Irānas Islāma Republika

05.08.2019. 11:40
  • Ceļojumu brīdinājums

Dodoties uz ārzemēm, Ārlietu ministrijas Konsulārais departaments iesaka iegādāties ceļojumu apdrošināšanu, kas sedz repatriācijas (transportēšanas) izdevumus pacienta smagas saslimšanas vai nāves gadījumā, reģistrēties Konsulārajā reģistrā, viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši”, kā arī sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Drošības situācija 

Ārlietu ministrija aicina nopietni izvērtēt nepieciešamību apmeklēt Irānas Islāma Republiku un doties turp tikai ārkārtējas nepieciešamības gadījumā. Atrodoties Irānā jāievēro maksimāla piesardzība, uzturoties  sabiedriskās vietās, kuras vienlaikus apmeklē liels cilvēku skaits un kuras var kļūt par teroristisku uzbrukumu mērķi.

Aicinām ceļotājus neuzturēties vietās, kas atrodas tuvāk par 100 kilometriem no Afganistānas robežas un tuvāk par 10 kilometriem no Irākas robežas. Tāpat iesakām neceļot uz Sistānas un Beludžistānas (Sistan-Baluchistan) provinci un uz austrumiem no Bamas un Jaskas pilsētām.

Kopš 2019. gada marta beigām Irānu ir skārušas spēcīgas lietusgāzes, izraisot plašus plūdus visā valstī, it īpaši Golestānas, Māzenderānas, Hūzestānas, Ilāma, Fārsas un Luristānas provincēs. Lūdzam sekot Irānas laika apstākļu prognozēm un brīdinājumiem.

Lai gan kopš 2016. gada 16. janvāra ir atcelta liela daļa ekonomisko un finanšu ierobežojumu pret Irānu, noteiktās sankcijas joprojām ir spēkā. Ierobežojošie pasākumi, kas saistīti ar cilvēktiesību pārkāpumiem un atbalstu terorismam, paliek nemainīgi.

Līdz Irānai noteikto starptautisko sankciju atcelšanai ceļotājiem ir jāņem vērā, ka valstī ir ierobežotas bezskaidras naudas norēķinu iespējas, tostarp kredītkaršu, bankas karšu un ceļojumu čeku izmantošanai.

Plašāk par Eiropas Savienības sankcijām pret Irānu lasiet šeit

Vietējie likumi un paražas

Ārlietu ministrija iesaka ceļotājiem cienīt un ievērot valsts likumus un paražas: Irānā ir aizliegts fotografēt militāros un valdības objektus, jo to var uzskatīt par spiegošanu un piemērot visaugstāko soda mēru; aizliegta alkoholisko dzērienu lietošana; sievietēm, atrodoties Irānā, publiskās vietās jāuzturas ar apsegtu galvu.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi, ieceļojot Irānā tūrisma nolūkos, vīzu ar termiņu līdz 14 dienām bez pagarināšanas iespējām var saņemt Teherānas, Tebrizas, Isfahānas un Širāzas starptautiskajās lidostās. Ja vīza ir vajadzīga ilgākam laika periodam, tās saņemšanai ir jāvēršas Irānas Islāma Republikas vēstniecībā Zviedrijā. Savukārt Latvijas nepilsoņa pases turētājiem jebkura termiņa vīza ieceļošanai Irānā noformējama, iesniedzot vīzas pieteikumu Irānas Islāma Republikas vēstniecībā Zviedrijā.

Pasei jābūt derīgai vismaz sešus mēnešus pēc izceļošanas no valsts.

Amerikas Savienotās Valstis (ASV), pamatojoties uz drošības situāciju pasaulē, no 2016. gada 21. janvāra ir ieviesušas izmaiņas ASV Elektroniskās ceļošanas atļaujas sistēmā (Electronic System for Travel Authorization, ESTA). Tās skar tos ārvalstniekus, tostarp Latvijas pilsoņus, kuri sākot ar 2011. gada 1. martu, ir apmeklējuši Irāku, Irānu, Sīriju vai Sudānu, vai arī ir šo valstu izcelsmes. Minētās personas nevarēs izmantot ASV Bezvīzu programmas (Visa Waiver Programme) priekšrocības un saņemt ceļošanas atļauju ESTA – ieceļošanai ASV būs jāsaņem vīza.

Veselība

Informācija par slimībām un to skartajām teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: https://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem,  kā arī angļu valodā Pasaules veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt..

Tā kā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, atgādinām, ka konsulāro palīdzību iespējams saņemt citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.