Sudānas Republika

10.04.2021. 16:04
  • Ceļojumu brīdinājums

IESAKĀM NECEĻOT BEZ BŪTISKAS NEPIECIEŠAMĪBAS

Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

 

Informācija par došanos  uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar Covid-19 strauju izplatību pasaulē Sudānas varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai. 

Ir atjaunoti daži starptautiskie komercreisi.

Sudānas valstspiederīgajiem ielidojot tiek veikts Covid-19 tests. Pārējiem ieceļojot jāuzrāda negatīvs Covid-19 tests, kas veikts ne agrāk kā pirms 72 stundām, kā arī jāievēro  14 dienu pašizolācija. Ieceļotāji tiek anketēti, lai noskaidrotu valstis, no kurām ceļots, kāds ir ceļojuma galamērķis.

Lidostā tiek veikta veselības pārbaude.

Lai valstī ierobežotu vīrusa izplatību, obligāta prasība ir  sejas aizsargmasku lietošana un sociālās distancēšanās ievērošana, atsevišķas aviokompānijas var pieprasīt lietot arī cimdus.

Iespējami lokāli ierobežojumi ceļošanai valsts iekšienē.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā šeit.

Drošības situācija

Valstī ir saspringta politiskā un drošības situācija pēc militārā apvērsuma, kas notika 2019.gada aprīlī. Šādos apstākļos Ārlietu ministrija iesaka ceļotājiem neapmeklēt Sudānu. Tiem Latvijas valstspiederīgajiem, kas pašlaik atrodas šajā valstī, iesakām sekot drošības situācijas attīstībai, neiesaistīties politiskās aktivitātēs, protesta akciju norišu laikā palikt telpās, ievērot varas iestāžu norādījumus, kā arī apsvērt drošākos izceļošanas veidus.

Valstī pastāv terorisma un cilvēku nolaupīšanas draudi, tādēļ Ārlietu ministrija iesaka ievērot vislielāko piesardzību vietās, kurās uzturas liels skaits cilvēku. 

Stingri aicinām neapmeklēt  šādus Sudānas reģionus: Sarkanās jūras apgabala pierobežu ar Eritreju, Darforu (Darfur), Abjei reģionu (Abyei), Dienvidu Kurdufānu (Southern Kordofan), Zilās Nīlas (Blue Nile) štatus, Ziemeļu Kurdufānu (Northern Kordofan), Baltās Nīlas (White Nile) apgabalu uz dienvidiem no Kosti-Elubajidas-Ennihūdas (Kosti-El Obeid-En Nahud) ceļa.

Iesakām tikai neatliekamas nepieciešamības gadījumā doties uz rajoniem, kas atrodas uz rietumiem no Ennihūdas (El-Nahud) pilsētas Ziemeļu Kurdufānā (North Kordofan) līdz pat Darforas (Darfur) robežai.

Vietējie likumi un paražas

Ceļojot pa Sudānu, stingri iesakām ievērot varasiestāžu norādījumus un vietējos likumus, tostarp cienot vietējās tradīcijas.

Ceļotājiem Sudānā vienmēr līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments vai tā kopija. Ceļojot no vienas pilsētas uz otru, ir jāsaņem drošības iestāžu atļauja.

Valstī par noziegumiem, kas saistīti ar narkotisko vielu transportēšanu, izgatavošanu, realizāciju vai glabāšanu, draud bargs sods.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem ieceļošanai Sudānā ir jānoformē vīza Sudānas vēstniecībā Zviedrijā.

Ieceļošana Sudānā ir liegta, ja ceļošanas dokumentā  ir Izraēlas vīza vai Izraēlas ieceļošanas/izceļošanas spiedogi.

Amerikas Savienotās Valstis (ASV), pamatojoties uz drošības situāciju pasaulē, no 2016. gada 21. janvāra ir ieviesušas izmaiņas ASV Elektroniskās ceļošanas atļaujas sistēmā (Electronic System for Travel Authorization, ESTA). Šīs izmaiņas skar tos ārvalstniekus, tai skaitā Latvijas pilsoņus, kas, sākot ar 2011. gada 1. martu, ir apmeklējuši Irāku, Irānu, Sīriju vai Sudānu, vai arī ir šo valstu izcelsmes. Minētās personas nevar izmantot ASV Bezvīzu programmas (Visa Waver Programme) priekšrocības un saņemt ceļošanas atļauju ESTA – ieceļošanai ASV ir jāsaņem vīza.

Veselība

Sudānā regulāri tiek konstatēti nopietni holēras uzliesmojumi.

Sudānas valdība ir izsludinājusi Čikungunjas vīrusa uzliesmojumu Sudānas austrumos (īpaši Kasalā).

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: https://www.spkc.gov.lv/lv/valstu-saslimstibas-raditaji-ar-covid-19-0, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni+371 26337711 vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi. Tā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, konsulāro palīdzību iespējams saņemt citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās. Lūdzam ņemt vērā, ka varas iestāžu piemēroto noteikumu dēļ ārvalstu pārstāvniecību darbībai Sudānā, to iespējas sniegt palīdzību ir ierobežotas.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.