Amerikas Savienotās Valstis

01.12.2018. 09:59
  • Ceļojumu brīdinājums

Dodoties uz ārzemēm, Ārlietu ministrijas Konsulārais departaments iesaka iegādāties ceļojumu apdrošināšanu, kas sedz repatriācijas (transportēšanas) izdevumus pacienta smagas saslimšanas vai nāves gadījumā, reģistrēties Konsulārajā reģistrā, viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši”, kā arī sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Drošības situācija

Ārlietu ministrija informē, ka 30.novembrī Ankoridžā, Aļaskas pavalstī ir reģistrēta 7.0 magnitūdu stipra zemestrīce, kurai sekoja vairāki spēcīgi pēcgrūdieni. Ir nodarīti postījumi vietējai infrastruktūrai, iespējami aviosatiksmes traucējumi. Ārlietu ministrija aicina sekot līdzi vietējo iestāžu norādījumiem šajās vietnēs:

https://twitter.com/apdinfo

https://twitter.com/AlaskaDHSEM

Kalifornijas pavalstī ir notikuši vairāki lieli mežu ugunsgrēki. Ārlietu ministrija aicina ceļotājus ievērot piesardzību ugunsgrēku skartajos reģionos, jo spēcīga lietus laikā tur var veidoties dubļu izraisīti zemes nogruvumi, kā arī sekot vietējo varasiestāžu norādījumiem. Aktuālākā informācija par mežu ugunsgrēkiem pieejama šajās mājaslapās:

https://inciweb.nwcg.gov/

http://www.fire.ca.gov/

https://www.nifc.gov/

https://www.geomac.gov/index.shtml

Viesuļvētru sezona var skart Amerikas Savienoto Valstu (ASV) piekrastes reģionus no jūnija līdz novembrim. Informācija par viesuļvētru attīstību ir pieejama ASV Nacionālā Viesuļvētru centra mājaslapā: https://www.nhc.noaa.gov. Aicinām ceļotājus rūpīgi sekot līdzi vietējos plašsaziņas līdzekļos izplatītajiem brīdinājumiem par gaidāmajiem laika apstākļiem, kā arī ievērot atbildīgo dienestu sniegtās rekomendācijas, tostarp norādījumus par iespējamo evakuāciju. Ceļotājiem tāpat jāņem vērā, ka gan viesuļvētru sezonā, gan arī ziemā sniega vētru dēļ plānotie avioreisi var tikt atcelti vai kavēties.

Havaju salu Lielajā salā turpinās vulkāna aktivitāte. Ārlietu ministrija iesaka ceļotājiem rūpīgi sekot līdzi plašsaziņas līdzekļos izplatītajai informācijai par vulkāna aktivitāti un gaidāmajiem laika apstākļiem, kā arī ievērot atbildīgo ASV dienestu ieteikumus par evakuāciju. Detalizēta informācija pieejama Havaju pavalsts mājaslapā: dod.hawaii.gov/hiema/category/news-release/.

Vienlaikus aicinām ceļotājus savlaicīgi sazināties ar tūrisma operatoriem un aviokompānijām, lai pārliecinātos, vai vulkāna aktivitāte neietekmē plānoto avioreisu grafiku.

Pieaugot terorisma draudiem pasaulē, Ārlietu ministrija aicina Latvijas iedzīvotājus ceļojumu laikā ievērot maksimālu piesardzību, īpaši izvairīties no tādu objektu apmeklējuma, kuros vienlaikus uzturas liels skaits cilvēku. Aicinām sekot līdzi mediju ziņām un saglabāt modrību.

No 2017. gada 26. oktobra paplašinātā apmērā stājās spēkā 2017. gada 17. jūlijā Amerikas Savienoto Valstu (ASV) valdības ieviestie papildu drošības pasākumi lidojumiem uz ASV, tostarp dodoties ceļā no lidostas Rīga, kas ietver gan personu rokas bagāžas elektronisko ierīču papildu pārbaudes, gan aviopasažieru pastiprinātu kontroli. Papildu informāciju lūdzam skatīt sadaļā Aviācijas drošība.

Aicinām, ceļojot valsts teritorijā, neatstāt dokumentus, banku kartes un vērtīgas mantas automašīnas salonā vai viesnīcu numuros. Tāpat aicinām sekot līdzi, lai viesnīcās netiktu kopēts drošais trīsciparu kods kredītkartes aizmugurē.

Aicinām būt uzmanīgiem, ceļojot pa ASV štatiem, kas robežojas ar Meksiku - Arizonu, Kaliforniju, Ņūmeksiku un Teksasu. Šajos štatos visbiežāk notiek noziegumi, kuros iesaistīti ārzemnieki. Personiskās drošības nolūkos neiesakām šķērsot ASV un Meksikas robežu ar automašīnu.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi var ceļot uz ASV bez vīzas tūrisma un biznesa nolūkos, pirms ceļojuma reģistrējoties un saņemot apstiprinājumu no Elektroniskās ceļošanas atļaujas sistēmas (Electronic System for Travel Authorization jeb ESTA). 

ASV bezvīzu programmas ietvaros ir iespējams ceļot tikai ar biometriskajām Latvijas pilsoņa pasēm, kas izdotas pēc 2007. gada 20. novembra un kuru mikroshēmā saglabāti personas rādītājpirkstu nospiedumi.

Personām, kas ASV ieceļo bezvīzu programmas ietvaros, ir rūpīgi jāseko līdzi uzturēšanās termiņam, kas pavadīts ASV, un stingri jāievēro imigrācijas noteikumi. Šī programma nosaka uzturēšanās iespējas ASV uz laiku līdz 90 dienām. Par ASV imigrācijas noteikumu pārkāpumiem tiek piemērots cietumsods no 2 līdz 6 mēnešiem, kam seko deportācija uz Latviju.

Latvijas nepilsoņiem ieceļošanai ASV ir nepieciešama vīza.

Plašāka informācija par ceļošanu ASV bezvīzu programmas ietvaros, kā arī vīzu noformēšanu pieejama ASV vēstniecības Latvijā mājaslapā.

Veselība

Ārlietu ministrija informē, ka vairākās ASV teritorijās ir apstiprināts Zikas vīruss. ASV Slimību kontroles un novēršanas centrs ir aicinājis grūtnieces neapmeklēt Puertoriko un ASV Virdžīnu salas un ievērot piesardzību, apmeklējot Floridas štatu un Teksasas štata Kamerona un Hidalgo apgabalus, kā arī pēc minēto apgabalu apmeklēšanas veikt Zika vīrusa testus.

Pirms došanās uz vīrusa skartajiem reģioniem Ārlietu ministrija aicina ceļotājus iepazīties ar Slimību profilakses un kontroles centra sagatavoto informāciju un ieteikumiem ceļotājiem.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību ASV vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. .

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.