Brazīlijas Federatīvā Republika

18.11.2020. 11:31
  • Ceļojumu brīdinājums

️Izvērtē nepieciešamību doties ārvalstu ceļojumā

Informācija par došanos  uz ārvalstīm: šeit.

Saistībā ar COVID-19 straujo izplatību pasaulē Brazīlijas valdība ir ieviesusi virkni pasākumus vīrusa izplatības ierobežošanai:

  • 29.07.2020. Brazīlijas valdība lēma atļaut ārvalstu pilsoņiem ieceļot Brazīlijā vai izceļot no tās caur lielākajām Sanpaulu un Riodežaneiro lidostām. Reisā uz Brazīliju tiks uzņemti tikai tie ārvalstu pilsoņi, kuriem būs iegādātas ceļojuma veselības apdrošināšanas, kas ir derīgas Brazīlijai un uz visu plānotās uzturēšanās periodu. Lai ieceļotu Brazīlijā vairs nav nepieciešams uzrādīt negatīvu Covid-19 testu. Mazās lidostas ārvalstniekiem paliek slēgtas.
  • Ārvalstu pilsoņiem ieceļošana Brazīlijā pa sauszemi vai jūru šobrīd ir liegta līdz 11.decembrim. Izņēmums ir ārvalstnieki, kuri ceļo tranzītā un dodas uz savu lidojumu mājup, kā arī ārvalstnieki, kuri pastāvīgi uzturas Brazīlijā, vai Brazīlijas pilsoņu ģimenes locekļi vai valsts apgādībā esoši ārvalstnieki..
  • Uz īpašiem noteikumiem ir atļauts ieceļot atsevišķām ārvalstnieku kategorijām- māksliniekiem, sportistiem, uzņēmējiem, zinātniekiem. Tranzīts ir atļauts, ja vien persona nepamet lidostas tranzīta zonu.  
  • Lai arī avioreisi nav pilnībā pārtraukti un ārvalstnieki var brīvi izceļot no valsts, kopējais avioreisu skaits ir neliels. Ja izceļojat no valsts vai ceļojat tranzītā, pirms ceļojuma sazinieties ar aviokompāniju, lai pārliecinātos, vai reiss tiek nodrošināts. Par ieceļošanas noteikumiem noteikti jāsazinās ar Brazīlijas vēstniecību.

Noderīga informācija un rekomendācijas saistībā ar koronavīrusu Latvijā pieejamas Lavijas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

Drošības situācija

Ņemot vērā politisko situāciju Brazīlijā, valstī var notikt neplānotas demonstrācijas, nekārtības. Lielākoties tas saistīts ar Brazīlijas lielpilsētām kā Brazilja, Riodežaneiro (Rio de Janeiro), Sanpaulu (São Paulo) un Beluorizontē (Belo Horizonte), kurās var notikt arī bandu sadursmes.

Brazīlijā ir augsts noziedzības līmenis, it īpaši lielākajās pilsētās Riodežaneiro un Sanpaulu. Tūristu aplaupīšanas visbiežāk notiek pludmalēs, viesnīcu un naktsklubu apkārtnē, kā arī pie bankām un bankomātiem, it īpaši attiecībā uz ārzemniekiem. Noziegumi un vardarbība tiek novērota īpaši pirms festivāliem un karnevāliem, kā arī to laikā. Regulāras laupīšanas, bruņoti uzbrukumi notiek arī rajonos, kur dzīvo vidusslānis vai iedzīvotāji ar augstu ienākumu līmeni. Graustu rajonos (favelas) bieži notiek sadursmes starp policiju un narkotiku tirgotājiem. Ārlietu ministrija stingri iesaka atturēties no graustu rajonu apmeklēšanas, kā arī ievērot piesardzību, īpaši svētku un karnevāla laikā. Brazīlijas vietējas varas iestādes tūristiem iesaka būt uzmanīgiem, nepretoties uzbrucējiem un par notikušo uzbrukumu nekavējoties ziņot policijai. Īpaši piesardzīgiem ir jābūt Jaungada un Karnevāla svinību laikā.

Dodoties uz noteiktiem rajoniem valsts iekšienē, piemēram, Amazones reģionu, Ārlietu ministrija iesaka tos apmeklēt tikai gida pavadībā un nedoties ceļojumā vieniem. Tas pats attiecināms uz Mato Gross “Pantala” apmeklējumu. Pārējo Brazīlijas daļu var apmeklēt ievērojot vispārējos piesardzības pasākumus.

