doties ārvalstu ceļojumā

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Lai aizsargātu Kanādas iedzīvotājus no vīrusa izplatības, Kanādas valdība ir pieņēmusi lēmumu liegt ieceļošanu Kanādā ārvalstniekiem, kuriem nav pastāvīgas uzturēšanās atļaujas vai īpaši izņēmuma apstākļi. Ar detalizētāku informāciju var iepazīties Kanādas valdības mājas lapā.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu pieejamas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

Pieaugot terorisma draudiem pasaulē, Ārlietu ministrija aicina Latvijas iedzīvotājus ceļojumu laikā ievērot maksimālu piesardzību, īpaši izvairīties no tādu objektu apmeklējuma, kuros vienlaikus uzturas liels skaits cilvēku. Aicinām sekot līdzi mediju ziņām un saglabāt modrību.

Pieaugot vispārējam vardarbības līmenim pasaulē, Kanādā atsevišķās vietās ir izvietots lielāks skaits policistu.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi var ieceļot Kanādā bez vīzas. Nepilsoņiem nepieciešama vīza. Ceļotājiem, kuri bez vīzas ieceļo Kanādā vai to šķērso tranzītā, izmantojot gaisa satiksmi, pirms brauciena obligāti ir jāsaņem elektroniskā ceļošanas atļauja (Electronic Travel Authorization – eTA).

Pieteikšanās eTA notiek tiešsaistes režīmā, sniedzot atbildes uz jautājumiem par sevi, tai skaitā, pases datus, ziņas par sodāmību, līdzšinējiem ieceļošanas atteikumiem, veselību un sabiedrisko drošību; maksa par eTA ir 7 CAD (Kanādas dolāri). Maksājumu var veikt ar VISA un Mastercard norēķinu kartēm; eTA ir derīga 5 gadus, izņemot gadījumus, kad pases derīguma termiņš ir mazāks par šo laiku (eTA ir sasaistīta ar pases numuru), kā arī gadījumos, ja eTA tiek atcelta, piemēram, par noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu Kanādā vai arī, ja tiek izsniegta jauna eTA. Detalizētāka informācija mājaslapā www.canada.ca/eTA.

Personām, kuras plāno iebraukt Kanādā pa sauszemi vai ūdens ceļiem, eTA nav jānoformē.

Latvijas pilsoņi var ieceļot un uzturēties Kanādā bez vīzas uz laiku līdz sešiem mēnešiem. Latvijas nepilsoņiem, lai ieceļotu Kanādā, ir nepieciešama vīza. Detalizētu informāciju par Kanādas vīzas noformēšanu var saņemt, vēršoties Kanādas vēstniecībā Polijā.

Kārtību, kādā uz Kanādu ceļo nepilngadīgas personas patstāvīgi, viena vecāka vai trešās personas pavadībā, nosaka Kanādas imigrācijas likumdošana. Vēršam uzmanību, ka Kanādas robežsardzes amatpersonas stingri skatās, lai nepilngadīgai personai, kura ceļo bez vecākiem/aizbildņa, būtu abu vecāku/aizbildņu rakstiska piekrišana ceļošanai. Šādam atļaujas dokumentam vajadzētu būt uz katru konkrētu ceļojumu un dokumenta saturā ir jāiekļauj vecāku/aizbildņu kontaktinformācija, kā arī vecāku/aizbildņu pases kopija ar parakstu. Piekrišanai ceļot ir jābūt tulkotai vai rakstītai angļu vai franču valodā un notariāli apliecinātai. Ja vecākam ir vienpersoniska aizbildniecība pār bērnu, ir jābūt šo faktu apliecinošam dokumentam. Vairāk informācijas var izlasīt Kanādas Imigrācijas dienesta mājas lapā.

Latvijas pilsoņiem vecumā no 14 līdz 79 gadiem, kuri ieceļo Kanādā ar mērķi studēt vai strādāt, kā arī pastāvīgi dzīvot, vienu reizi desmit gados ir jānodod biometriskie dati tuvākajā Kanādas pārstāvniecībā vai Vīzu centrā.

Latvijas nepilsoņiem, kuriem ieceļošanai Kanādā ir nepieciešama vīza, arī ir jānodod biometriskie dati.

Saistībā ar cauruļvada izbūvi, kas daļēji šķērsotu Wet'suwet'en  pirmtautu (pirmiedzīvotāju) kopienas teritorijas Britu Kolumbijā, Kanādā notiek pirmtautu kopienu protesti, traucējot dzelzceļa darbību. Pirms plānojat ceļojumu un vēlaties izmantot dzelzceļu, iesakām pārbaudīt aktuālo situāciju pārvadātāja mājaslapā https://www.viarail.ca/en/travel-advisory-information.

Vietējie likumi un paražas

Neraugoties uz marihuānas un tās produktu legalizēšanu Kanādā, šīs vielas ir kategoriski aizliegts pārvadāt pāri robežai jebkādā tās formā un uz jebkuru pasaules valsti (pat tādu, kurā šīs vielas arī ir legalizētas). Noteikumu pārkāpšanai var būt nopietnas sekas. Ar papildu informāciju var iepazīties šeit: https://www.canada.ca/en/health-canada/services/drugs-medication/cannabis/laws-regulations.html .

Veselība

Informācija par slimībām un teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: https://www.spkc.gov.lv/lv/valstu-saslimstibas-raditaji-ar-covid-19-0, kā arī angļu valodā Pasaules veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību Kanādā: +1 613-238-6014 (darba laikā) vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.