Ķīnas Tautas Republika

28.09.2020. 07:47
  • Ceļojumu brīdinājums

️Izvērtē nepieciešamību doties ārvalstu ceļojumā

Informācija par došanos  uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar COVID-19 uzliesmojumu Hubei provincē un tā straujo izplatību, Ārlietu ministrija aicina ceļotājus nedoties braucienos uz Ķīnu. Vairākas aviosabiedrības ir apturējušas vai samazinājušas lidojumus uz valsti un no tās. Tādēļ atgriešanās iespējas no Ķīnas un ieceļošanas iespējas Ķīnā ir apgrūtinātas. Ķīnas iestādes ir noteikušas pārvietošanās ierobežojumus dažās valsts daļās. Tāpat aicinām ceļotājus ievērot vietējo iestāžu norādījumus un pildīt visu papildus pārbaužu pasākumus.

Ārvalstniekiem, tai skaitā arī Latvijas valsts piederīgajiem, kuri izmantos Ķīnas lidostu, arī dodoties tranzītā, pirms iekāpšanas ir jāuzrāda COVID – 19 sertifikāts vai sertificēta veselības deklarācijas veidlapa.

Pasažieriem, kuri plāno doties no Latvijas uz Ķīnu vai tranzītam izmantot lidostas Ķīnā, jāveic COVID-19 tests, lai saņemtu sertificētu Veselības deklarācijas veidlapu no Ķīnas vēstniecības Latvijā. Testa apliecinājums, pases datu lapas un parakstītas Veselības deklarācijas veidlapas jānosūta uz e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. novērtēšanai. Pēc apstiprināšanas apliecinātā veidlapa tiks nosūtīta atpakaļ pasažierim uz e-pastu. Detalizētāka informācija un veidlapu formas pieejamas Ķīnas vēstniecības mājaslapā: http://lv.china-embassy.org/eng/xwdt/t1810630.htm 

Ārvalstnieki, tajā skaitā Latvijas valstspiederīgie, kuriem ir derīgas Ķīnas uzturēšanās atļaujas (darbs, personīgās lietas vai ģimenes apvienošanās), var ieceļot Ķīnā bez nepieciešamības noformēt vīzu. Ārvalstniekiem, kuriem minēto kategoriju uzturēšanās atļauju derīguma termiņš beidzās pirms 2020.gada 28.marta, ir nepieciešams pieteikties vīzai Ķīnas vēstniecībā, uzrādot veco uzturēšanās atļauju un citus dokumentus, kas pierāda, ka nav mainījies pamatojums šīs uzturēšanās atļaujas saņemšanai.

Personām, kuras plāno ieceļot Ķīnā, ir jārēķinās ar vairākas stundas ilgām veselības pārbaudēm lidostās (starptautiskie lidojumi var tikt novirzīti no galamērķa uz tuvākajām lidostām), kam seko obligātā 14 dienu karantīna (iestāžu norādītajā viesnīcā).

Lūdzam ņemt vērā, ka atsevišķas valstis un teritorijas ir noteikušas ieceļošanas ierobežojumus ceļotājiem, kuri pēdējā laikā ir bijuši Ķīnā vai šķērsojuši to tranzītā. Pirms ceļojuma aicinām pārliecināties attiecīgās valsts tuvākajā pārstāvniecībā par ieceļošanas ierobežojumiem, kas noteikti koronavīrusa dēļ.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu pieejamas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

Ņemot vērā sarežģīto iekšpolitisko situāciju Honkongā un pēdējā laikā notikušās masveida demonstrācijas un sadursmes, Ārlietu ministrija aicina ceļotājus regulāri sekot līdzi notikumu attīstībai plašsaziņas līdzekļos un sociālajās vietnēs. Ministrija aicina būt piesardzīgiem, uzturoties sabiedriskās vietās Honkongā, kā arī neapmeklēt vietas, kur uzturas liels cilvēku skaits un norisinās demonstrācijas.

1. jūlijā stājās spēkā Visķīnas Tautas kongresa Pastāvīgās komitejas pieņemtais Honkongas nacionālās drošības likums. Tajā noteikta atbildība par valsts šķelšanu, valsts varas graušanu, teroristiskām darbībām un slepenu vienošanos ar ārvalstīm vai ārvalstu spēkiem, kas apdraudētu valsts drošību. Par attiecīgiem pārkāpumiem var tikt piespriests pat mūža ieslodzījums. Sods var tikt piemērots arī par darbībām, kas veiktas atrodoties ārpus Honkongas. Ķīnas varas iestādēm ir tiesības aizturēt un tiesāt personas par drošības likuma pārkāpumu. Atsevišķos gadījumos aizturētās personas var tikt izdotas tiesāšanai kontinentālajā Ķīnā.

Ķīnā pastāv vispārēji terorisma draudi, augstāks terorisma draudu līmenis ir Siņdzjanas Uiguru (Xinjiang Uyghur) autonomajā reģionā, tādēļ aicinām ceļotājus būt piesardzīgiem, apmeklējot šo reģionu.

Plānojot ceļojumu uz Ķīnu, aicinām ņemt vērā to, ka vairāki valsts reģioni atrodas seismiski aktīvā zonā. Atsevišķos rajonos lietus un taifūnu sezona ilgst no maija līdz novembrim. Pirms ceļojuma iesakām noskaidrot informāciju par gaidāmajiem laikapstākļiem galamērķī.

