Turcijas Republika

27.04.2021. 18:57
  • Ceļojumu brīdinājums

IESAKĀM NECEĻOT BEZ BŪTISKAS NEPIECIEŠAMĪBAS

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

 

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 strauju izplatību pasaulē Turcijas varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai.

Turcijas pilsoņiem un ārvalstniekiem ir tiesības ierasties Turcijā izmantojot sauszemes transporta, gaisa vai jūras pasažieru ceļus, izņemot ceļotājus, kuri šķērso Irānas sauszemes robežu.

Sākot no 15.marta, 72 stundas pirms ieceļošanas Turcijā obligāti ir jāaizpilda ieceļošanas apliecinājums "Traveller Entry Form"  tīmekļa vietnē - https://register.health.gov.tr/. Avio kompānijas pirms iekāpšanas lidmašīnā veiks pārbaudi. Personai ir jāspēj uzrādīt telefonā vai izprintētu uz lapas, aizpildītu apliecinājumu.

Gan Turcijas pilsoņiem, gan ārvalstniekiem ierodoties Turcijā tiks veikta veselības pārbaude. Covid-19 simptomu gadījumā iespējama hospitalizācija. Ceļošana Turcijas Republikas iekšienē iespējama tikai ar HES kodu (iegūstams tikai ar Turcijas SIM kartēm vai lejuplādējot HES mobilo aplikāciju) – https://www.turkishairlines.com/en-tr/announcements/coronavirus-outbreak/hes-code/. Balstoties uz Turcijas iekšējiem noteikumiem, lai iekļūtu valsts iestādēs, skolās un tādās sabiedriskajās vietās kā iepirkšanās centri, restorāni, kafejnīcas, bibliotēkas, sporta centri, kāzu svinību vietas, skaistumkopšanas saloni, masāžu saloni un spēļu zāles, var tikt prasīts uzrādīt HES kodu.

Līdz 2021 gada 31.maijam visiem ieceļotājiem sākot no 6 gadu vecuma, kas ierodas ar gaisa transportu, pirms iekāpšanas lidmašīnā jāuzrāda negatīvs PCR Covid-19 testa rezultāts, kurš ir veikts ne agrāk kā 72 stundas pirms ieceļošanas valstī. Pasažierus, kuriem nebūs negatīva testa rezultāta, lidmašīnā neuzņems. Šī prasība neattiecas uz tranzīta pasažieriem.

No 2021.gada 22.februāra ir pārtraukti avioreisi no Brazīlijas un Dienvidāfrikas. Uz Dienvidāfriku un Brazīliju nogādāt pasažierus ir atļauts, kā arī atļauts ceļot pasažieriem tranzītā. Lidojumi atļauti arī humānās palīdzības sniedzējiem un kravu pārvadātājiem; lidmašīnu apkalpe atbrīvota no testa un karantīnas prasībām.

Personām, kuras pēdējo 10 dienu laikā ir apmeklējušas Indiju, pēc ierašanās Turcijā jāpavada 14 dienas karantīnā valdības norādītajā apmešanās vietā un 14.dienā jāveic atkārtots tests. Negatīva testa rezultāta gadījumā karantīnu var pārtraukt.

Personām, kuras pēdējo 10 dienu laikā ir apmeklējušas Brazīliju un  Dienvidāfriku, pēc ierašanās Turcijā jāievēro 14 dienu karantīna valdības norādītajā apmešanās vietā un 10.dienā ir jāveic atkārtots tests. Negatīva rezultāta gadījumā karantīnu var pārtraukt.

Arī ieceļotājiem, kuri valstī ierodas pa sauszemes un jūras ceļiem, ir jāuzrāda negatīvs Covid-19 testa rezultāts. Personām, kuras nevarēs uzrādīt negatīvu testu, būs jādodas karantīnā, testu veicot 7. karantīnas dienā.

Visiem ieceļotājiem, kuri atradīsies karantīnā būs jāaizpilda reģistrācijas anketa un šie dati tiks uzglabāti 30 dienas.

Lidmašīnu, kuģu apkalpes locekļi un kravu pārvadājumu automašīnu šoferi ir atbrīvoti no negatīva Covid-19 testa un karantīnas prasībām.

