Kosova

05.02.2021. 20:43
  • Ceļojumu brīdinājums

IESAKĀM NECEĻOT BEZ BŪTISKAS NEPIECIEŠAMĪBAS

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar COVID-19 izplatības ierobežošanu Kosovā pieņemti atsevišķi drošības pasākumi. Slēgtas sauszemes robežas, aviosatiksme, ierobežota pārvietošanās. Ieceļošana valstī tiks atteikta, ja vien persona tur nedzīvo vai nestrādā.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļa vietnē.

Drošības situācija

Aicinām ceļotājus ievērot piesardzību, pārvietojoties valsts pierobežas rajonos, kur pastāv spontānu nemieru un politisku protestu varbūtība. Ņemot vērā politisko saspīlējumu Kosovas ziemeļu daļā, iesakām būt piesardzīgiem, atrodoties Kosovas un Serbijas pierobežā, īpaši Zvečanas (Zvečan), Zubinas Potokas (Zubin Potok) un Leposavičas (Leposavic) apgabalos, kā arī Mitrovicas (Mitrovice) ziemeļdaļā

Iekšpolitiskās situācijas dēļ Kosovā, īpaši valsts galvaspilsētā Prištinā (Priština), iespējamas demonstrācijas. Ārlietu ministrija aicina ceļotājus izvairīties no dalības demonstrācijās un to norises vietu apmeklējuma, kā arī sekot līdzi aktuālajai informācijai plašsaziņas līdzekļos un ņemt vērā vietējo varasiestāžu norādījumus.

Vietām valstī saglabājušās kājnieku mīnas un nesprāguši lādiņi. Autobraucējiem iesakām būt uzmanīgiem, jo atsevišķos Kosovas reģionos ir bīstama satiksme, kā arī dažu ceļu tehniskais stāvoklis, īpaši kalnu rajonos, var apdraudēt braucēju drošību.

Serbijas varasiestādes aizliedz personām valstī ieceļot no Kosovas, ja vien ceļojums nav uzsākts Serbijā. Aicinām izvairīties no robežu šķērsošana punktiem Zubin Potok un Leposavič (Vārti 1 un 31).

Lai izvairītos no iespējamām zādzībām, aicinām ceļotājus pievērst pastiprinātu uzmanību personīgo mantu drošībai.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas Republikas pilsoņi un nepilsoņi Kosovā var ieceļot un uzturēties bez vīzas, ja plānotais uzturēšanās laiks nepārsniedz 90 dienas 180 dienu laikā. Papildu jautājumu gadījumā aicinām sazināties ar Kosovas vēstniecību Zviedrijā.

Veselība

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: https://www.spkc.gov.lv/lv/valstu-saslimstibas-raditaji-ar-covid-19-0,  kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/. Savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosiTā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, atgādinām, ka konsulāro palīdzību iespējams saņemt citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.