Etiopijas Federatīvā Demokrātiskā Republika

19.10.2020. 20:15
  • Ceļojumu brīdinājums

❗️Izvērtē nepieciešamību doties ārvalstu ceļojumā 

Informācija par došanos  uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar COVID-19 strauju izplatību pasaulē Etiopijas varas iestādes veic dažādus pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai. Visām personām, kas ieceļo valstī ar lidmašīnu un ir vecākas par 10 gadiem, ir jāuzrāda negatīvs COVID-19 tests, kas veikts ne agrāk par 5 dienām (120 stundām). Pēc ierašanās ir obligāta 7 dienu karantīna.

Starptautisko avioreisu skaits ir samazināts. Ja izceļojat no valsts vai ceļojat tranzītā, pirms ceļojuma sazinieties ar aviokompāniju, lai pārliecinātos, ka reiss tiek nodrošināts, vai meklējiet alternatīvus ceļošanas veidus.

Valstī publiskās vietās un sabiedriskajā transportā ir obligāti jāvalkā sejas aizsargmaskas. Pulcēšanās atļauta līdz 50 cilvēkiem un tā ir jāsaskaņo ar atbildīgajiem dienestiem. Personām, kurām parādās COVID-19 simptomi, nekavējoties jāzvana veselības dienestiem 8335 vai 952, lai pieteiktos analīžu veikšanai. Par noteikumu neievērošanu pārkāpējs tiek saukts pie kriminālatbildības.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

Ņemot vērā augstos terorisma draudus Etiopijā, Ārlietu ministrija iesaka ceļotājiem vērtēt vajadzību apmeklēt šo valsti. Jebkurā brīdī Adisabebā vai citās pilsētās var sākties protesti un demonstrācijas, kas nereti pāraug vardarbīgos grautiņos. Papildus jāņem vērā teroristiskās organizācijas Al-Shabab klātbūtne valstī, kas vēl vairāk palielina terorisma riskus.

Ceļotājus, kuri atrodas Etiopijā, aicinām pārliecināties par uzturēšanās vietas drošību, izvairīties no masveida publisku pasākumu apmeklēšanas, būt piesardzīgiem, atrodoties tūristu iecienītās vietās, kā arī sekot aktuālajai informācijai plašsaziņas līdzekļos. Aicinām uzmanīt personīgās mantas, īpaši materiālās vērtības un dokumentus, jo ārvalstnieki ir iecienīts kabatas zagļu mērķis.

Valstī iespējami gan elektrības, gan interneta tīkla un mobilo sakaru traucējumi.

Aicinām būt īpaši piesardzīgiem, ceļojot ar automašīnu. Autoceļi ārpus Etiopijas galvaspilsētas ir nekvalitatīvi. Individuālie ceļotāji nereti kļūst par laupītāju uzbrukumu mērķi. Individuālu ceļojumu gadījumā ārpus Adisabebas, iesakām darīt zināmu informāciju par plānoto maršrutu uzticamai personai.

Ministrija aicina neapmeklēt pierobežu 100 km attālumā no Etiopijas robežas ar Somāliju un Keniju – Somali reģiona Afder un Liben zonās. Pastāvīgas militārās aktivitātes un likumpārkāpumi joprojām valda arī šādās Somali reģiona zonās: Nogob (iepriekš Fik), Jarar (iepriekš Degehabur), Shabelle (iepriekš Gode), Korahe un Dollo (iepriekš Warder). Aicinām neapmeklēt arī Gambella reģiona Nuer zonas Akobo, Wantawo, Jikawo un Lare rajonus, kā arī Agnuak zonas Jore rajonu.

Tāpat aicinām nedoties uz vietām, kas atrodas tālu no galvenajiem ceļiem un ārpus lielākajām pilsētām, jo šajās teritorijās pastāv augsts bruņotu uzbrukumu un nesprāgušu mīnu risks.

Ministrija arī aicina neapmeklēt 10 km robežjoslu pie Dienvidsudānas, Sudānas un Kenijas robežām.

Ārlietu ministrija aicina atturēties apmeklēt pierobežas reģionus ar Eritreju 10 km joslā, izņemot galvenos ceļus caur Axum un Adigrat pilsētām, tūrisma objektus Debre Damo un Yeha, un atvērtos robežkontroles punktus ar Eritreju.

Tāpat aicinām izvairīties no ceļošanas uz Amhara reģiona North Gonder zonas Tsegede, Mirab Armacho un Tach Armacho rajoniem, kā arī Gambella reģiona Agnuak zonas trim rajoniem (Dima, Goge un Etang), kas robežojas ar Dienvidsudānu un Gambella dabas rezervātu.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem ieceļošanai Etiopijā ir vajadzīga vīza. Saskaņā ar Etiopijas Ārlietu ministrijas sniegto informāciju jebkuras valsts pilsonis pirms ceļojuma var noformēt elektronisko vīzu, ko iespējams saņemt tikai Etiopijas oficiālajā tīmekļa vietnē: https://www.evisa.gov.et/#/home. Ar šo e-vīzu ceļotāji drīkst ieceļot Etiopijā tikai caur Adisabebas starptautisko lidostu (Addis Ababa Bole International Airport). Ja ieceļošana plānota caur citiem robežšķērsošanas punktiem, pirms ceļojuma ir jānoformē vīza Etiopijas vēstniecībā Beļģijā.

Pasei jābūt derīgai vismaz sešus mēnešus no ieceļošanas dienas Etiopijā. Lūdzam pārliecināties, ka pasē ir vismaz divas brīvas lappuses atzīmju izdarīšanai par robežas šķērsošanu.

Veselība

Etiopijā pastāv risks inficēties ar malāriju un netīra ūdens izraisītām slimībām, līdz ar to ceļotāji ir aicināti lietot uzturā tikai vārītu ūdeni.

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: https://www.spkc.gov.lv/lv/valstu-saslimstibas-raditaji-ar-covid-19-0, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā: https://www.aslimnica.lv/lv/content/vakcinacijas-kabinets.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26 33 77 11 vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Valstī nav Latvijas pārstāvniecības, tomēr konsulāro palīdzību iespējams saņemt citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās. Vienlaikus jāņem vērā tas, ka iespēja saņemt konsulāro palīdzību ārpus Etiopijas galvaspilsētas Adisabebas var būt ierobežota.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.