Vietējie likumi un paražas

Obligāti jāievēro vietējā likumdošana un varas iestāžu prasības, īpaši attiecībā uz uzturēšanas atļaujām/vīzām. Pārkāpumu gadījumos privātpersonas/uzņēmēji var tikt aizturēti, apcietināti, deportēti vai tiek liegta izbraukšana no valsts.

Narkotisko vielu aprite un lietošana Ķīnā ir aizliegta, personas var tikt sodītas ar ļoti bargiem sodiem, arī nāvessodu. Vietējās varas iestādes rīko reidus lidostās, klubos un citur. Bankomātos ir ierobežotas skaidras naudas izņemšanas iespējas VISA/Mastercard. Ar skaidrās naudas ievešana/izvešana nosacījumiem aicinām iepazīties muitas mājaslapā.

Ir ieteicams uzmanīties no 100 RMB (CNY) banknošu viltojumiem taksometros.

Jāņem vērā, ka ir apgrūtināta piekļuve atsevišķām interneta vietnēm, piemēram, Gmail, Google, Facebook, Twitter.

Ieceļošana un vīzas

Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem, ieceļojot Ķīnā, ir nepieciešama vīza. Piesakoties vīzai uz Ķīnu (izņemot Honkongu), vispirms tiešsaistē jāaizpilda vīzas pieteikums un pēc tam tiešsaistē jāaizpilda vīzas dokumentu iesniegšanas pieteikums, lai rezervētu apmeklējuma laiku Ķīnas vēstniecībā. Vēstniecība rekomendē ieplānot apmeklējuma laiku vismaz 20 dienas pirms plānotā brauciena. Detalizēta informācija par vīzas saņemšanas nosacījumiem pieejama, sazinoties ar Ķīnas vēstniecību Latvijā.

Atsevišķās Ķīnas pilsētās un provincēs tiek piemērots līdz pat 144 stundu tranzīta bezvīzu režīms, piemēram, ieceļojot Pekinas (Beijing Capital International Airport) un Šanhajas (Shanghai Pudong International Airport) starptautiskajās lidostās. Aicinām ceļotājus par katru individuālo braucienu personīgi sazināties ar Ķīnas vēstniecību Latvijā.

Kopš 2018. gada 1. maija Latvijas pilsoņi var bez vīzas uzturēties Hainaņas (Hainan) provincē līdz 30 dienām, ja brauciena mērķis ir tūrisms. Latvijas pilsoņi bez vīzas līdz 90 dienām pusgada laikā var uzturēties arī Makao, Honkongā un Taivānā.

Ārvalstniekiem vecumā no 14 līdz 70 gadiem, ieceļojot Ķīnā, visās robežšķērsošanas vietās ir jānodod biometrijas dati – pirkstu nospiedumi. 

Vēršam uzmanību, ka visiem ārvalstniekiem visu ceļojuma laiku līdzi ir jābūt pasei. Uzturēšanās vieta valstī obligāti ir jāreģistrē. Tas jādara tuvākajā policijas iecirknī 24 stundu laikā pēc ierašanās valstī. Ja ceļotāji plāno apmesties viesnīcā, reģistrāciju veiks viesnīcas darbinieki. Lai apmeklētu Tibetu, pirms brauciena jāsaņem Ķīnas varas iestāžu atļauja.

Sakarā ar Āfrikas cūku mēra izplatību, Taivānā ieviests aizliegums ievest dzīvniekus, gaļas produktus un ar to saistītos produktus, kā arī augus, sēklas, svaigus augļus un dārzeņus, un iesāktu ēdienu. Taivānas lidostās tiem pasažieriem, kuri ieveduši iepriekšminētos produktus, tos nepieciešams deklarēt vai arī izmest atkritumu konteinerā. Par šo noteikumu pārkāpumu paredzēts līdz 1 miljonu NTD liels naudassods (ekvivalents 33 000 USD). Jaunākā informācija pieejama šeit: https://www.baphiq.gov.tw/en

Veselība

Pasaules Veselības organizācija ir izplatījusi brīdinājumu par jauna koronavīrusa uzliesmojumu Ķīnā. Lūdzam rūpīgi iepazīties ar Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā ievietoto informāciju par koronavīrusu un ieteikumiem profilakses pasākumiem. Ceļotājus no Ķīnas, kuriem ceļojuma laikā vai pēc atgriešanās ir parādījušies minētās infekcijas simptomi (drudzis, apgrūtināta elpošana), aicinām vērsties pie ārsta un informēt par savu ceļojumu un kontaktpersonām.

Sīkāku informāciju ir iespējams iegūt Eiropas Slimību kontroles un profilakses centra mājas lapā: https://www.ecdc.europa.eu/en/news-events/update-cluster-pneumonia-cases-associated-novel-coronavirus-wuhan-china-2019.

Augstais gaisa piesārņojuma līmenis Ķīnā, kas var rasties lielākajās pilsētās un industriālajās zonās, var izraisīt bronhu, deguna blakusdobumu vai astmas saasinājumus bērniem un vecāka gadagājuma cilvēkiem. Pirms ceļošanas ir iespējams pārbaudīt piesārņojuma indeksa līmeni daudzās pilsētās reālajā laikā. Kad piesārņojuma līmenis ir īpaši augsts, Ķīnas varas iestādes var izsludināt “sarkano brīdinājumu” un  noteikt ceļu satiksmes un avio pārlidojumu ierobežojumus.

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: https://www.spkc.gov.lv/lv/valstu-saslimstibas-raditaji-ar-covid-19-0, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību Ķīnā vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26 33 77 11 vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. , viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni "Ceļo droši" un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.