Dienvidāfrikas Republika

03.04.2021. 10:29
  • Ceļojumu brīdinājums

IESAKĀM NECEĻOT BEZ BŪTISKAS NEPIECIEŠAMĪBAS

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

 

Informācija par došanos  uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 straujo izplatību pasaulē Dienvidāfrikas varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai.

Ieceļošana valstī ir atļauta, ievērojot striktus epidemioloģiskās drošības protokolus:

  • Visiem ceļotājiem (arī ceļojot tranzītā) ir jāuzrāda negatīvs Covid-19 PCR tests, kas veikts ne agrāk par 72 stundām pirms izceļošanas un kura rezultāts izdrukāts uz papīra. Ieteicams ņemt līdzi vairākas šī testa kopijas, jo brauciena laikā tās var pieprasīt vairākas iestādes. Ja testu nevarēs uzrādīt, persona tiks ievietota valsts iestāžu norīkotā pašizolācijas iestādē.
  • Visiem ieceļotājiem (arī tranzīta pasažieriem) savās viedierīcēs jābūt aizpildītai ceļotāja veselības anketai (Traveller Health Questionnaire), kas būs jāuzrāda aviosabiedrības vai robežapsardzības pārstāvjiem. Anketa atrodama šeit.
  • Ceļotājiem ieteicams arī noformēt ceļojumu apdrošināšanu, kurā paredzēts segt ar koronavīrusa ārstniecību un karantīnu saistītās izmaksas.

Ņemot vērā strauji mainīgo situāciju, pirms katra ceļojuma ieteicams konsultēties tuvākajā Dienvidāfrikas diplomātiskajā pārstāvniecībā par aktuālajiem ieceļošanas vai uzturēšanās nosacījumiem.

Saistībā ar jauna paveida koronavīrusa strauju izplatību Dienvidāfrikā, daudzas valstis, ir pārtraukušas tiešos reisus ar Dienvidāfriku.

Sabiedriskajā transportā obligāta ir sejas un deguna aizsargmaskas valkāšana. Par noteikumu neievērošanu draud naudassods vai arests.

Covid-19 testu iespējams veikt dažādās privātās medicīnas iestādēs. Konsultēties par tuvāko pieejamo testa veikšanas iestādi var, zvanot uz Nacionālo Infekciju Slimību Institūtu (the National Institute for Communicable Diseases) pa tālruni: +27 08 0002 9999.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

Ņemot vērā augsto noziedzības līmeni valstī, tostarp pret tūristiem vērstu izsekošanu, aplaupīšanu, nogalināšanu un seksuāla rakstura uzbrukumiem, Ārlietu ministrija iesaka saglabāt piesardzību ceļojuma laikā Dienvidāfrikā, it īpaši vietās, kur pulcējas liels cilvēku skaits, tostarp ievērojamu tūrisma apskates objektu tuvumā. Ārlietu ministrija iesaka sekot jaunākajai informācijai plašsaziņas līdzekļos un ievērot vietējās policijas un drošības iestāžu darbinieku norādījumus.

Drošības nolūkos ministrija iesaka ceļojuma laikā ņemt līdzi pases kopijas un glabāt tās atsevišķi no pases.

Vietējie likumi un paražas

Valstī par noziegumiem, kas saistīti ar narkotisko vielu transportēšanu, izgatavošanu, realizāciju vai glabāšanu, draud bargs sods. Par aizsargātu savvaļas dzīvnieku nogalināšana, kā arī ziloņkaula un degunradža raga izstrādājumu iegādāšanos un realizāciju draud cietuma un/vai naudas sods.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem ieceļošanai Dienvidāfrikas Republikā vajadzīga vīza. Vīzu jautājumos ministrija aicina sazināties ar Latvijā akreditēto Dienvidāfrikas vēstniecību Zviedrijā.

Vecākiem, kuri Dienvidāfrikas Republiku plāno apmeklēt ar bērniem, robežšķērsošanas punktā ir jāuzrāda bērna dzimšanas apliecība. Savukārt, ja bērnu pavada tikai viens no vecākiem vai bērns ceļo patstāvīgi, ir jāuzrāda notariāli apliecināta pilnvara angļu valodā. Lai saņemtu plašāku informāciju, ministrija aicina vērsties Dienvidāfrikas vēstniecībā Zviedrijā.

Veselība

Saskaņā ar ANO Programmas cīņai ar HIV/AIDS informāciju, valstī ir vairāki miljoni HIV inficētu personu.

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi. Konsulāro palīdzību nepieciešamības gadījumā iespējams saņemt arī citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.