Grieķijas Republika

23.03.2020. 14:30
  • Ceļojumu brīdinājums

Saistībā ar COVID-19 pandēmiju Ārlietu ministrija aicina uz laiku atturēties no braucieniem ārpus Latvijas, izņemot ārkārtas gadījumus un gadījumus, kad personai no Latvijas jāatgriežas savā mītnes valstī.

Tas attiecas uz jebkuras ārvalsts apmeklēšanu neatkarīgi no tā, kāds ir saslimstības līmenis tajā un kādus saslimstību ierobežojošus pasākumus šī ārvalsts ir noteikusi.

Ārlietu ministrija turpina aktualizēt informāciju par dažādās valstīs noteiktajiem ieceļošanas ierobežojumiem.

Satiksme - Ieceļošanas pasākumi privātpersonām

1) Pārtraukta gaisa, ceļa un jūras pasažieru satiksme ar Albāniju, Ziemeļmaķedoniju, Itāliju un Spāniju, Turciju, Lielbritāniju 

2) liegums kruīza kuģiem pietauvoties Grieķijas ostās.

3)  no 22.03 līdz aprīļa beigām tiek slēgtas viesnīcas visā Grieķijā. Uz katru reģionu paliek atvērta viena viesnīca,  Atēnās un Salonikos 3 viesnīcas katrā pilsētā. 

4) uz GR salām drīkst doties TIKAI salu pastāvīgie iedzīvotāji

Kopš 18.03.2020 līdz 18.04.2020 stājas spēkā liegums ieceļot trešo valstu pilsoņiem, izņemot: GR, ES un Šengenas zonas pilsoņiem, kā arī viņu laulātajiem. Izņēmumi ir medicīnas personāls (kas tiks nodarbināts veselības sistēmā), valdību pārstāvji, ES ilgstoši dzīvojošās personas, kurām ir ES vai Šengenas zonas valstī izdota uzturēšanās atļauja, personas, kas ceļo tranzītā, kravas transporta vadītāji.  Privātpersonām pēc ieceļošanas jāievēro 14 dienu paškarantīna. Ceļotājiem, ierodoties Grieķijā, būs jāaizpilda veidlapa, norādot adresi, kurā viņi pavadīs nākamās 14 dienas, kā arī kontaktinformāciju. Sods par karantīnas neievērošanu 5000 eiro

Ierobežojumi valstī

No 22.03. līdz 06.04. visā Grieķijā stājas spēkā pārvietošanās aizliegums. Izņēmumi: uzrādot speciālu izziņu, vai nosūtot īsziņu uz telefona numuru 13033 , var doties uz darbu, uz aptieku, pie ārsta, uz tuvāko pārtikas veikalu, uz banku (ja darbību nav iespējams veikt elektroniski), pastaigā ar mājdzīvnieku.  Ir aizliegts atrasties pilsētu parkos, laukumos, skvēros, pludmalēs u.c. sabiedrsikās vietās. Mašīnā vienlaicīgi nedrīkst atrasties vairāk par 2 peronām. Līdzi jābūt ID vai pasei. Sods par noteikumu pārkāpšanu 150 eiro. Dodoties uz darbu ir derīga tikai izziņa no darba devēja. Izziņu formas un norādījumi kā lietot SMS atrodami mājaslapā  Forma.gov.gr.

Varas iestādes veic vīrusa izplatīšanās samazināšanas pasākumus. No 2020. gada 11. marta visā valstī uz 2 nedēļām tiek slēgtas visa veida izglītības iestādes, tajā skaitā bērnudārzi, skolas, augstskolas, bibliotēkas un cita veida izglītības iestādes. Valstī ir spēkā aizliegums rīkot konferences, kur cilvēku skaits pārsniedz 1000. No 20.03 Atēnu metro un tramvaja pakalpojumi pēc pusnakts tiek pārtraukti, savukārt autobusu maršrutu skaits tiek samazināts. Ir aizliegti sabiedriskie pasākumi un pulcēšanās. Ir slēgtas kafejnīcas,  bāri un visa veida publiskās ēdināšanas vietas, baznīcas, veikali (izņemot pārtikas veikali, aptiekas un degvielas uzpildes stacijas)

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu pieejamas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

Dažās Grieķijas salās Egejas jūrā, jo īpaši, Lesbas (Lesbos) un Hiosas (Chios jeb Xios) salās, reaģējot uz neseno migrantu pieplūdumu no Turcijas, ir notikuši nemieri un vardarbīgas sadursmes. Atrodoties kādā no šīm salām, Ārlietu ministrija aicina būt piesardzīgiem un izvairīties no demonstrācijām vai līdzīgiem masu  pulcēšanās pasākumiem, līdz minimumam ierobežot pārvietošanos salas teritorijā,  kā arī sekot līdzi aktualitātēm un vietējo varas iestāžu norādījumiem.

Ņemot vērā straujo notikumu attīstību migrācijas jomā, aicinām ceļotājus savlaicīgi rūpēties par savu drošību un, pirms apmeklēt Grieķijas-Turcijas pierobežas teritorijas, iepazīties ar vietējo varas iestāžu sniegto informāciju.

Lai izvairītos no iespējamām zādzībām, aicinām ceļotājus pievērst pastiprinātu uzmanību  personīgo mantu drošībai, īpaši, atrodoties tūristu plaši apmeklētās vietās, kā arī, izmantojot sabiedrisko transportu. Aicinām personīgās mantas (makus, personu apliecinošus dokumentus u.tml.) glabāt zagļiem grūti pieejamās vietās (piemēram, apģērba iekškabatās) un neatstāt tās atstāt bez uzraudzības (automašīnās, pievērst uzmanību mantu drošībai kafejnīcās, tūrisma objektos fotografēšanās laikā u.tml.).

Ārlietu ministrija aicina ņemt vērā, ka Grieķija atrodas seismiski aktīvā reģionā. Tādēļ Latvijas valstspiederīgajiem, kuri apmeklē Grieķiju vai uzturas šajā reģionā, jābūt piesardzīgiem un zemestrīces gadījumā jāievēro vietējo varasiestāžu ieteikumi un norādījumi.

Aicinām ceļotājus iepazīties ar Grieķijas Republikas Civilās aizsardzības ģenerālsekretariāta ieteikumiem par rīcību dažādu katastrofu un dabas stihiju situācijās: https://www.civilprotection.gr/en/media-gallery?tid=69

Vietējie likumi un tradīcijas

Grieķijā regulāri tiek rīkoti streiki, un tādēļ var tikt kavēta sabiedriskā transporta kustība, piemēram, metro, prāmju satiksme uz salām. Aicinām sekot līdzi aktuālajai informācijai par sabiedriskā transporta kustības traucējumiem un vajadzības gadījumā sazināties ar attiecīgā pakalpojuma sniedzējiem.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi un nepilsoņi var ieceļot Grieķijā bez vīzas, ja plānotais uzturēšanās laiks valstī nepārsniedz 90 dienas 180 dienu laikā. Latvijas pilsoņi var ieceļot Grieķijā ar eID karti, savukārt nepilsoņiem ceļošanai ir nepieciešama pase.

Veselība

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību Grieķijā vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26 33 77 11 vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.