Visā valstī ir ieviesta obligāta prasība lietot sejas maskas publiskās vietās, t.sk. sabiedriskajā transportā, tirdzniecības vietās, restorānos un uz ielas.

Turcijā spēkā šādi ierobežojumi:

  • 01.03.2021 Turcijas valdība paziņoja par 4-zonu sistēmas ieviešanu Turcijā, kas nosaka Covid-19 ierobežojošos mērus katrā no zonām. Turcijas provinces tagad ir iedalītas 4 riska grupās: zema (zilā krāsa), vidēja (dzeltena krāsa), augsta (oranža krāsa) un ļoti augsta (sarkana krāsa). Iedalījums balstīts uz inficēto un vakcinēto cilvēku skaitu. Lai redzētu Turcijas iedalījumu 4 riska zonās, lūgums skatīt šeit: https://covid19.saglik.gov.tr/.
  • No pirmdienas līdz piektdienai visā Turcijas teritorijā no pulksten 21.00 līdz 5.00 ir jāievēro mājsēde.
  • Augsta un ļoti augsta riska zonās vēl joprojām turpinās aizliegums atrasties ārpus mājas no sestdienas pulksten 21.00 līdz pirmdienai pulksten 05.00.
  • Publiskās ēdināšanas iestādes (restorāni, beķerejas, kafejnīcas un kafetērijas) ir atvērtas un strādā 50% kapacitātē no pulksten 07.00 līdz 19.00, izņemot ļoti augsta riska zonās. Lai apmeklētu sabiedriskās ēdināšanas iestādes, jāuzrāda HES kods.
  • Lielveikali, pārtikas veikali, frizētavas ir atvērtas no 07.00-19.00.
  • Kinoteātri, futbollaukumi un līdzīgas iestādes ir atvērtas tikai reģionos ar zema un vidēja riska līmeni.
  • Informāciju par izglītības iestāžu darba plānu un laikiem, lūgums skatīt šeit: http://www.meb.gov.tr/basin-aciklamasi/haber/22651/tr.
  • Smēķēšana sabiedriskās vietās ir aizliegta.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

Valstī saglabājas teroristu grupējumu uzbrukumu riski, kā arī iespējami protesti un demonstrācijas. Ārlietu ministrija aicina izvairīties no cilvēku masveida pulcēšanās vietām, ievērot piesardzību atrodoties tūrisma apskates objektos.

Ārlietu ministrija aicina Latvijas valstspiederīgos ievērot vietējo drošības un tiesībsargājošo iestāžu norādījumus. Vienlaikus iesakām ceļotājiem vienmēr līdzi nēsāt personu apliecinošus dokumentus, jo Turcijas tiesībsargājošo iestāžu pārstāvjiem ir tiesības pārbaudīt jebkuras personas identitāti un piemērot sodus tiem, kuri dokumentus nevar uzrādīt.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņiem vīza ieceļošanai Turcijā ar tūrisma mērķi nav nepieciešama, ja uzturēšanās nepārsniedz 90 dienas 180 dienu laikā un attiecīgi 30 dienas katrā ieceļošanas reizē. Ja uzturēšanās tiek plānota uz ilgāku laiku vai arī ieceļošanas mērķis ir cits, ir jānoformē vīza, izmantojot e-Vīzas sistēmu (www.evisa.gov.tr) vai vēršoties Turcijas vēstniecībā Rīgā, vai citā Jums tuvākajā Turcijas vēstniecībā ārvalstīs. Latvijas nepilsoņiem ieceļošanai Turcijā nepieciešama vīza.

Atgādinām, ka pasei ieceļošanas brīdī jābūt derīgai vismaz 6 mēnešus.

Veselība

Ārlietu ministrija aicina ceļotājus, apmeklējot Turcijas pilsētas, uzmanīties no klaiņojošu suņu uzbrukumiem. Nepieciešamības gadījumā vakcināciju pret trakumsērgu ir iespējams saņemt tikai valsts slimnīcās.

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas ceļotājiem par profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību Turcijā vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. , viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.