Japāna

01.06.2020. 13:48
  • Ceļojumu brīdinājums

Informācija par starptautiskajiem pasažieru pārvadājumiem uz Latviju un došanos uz ārvalstīm

Drošības situācija

Saistībā ar koronavīrusa COVID-19 izplatības ierobežošanu Japānas valdība ir pieņēmusi lēmumu no 2020.gada 21.marta plkst. 00.00 slēgt robežu un liegt ieceļot personām no Eiropas valstīm, kā arī anulēt līdz šim izsniegtās vienreizējās un daudzkārtējās vīzas. Personām, kas pastāvīgi dzīvo Japānā, pēc ieceļošanas valstī jāievēro 14 dienu pašizolācija tam speciāli paredzētā vietā un jāizvairās lietot sabiedrisko transportu.

Personām, kas atrodas Japānā, ievērot vispārējos profilakses pasākumus un sekot līdzi vietējo iestāžu norādījumiem. Aicinām iepazīties ar aktuālo informāciju Japānas Veselības, darba un labklājības mājaslapā: https://www.mhlw.go.jp/stf/seisakunitsuite/bunya/newpage_00032.html, kā arī pārbaudīt jaunākās ziņas Japānas Nacionālās tūrisma asociācijas mājaslapā: https://www.japan.travel/en/news/coronavirus/. Aicinām iepazīties arī ar aktuālo Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra informāciju un Slimību profilakses un kontroles centra rekomendācijām.

Korejas pussalā ir mazinājies saspīlējums Dienvidkorejas un Ziemeļkorejas attiecībās, taču joprojām pastāv iespējamība, ka situācija var mainīties. Aicinām sekot līdzi informācijai plašsaziņas līdzekļos un vietējo varasiestāžu norādījumiem. 

Japāna atrodas ģeoloģiski aktīvā zonā, un to regulāri skar dažādas  dabas katastrofas – dažāda stipruma zemestrīces, vulkānu izvirdumi, taifūni un cunami. Vēršam uzmanību, ka no jūnija līdz decembrim ir taifūnu sezona (vislielākā aktivitāte ir no jūlija līdz septembrim), it īpaši Okinavā un tās tuvumā esošajās salās. Ņemot vērā minēto, Ārlietu ministrija aicina ceļotājus rūpīgi sagatavoties iespējamajām ārkārtas situācijām.

Ceļotāji ar aktuālo informāciju var iepazīties Japānas Meteoroloģiskās aģentūras mājaslapā.

Iesakām lejuplādēt sekojošas aplikācijas un aplūkot saites uz mājaslapām, kas varētu palīdzēt orientēties dažādās krīzes situācijās Japānā (taifūni, zemestrīces u.c.):

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi drīkst uzturēties Japānā bez vīzas līdz 90 dienām vienā ieceļošanas reizē, Latvijas nepilsoņiem pirms ceļojuma jāsaņem vīza. Plašāka informācija pieejama Japānas vēstniecības Rīgā mājaslapā. Ceļotājiem vienmēr līdzi jānēsā personu apliecinošs dokuments (pase).Valstī par noziegumiem, kas saistīti ar narkotisko un psihotropo vielu transportēšanu, izgatavošanu, realizāciju vai glabāšanu, draud bargi sodi.Atkarībā no tā, cik ilgi plānots uzturēties Japānā, var izvērtēt nepieciešamību nokārtot Japānas teorētisko un praktisko braukšanas eksāmenu un saņemt ārzemniekiem paredzētu autovadītāja apliecību. Detalizēta informācija par Japānas autovadītāja apliecības saņemšanu ir meklējama Japānas Automobiļu federācijas mājas lapā: https://english.jaf.or.jp/use-jaf-more/drive-in-japan.Japānā ir noteikti ierobežojumi, ievedot dažādus bezrecepšu un recepšu medikamentus personīgai lietošanai. Sīkāka informācija par zāļu ievešanas noteikumiem Japānā atrodama Japānas Veselības ministrijas mājas lapā: http://www.mhlw.go.jp/english/policy/health-medical/pharmaceuticals/dl/qa1.pdf

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību Japānā vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26 33 77 11vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni "Ceļo droši" un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.    

Informācija par slimībām un teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā:  https://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/. Savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets

Veselība

Japānā nav atļauts vadīt autotransportu ar Latvijā izdotu starptautiskā parauga vadītāja apliecību jeb International driving permit (IDP). Neraugoties uz to, ka Latvija ir sākusi izdot starptautiskā parauga vadītāja apliecības, kas atbilst 1968. gada Vīnes konvencijā par ceļu satiksmi noteiktajam paraugam, Japānā tās netiek atzītas, jo Japāna ir 1949. gada Ženēvas konvencijas par ceļu satiksmi dalībvalsts, uz atzīst tikai tās starptautiskā parauga vadītāja apliecības, kas izdotas atbilstoši šai konvencijai.

Vietējie likumi un paražas

Saistībā ar jaunā koronavīrusa izplatību, Japānā tiek liegta ieceļošana ikvienam ārvalsts pilsonim, kurš pēdējo divu nedēļu laikā ir apmeklējis Hubei provinci Ķīnā.

Fukušimas AES apkārtnē joprojām ir spēkā Japānas valdības noteiktie ierobežojumi, tomēr pārējā prefektūras daļa ir atvērta ceļotājiem. Aicinām ceļotājus, kuri dodas uz minēto teritoriju, sekot līdzi vietējo varasiestāžu norādījumiem.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.