Kolumbijas Republika

26.10.2019. 15:44
  • Ceļojumu brīdinājums

Dodoties uz ārzemēm, Ārlietu ministrijas Konsulārais departaments iesaka iegādāties ceļojumu apdrošināšanu, kas sedz repatriācijas (transportēšanas) izdevumus pacienta smagas saslimšanas vai nāves gadījumā, reģistrēties Konsulārajā reģistrā, viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši”, kā arī sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Drošības situācija

Ārlietu ministrija aicina ceļotājus būt piesardzīgiem, ceļojot uz Kolumbiju. Lai arī drošības situācija pēdējo gadu laikā valstī ir ievērojami uzlabojusies, tā joprojām ir mainīga – pastāv cilvēku nolaupīšanas draudi, un ir samērā augsts noziedzības līmenis. Valsts lauku reģionos ir saglabājušās kājnieku mīnas un nesprāgusi munīcija, tāpēc ministrija iesaka būt īpaši uzmanīgiem. Saistībā ar pastāvošajiem drošības riskiem ministrija aicina ceļotājus nedoties uz lauku un pilsētu teritorijām, kurās notiek narkotisko vielu  ražošana un transportēšana, kā arī neuzturēties to tuvumā.

Valstī pastāv terorisma draudi, tāpēc Ārlietu ministrija iesaka ceļotājiem izvairīties no atrašanās masu pulcēšanās vietās un tiešā valdības, un militāro iestāžu tuvumā. Ceļotājiem, kuri atrodas valstī, ministrija iesaka regulāri sekot līdzi informācijai vietējos plašsaziņas līdzekļos par drošības situācijas attīstību, kā arī pārliecināties par dzīvesvietas drošību.

Aicinām ievērot piesardzību un neko neņemt no nepazīstamām personām, tā kā aplaupīšanām un uzbrukumiem bieži tiek izmantota apdullinoša viela skopolamīns, kura ietekmē cilvēks zaudē gribu un/vai samaņu. Skopolamīns var būt pievienots ēdienam, dzērieniem, cigaretēm vai pat uz papīra lapām/reklāmām.

Ārlietu ministrija iesaka neapmeklēt Buenaventuru (Buenaventura) un Tumako (Tumaco) ostas pilsētu un to apkārtni.

Ārlietu ministrija aicina izvērtēt nepieciešamību apmeklēt:

- Putumajo (Putumayo), Araukas (Arauca), Kaketas (Caquetá), Gvavjari (Guaviare), Gvainijas (Guainía), Vičadas (Vichada) un Ziemeļsantanderas (Norte de Santander) departamentus, izņemot to galvaspilsētas;

- Kauku (Cauca) departamentu, izņemot galvaspilsētu Popajanu (Popayán), un ceļu no Svētā Augustīna drupām Uilā (Huila) līdz Popajanas pilsētai;

- Čoko (Chocó) departamentu, izņemot galvaspilsētu Kibdo (Quibdó), vaļu vērošanas vietas Nuki (Nuqui) un Baija Solano (Bahia Solano), kā arī tūrisma vietu Kapurganu (Capurganá);

- Narinjo (Nariño) departamentu, izņemot galvaspilsētu un Ipjalesas (Ipiales) robežpunktu;

- Metas (Meta) departamentu, izņemot galvaspilsētu Viljavisensio (Villavicencio), un tūristu vietu Kanjo Kristalesu (Caño Cristales). Tūristiem, kuri dodas uz Kanjo Kristalesu, iesakām ceļot tikai ar uzticamas tūrisma kompānijas starpniecību, kā arī lidojumiem izmantot tikai Lamakarenas (La Macarena) pilsētu;

- Lagvahiras (La Guajira), Sesaras (César) un Bojakas (Boyaca) departamentus 5 km attālumā no Venecuēlas robežas;

- lauku rajonus Antiokiju (Antioquia) ziemeļos, Kordovu (Cordoba) dienvidos, Valje de Kauku (Valle de Cauca) dienvidos un Bolivaru (Bolivar) dienvidos.

Galvenie valsts autoceļi ir droši satiksmei dienas laikā. Amazonasas (Amazonas), Vaupesas (Vaupes) un Gvainijas (Guainía) departamentu galvaspilsētas ir sasniedzamas tikai ar gaisa satiksmi, jo šajos reģionos nav ceļu infrastruktūras.

Ārlietu ministrija iesaka izvairīties no Kolumbijas–Venecuēlas sauszemes robežas šķērsošanas, kā arī, ceļojot robežas tuvumā, sekot līdzi vietējo iestāžu norādēm. Tāpat ministrija aicina sekot līdzi vietējo iestāžu norādēm arī, ja ir plānots ceļojums ārpus valsts lielākajām pilsētām, kā arī, ja atrodaties protestu norises vietās. Kolumbijā ir izplatīti sociālie protesti, kuri var pāraugt vardarbībā un novest pie ceļu un transporta tīkla darbības pārrāvumiem. Ārlietu ministrija iesaka izvairīties no šādiem protestiem.

Tā kā Kolumbija atrodas seismiski aktīvā zonā, ministrija aicina ceļotājus sekot līdzi aktuālajai informācijai vietējos plašsaziņas līdzekļos. Tāpat valstī ir iespējamas stipras lietusgāzes un plūdi.

Vietējie likumi un paražas

Valstī par noziegumiem, kas saistīti ar narkotisko vielu transportēšanu, izgatavošanu, realizāciju vai glabāšanu, draud bargi sodi.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi Kolumbijā drīkst ieceļot un uzturēties līdz 180 dienām gadā bez vīzas, ja ceļojuma mērķis ir īslaicīga privāta vizīte vai tūrisms. Latvijas nepilsoņiem ieceļošanai Kolumbijā ir nepieciešama vīza, un tā jānoformē Kolumbijas vēstniecībā Varšavā. Pasei ir jābūt derīgai vismaz sešus mēnešus.

Lai saņemtu sīkāku informāciju par ieceļošanas noteikumiem Kolumbijā, Ārlietu ministrija aicina sazināties ar Latvijā akreditēto Kolumbijas Republikas vēstniecību Varšavā, tālrunis +48 226 177 157, e-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. .

Veselība

Ārlietu ministrija vērš uzmanību uz Kolumbijas Veselības ministrijas rekomendāciju ne vēlāk kā 10 dienas pirms ieceļošanas Kolumbijā veikt vakcināciju pret dzelteno drudzi. Brīdinām ceļotājus, kas dodas uz Karību jūras baseina un Dienvidamerikas valstīm, tostarp Kolumbiju, par Zikas vīrusa, Čikungunjas un Denges drudža uzliesmojumiem un aicina ievērot individuālus profilakses pasākumus. Detalizēta informācija par Zikas vīrusa izplatību un skartajiem reģioniem ir pieejama Pasaules Veselības organizācijas (PVO) mājaslapā: http://www.who.int/topics/zika/en/, kā arī Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://ecdc.europa.eu/en/healthtopics/zika_virus_infection/Pages/index.aspx.

Papildu informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. .

Konsulāro palīdzību nepieciešamības gadījumā iespējams saņemt Latvijas goda konsulātā Bogotā, Calle 120 No. 11B-30 (505), tālrunis +573005630779, e-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. .

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.