Iespējama pret policiju un valdību vērsta vardarbība, kas var būt plaša mēroga un var kļūt neprognozējama, un ietekmēt arī sabiedriskā transporta kustību. Ārlietu ministrija iesaka izvairīties no protesta akciju vietu apmeklēšanas, kā arī sekot līdzi plašsaziņas līdzekļu sniegtajai informācijai un varas iestāžu norādījumiem. Tāpat ārlietu ministrija drošības nolūkos iesaka izmantot taksometru pakalpojumus, kas drošāk par sabiedriskā transporta izmantošanu. Ceļojuma laikā aicinām atturēties no dārgu juvelierizstrādājum, pulksteņu nēsāšanas.

Automašīnas vadīšanas laikā, aicinām aizvērt mašīnas logus, nerunāt pa mobilo tālrunu un būt piesardzīgiem pie luksoforiem. Aicinām neiegādāties papagaiļus, pērtiķus un citus tropu dzīvniekus, varat tikt apsūdzēts kontrabandā un apcietināts.

Lietus sezona Brazīlijā ilgst no novembra līdz martam valsts dienvidu un dienvidaustrumu reģionos (ieskaitot Riodežaneiro) un no aprīļa līdz jūlijam valsts ziemeļaustrumu reģionos. Sezonas laikā ceļotājiem jārēķinās ar plūdiem un zemes nogruvumiem, var tikt bojāta transporta infrastruktūra. Aicinām ievērot vietējo iestāžu norādījumus un uz autoceļiem izvietotās brīdinājumu zīmes.

Vietējie likumi un paražas

Ministrija atgādina, ka valstī par noziegumiem, kas saistīti ar narkotisko vielu transportēšanu, izgatavošanu, realizāciju vai glabāšanu, draud bargi sodi.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņiem vīzas ieceļošanai Brazīlijā ar tūrisma mērķi nav nepieciešamas, ja uzturēšanās nepārsniedz 3 mēnešus pusgada laikā. Latvijas nepilsoņiem ieceļošanai Brazīlijā nepieciešams saņemt vīzas.

Vīzu jautājumos ministrija aicina sazināties ar Latvijā akreditēto Brazīlijas vēstniecību Zviedrijā.

Veselība

Ārlietu ministrija brīdina ceļotājus, kas dodas uz Karību jūras baseina un Dienvidamerikas valstīm, arī Brazīliju (valsts ziemeļos), par Čikungunjas, Denges drudža, un Zika vīrusa uzliesmojumiem. Ārlietu ministrija aicina ceļotājus ievērot individuālus profilakses pasākumus, apmeklējot Zika vīrusa skartās valstis. Detalizēta informācija par Zika vīrusa izplatību un skartajiem reģioniem ir pieejama Pasaules Veselības organizācijas (PVO) un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapās.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests kā Pasaules Veselības organizācijas kontaktpunkts Latvijā informē, ka ir noteikti pagaidu ieteikumi dzeltenā drudža vakcinācijai ceļotājiem uz Brazīlijas Baija (Bahia), Espiritu Santu (Espirito Santo), Minasžeraisas (Minas Gerais) un Sanpaulu (São Paulo) pavalstīm. Detalizēta informācija par dzeltenā drudža skartajām teritorijām ir pieejama Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā. Informācija par dzelteno drudzi ir pieejama NMPD mājaslapā.

Informācija par slimībām un teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā: http://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/celotajiem, kā arī angļu valodā Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā: http://www.who.int/countries/en/, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centrā.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam: www.facebook.com/celodrosi.

Tā kā Brazīlijā nav Latvijas vēstniecības konsulāro palīdzību iespējams saņemt Latvijas goda konsulātos:

Braziljā (Brasília): SHIS QI 13 Conj. 11 No 20 - Lago Sul, Brasilia - DF CEP: 71365-110, Brasilia, tālrunis +55 61 3248 2419, http://www.vianaturismo.com.br ,

Kuritibā (Curitiba): R. Manoel Valdomiro de Macedo, 2285 - CIC - 81170-150 - Curitiba - PR, Brasilia, tālrunis +55 41 3039 1808, +55 41 8842 0822,

kā arī citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.