Saūda Arābijas Karaliste

05.10.2019. 10:03
  • Ceļojumu brīdinājums

Dodoties uz ārzemēm, Ārlietu ministrijas Konsulārais departaments iesaka iegādāties ceļojumu apdrošināšanu, kas sedz repatriācijas (transportēšanas) izdevumus pacienta smagas saslimšanas vai nāves gadījumā, reģistrēties Konsulārajā reģistrā, viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši”, kā arī sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi .

Drošības situācija

Tā kā Saūda Arābijas Karaliste uz laiku ir pārtraukusi diplomātiskās attiecības ar Kataru, no 2017. gada 6. jūnija ir daļēji vai pilnībā slēgti visi robežkontroles punkti starp Saūda Arābijas Karalisti un Kataru. Ja tuvākajā laikā plānots ieceļot Katarā vai izceļot no tās, aicinām ceļotājus sazināties ar tūrisma kompāniju vai pārvadātāju un pārliecināties par plānotā reisa aktualitāti. 

Ņemot vērā terorisma draudus pasaulē un saspīlējumu reģionā, Ārlietu ministrija iesaka ceļotājiem ievērot piesardzību, uzturoties sabiedriskās vietās,  kā arī neapmeklēt vietas, kuras vienlaikus apmeklē liels cilvēku skaits.

Konflikti Persijas līča reģionā ir atstājuši ietekmi uz drošības situāciju Saūda Arābijā. Sabiedriskajos plašsaziņas līdzekļos ir izskanējušas ziņas par no Jemenas uz Saūda Arābiju raidītām raķetēm un bezpilota aviācijas sistēmu uzbrukumiem naftas ieguves un aviācijas infrastruktūras objektiem.

Ārlietu ministrija aicina ceļotājus sekot vietējo plašsaziņas līdzekļu ziņojumiem un ievērot vietējo iestāžu norādes

Ārlietu ministrija stingri iesaka neapmeklēt pierobežas joslu 10 km zonā no robežas ar Jemenu, ka arī aicina atturēties no pierobežas daļas apmeklēšanas 10 līdz 80 km attālumā no robežlīnijas.

Saūda Arābijas varas iestādes ir noteikušas aizliegumu 20 km rādiusā ap valsts ziemeļaustrumu robežu pie Hafar el Bātīnas (Ḥafar al-Bāṭin) un Hafdžī (Raʾs al-Ḫafğī) pilsētām. Par aizlieguma pārkāpumu var tikt piemērots 30 mēnešu cietumsods un 25 000 SAR (Saūda Arābijas riāli) naudas sods.

Vietējie likumi un paražas

Saūda Arābijā tiek stingri ievērota konservatīva islāma likumu interpretācija, tādēļ aicinām ceļotājus cienīt vietējās tradīcijas, likumus un reliģiju un ar savu rīcību vai uzvedību neaizskart vietējo iedzīvotāju godu un cieņu, it īpaši svētā mēneša Ramadāna laikā, vai, apmeklējot reliģiskas nozīmes vietas.

Kopš e-vīzas ieviešanas tūristiem Saūda Arābijas iestādes ir aktualizējušas jaunus noteikumus ārvalstniekiem, kas jāievēro attiecībā uz uzvedību, atrodoties sabiedriskās vietās, apģērbu un citām prasībām. Publiskās vietās ieteicams atturēties no jūtu izrādīšanas pret savu partneri vai trešo personu, rupjas valodas vai nepiedienīgu žestu lietošanas. Gan vīriešiem, gan sievietēm jāvalkā apģērbs, kas sedz plecus un ceļgalus, jāizvairās no pārāk apspīlēta apģērba valkāšanas, vai tāda, uz kura ir rupjš teksts vai zīmējums.

Ramadāna laikā sabiedriskās vietās diennakts gaišajā laikā ir aizliegts lietot ēdienus un dzērienus, kā arī smēķēt.

Par alkohola lietošanu un izplatīšanu personu var sodīt pat ar cietumsodu. Par narkotisko vielu glabāšanu, izplatīšanu un ražošanu sodi ir bargi, tostarp paredzēts arī  nāvessods.

Detalizētu informāciju par jaunajiem uzvedības noteikumiem un sodu apmēru par atsevišķiem pārkāpumiem, var skatīt mājas lapā: https://www.visitsaudi.com/en/

Ceļotājiem vienmēr ir jānēsā līdzi personu apliecinoši dokumenti, jo Saūda Arābijas tiesībsargājošo iestāžu pārstāvjiem ir tiesības pārbaudīt jebkuras personas identitāti.

Ja ikdienā ir jālieto kādi medikamenti, personai jābūt ārsta izrakstītam dokumentam, kas apliecina šo medikamentu lietošanas nepieciešamību.

Valsts iestāžu, militāru objektu vai piļu fotografēšana Saūda Arābijā ir aizliegta. Ieteicams arī atturēties no vietējo cilvēku fotografēšanas bez atļaujas. Nebūtu vēlams valstī ievest binokļus, šāda veida priekšmetus uz robežas var konfiscēt.

Pārvietojoties ar transportlīdzekli, sauszemes robežas šķērsošanai izmantojami tikai tie robežkontroles punkti, kur izvietotas īpašas norādes.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem ieceļošanai Saūda Arābijā ir vajadzīga vīza.  Vēršam uzmanību, ka ieceļošanas vīzas var saņemt tikai biometrisko pasu turētāji. Pasei ieceļošanas brīdī ir jābūt derīgai vismaz sešus mēnešus.

No 2019. gada 27. septembra Latvijas pilsoņi ieceļošanai Saūda Arābijā tūrisma nolūkā var saņemt e-vīzu, pirms ceļojuma aizpildot e-vīzas pieteikumu portālā https://visa.visitsaudi.com/. Par e-vīzas saņemšanu Latvijas nepilsoņiem aicinām sazināties ar Latvijā akreditēto Saūda Arābijas Karalistes vēstniecību Somijā.

Sievietēm ir jābūt sagaidošajai personai, ja viņas ieceļo valstī bez pavadošās personas.

No 2018. gada 1. jūnija uzņēmēji, tostarp sievietes, var saņemt daudzkārtējas ieceļošanas vīzas ar derīguma termiņu uz 2 gadiem bez sponsora (ielūdzēja) iesaistes.

Plašāka informācija par ieceļošanas noteikumiem Saūda Arābijā ir pieejama, sazinoties ar Latvijā akreditēto Saūda Arābijas Karalistes vēstniecību Somijā.

Veselība

Pasaules Veselības organizācija (PVO) turpina saņemt informāciju par arvien jauniem saslimšanas gadījumiem ar iepriekš cilvēkiem nediagnosticēto koronavīrusa MERS-CoV infekciju Saūda Arābijā, tāpēc aicinām, ceļojot uz minēto reģionu, iepazīties ar informāciju par slimībām un to izplatības teritorijām Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/ (informācija angļu valodā).

Konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +37126337711 vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. . Tā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, konsulāro palīdzību iespējams saņemt citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.