Gruzija

03.04.2020. 15:47
  • Ceļojumu brīdinājums

Saistībā ar COVID-19 pandēmiju Ārlietu ministrija aicina uz laiku atturēties no braucieniem ārpus Latvijas, izņemot ārkārtas gadījumus un gadījumus, kad personai no Latvijas jāatgriežas savā mītnes valstī.

Tas attiecas uz jebkuras ārvalsts apmeklēšanu neatkarīgi no tā, kāds ir saslimstības līmenis tajā un kādus saslimstību ierobežojošus pasākumus šī ārvalsts ir noteikusi.

Ārlietu ministrija turpina aktualizēt informāciju par dažādās valstīs noteiktajiem ieceļošanas ierobežojumiem.

Drošības situācija

No 31. marta visā Gruzijas teritorijā tiek ieviesta vispārēja karantīna. Aizliegts visa veida sabiedriskais transports, ieskaitot metro, vienīgais izņēmums ir taksometri. Pārvietošanās atļauta vieglajās automašīnās ar noteikumu, ka vienā automašīnā nedrīkst būt vairāk par 3 cilvēkiem. Šis punkts attiecas arī uz pārvietošanos taksometros. 

Katru dienu no plkst. 21:00 līdz 6:00 ir spēkā komandantstunda, kuras laikā aizliegta cilvēku pārvietošanās.  Tbilisi, Batumi, Kutaisi, Rustavi, Poti, Zugdidi, Gori izveidoti papildus kontroles posteņi komandantstundas ierobežojošo pasākumu ievērošanas nodrošināšanai. Izejot no mājas obligāti jāņem līdzi personu apliecinošs dokuments.

Ir slēgtas Gruzijas robežas, aizliegta masu pulcēšanās, tiesībsargājošajām iestādēm atļauts lietot piespiedu līdzekļus karantīnas režīma, tostarp karantīnā esošo personu kontrolei.  Slēgtas visas tirdzniecības vietas, izņemot aptiekas, pārtikas veikalus, DUS.

Par karantīnas režīma neievērošanu paredzēti ievērojami naudas sodi - fiziskām personām sods līdz pat 1000 EUR.

Ārlietu ministrija stingri iesaka neapmeklēt Gruzijas reģionus Abhāziju un Chinvali/Dienvidosetiju, kā arī iesaka bez īpašas vajadzības neapmeklēt šiem reģioniem piekļaujošās teritorijas Gori rajonā un Zugdidi rajonā. Teritorijās, kurās 2008. gadā notika militāras sadursmes starp Gruzijas un Krievijas bruņotajiem spēkiem, joprojām pastāv nesprāgušo lādiņu eksplozijas risks. Saskaņā ar Gruzijas likumdošanu ieceļošana no Krievijas teritorijas Abhāzijā un Chinvali reģionā/Dienvidosetijā ir krimināli sodāms pārkāpums, par ko pirmajā reizē var tikt piespriests naudas sods vismaz 1000 EUR apmērā vai atkārtotu pārkāpumu gadījumā  piemērota brīvības atņemšana uz laiku līdz četriem gadiem. Brīdinām, ka konsulārās palīdzības sniegšana ārkārtas situācijā nonākušajiem šajās teritorijās ir ierobežota.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi un nepilsoņi Gruzijā var ieceļot un uzturēties bez vīzas uz laiku līdz vienam gadam.

Latvijas pilsoņi var ieceļot Gruzijā ar eID karti, savukārt nepilsoņiem ceļošanai ir nepieciešama pase.

Vietējie likumi un paražas

Ceļotājiem, kuri izvēlējušies nolīgt vietējā autotransporta pakalpojumus, ņemot vērā ziemas sezonu un ceļu stāvokli, aicinām ievērot piesardzību un izvērtēt nepieciešamību ceļot diennakts tumšajā laikā.

Veselība

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

Ārkārtas situācijā aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību Gruzijā (arī rakstot Facebook: https://www.facebook.com/embassyofLATVIAinGEO/?ref=br_rs), vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26 33 77 11 vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.