Irānas Islāma Republika

12.03.2020. 21:44
  • Ceļojumu brīdinājums

Saistībā ar COVID-19 pandēmiju Ārlietu ministrija aicina uz laiku atturēties no braucieniem ārpus Latvijas, izņemot ārkārtas gadījumus un gadījumus, kad personai no Latvijas jāatgriežas savā mītnes valstī.

Tas attiecas uz jebkuras ārvalsts apmeklēšanu neatkarīgi no tā, kāds ir saslimstības līmenis tajā un kādus saslimstību ierobežojošus pasākumus šī ārvalsts ir noteikusi.

Ārlietu ministrija turpina aktualizēt informāciju par dažādās valstīs noteiktajiem ieceļošanas ierobežojumiem.

Drošības situācija 

Varas iestādes veic vīrusa izplatīšanās samazināšanas pasākumus.  Vairākas kaimiņvalstis ir paziņojušas par robežu pagaidu slēgšanu vai pastiprinātiem kontroles pasākumiem pierobežā. Atsevišķas aviokompānijas, piemēram, Emirates un Oman Airlines ir pārtraukušas reisus uz vai no Irānas.  Turpmāko nedēļu laikā aviosatiksmes ierobežojumi var paplašināties un atgriešanās iespējas no Irānas var būt apgrūtinātas, tādēļ aicinām savlaicīgi noskaidrot aktuālo situāciju pie sava aviopārvadātāja.  Ārlietu ministrija iesaka iepazīties  ar aktuālo Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra informāciju un Slimību profilakses un kontroles centra rekomendācijām.

Aicinām neuzturēties vietās, kas atrodas tuvāk par 100 kilometriem no Afganistānas robežas un tuvāk par 10 kilometriem no Irākas robežas. Tāpat iesakām neceļot uz Sistānas un Beludžistānas (Sistan-Baluchistan) provinci un uz austrumiem no Bamas un Jaskas pilsētām.

Lai gan kopš 2016. gada 16. janvāra ir atcelta liela daļa ekonomisko un finanšu ierobežojumu pret Irānu, noteiktās sankcijas joprojām ir spēkā. Ierobežojošie pasākumi, kas saistīti ar cilvēktiesību pārkāpumiem un atbalstu terorismam, paliek nemainīgi.

Līdz Irānai noteikto starptautisko sankciju atcelšanai ceļotājiem ir jāņem vērā, ka valstī ir ierobežotas bezskaidras naudas norēķinu iespējas, tostarp kredītkaršu, bankas karšu un ceļojumu čeku izmantošanai.

Plašāk par Eiropas Savienības sankcijām pret Irānu lasiet šeit

Vietējie likumi un paražas

Ārlietu ministrija iesaka ceļotājiem cienīt un ievērot valsts likumus un paražas: Irānā ir aizliegts fotografēt militāros un valdības objektus, jo to var uzskatīt par spiegošanu un piemērot visaugstāko soda mēru; aizliegta alkoholisko dzērienu lietošana; sievietēm, atrodoties Irānā, publiskās vietās jāuzturas ar apsegtu galvu.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi, ieceļojot Irānā tūrisma nolūkos, vīzu ar termiņu līdz 14 dienām bez pagarināšanas iespējām var saņemt Teherānas, Tebrizas, Isfahānas un Širāzas starptautiskajās lidostās. Ja vīza ir vajadzīga ilgākam laika periodam, tās saņemšanai ir jāvēršas Irānas Islāma Republikas vēstniecībā Zviedrijā. Savukārt Latvijas nepilsoņa pases turētājiem jebkura termiņa vīza ieceļošanai Irānā noformējama, iesniedzot vīzas pieteikumu Irānas Islāma Republikas vēstniecībā Zviedrijā.

Pasei jābūt derīgai vismaz sešus mēnešus pēc izceļošanas no valsts.

Amerikas Savienotās Valstis (ASV), pamatojoties uz drošības situāciju pasaulē, no 2016. gada 21. janvāra ir ieviesušas izmaiņas ASV Elektroniskās ceļošanas atļaujas sistēmā (Electronic System for Travel Authorization, ESTA). Tās skar tos ārvalstniekus, tostarp Latvijas pilsoņus, kuri sākot ar 2011. gada 1. martu, ir apmeklējuši Irāku, Irānu, Sīriju vai Sudānu, vai arī ir šo valstu izcelsmes. Minētās personas nevarēs izmantot ASV Bezvīzu programmas (Visa Waiver Programme) priekšrocības un saņemt ceļošanas atļauju ESTA – ieceļošanai ASV būs jāsaņem vīza.

Veselība

Informācija par slimībām un to skartajām teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: https://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem,  kā arī angļu valodā Pasaules veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. , viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni "Ceļo droši" un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi .

Tā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, atgādinām, ka konsulāro palīdzību iespējams saņemt citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.